Προς το περιεχόμενο

Cymbal Setup Update


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θέλω να προσθέσω ένα πιατίνι στο φτωχό setup μου (18" crash/ride, 16" crash, 14" hi hat). Δεν ζητάω προτάσεις για ποιό πιατίνι (ακόμα τουλάχιστον...) πάρα για τι πιατίνι.

Να προσθέσω ένα δεύτερο Crash (14" μάλλον...) ή ένα China ή μήπως ένα Splash?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sentient, εγώ που έχω splashακι ανυπομονούσα να τσιμπήσω το 2ο crash μου οπότε μην πάς για splashακι. Βασικά πιστεύω ότι είναι σχετικά περιορισμένη η χρήση του (δηλαδή δεν χρησιμοποιήται και συνεπώς δεν είναι τόσο απαραίτητο όσο ένα 2ο crash). Αρα σου προτείνω 2ο crash (14ρι) τώρα για το τι εξαρτάται από τα λεφτά που θα διαθέσεις, εμένα το 14ρι b8 μου είναι μια χαρα  ;D (κάπου στα 68 ευρω νομίζω, αλλά δεν έδωσα μία  ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το splash-άκι θα ήταν ίσως η τελευταία μου επιλογή. Απλώς σκεφτόμουν μήπως να πάρω ένα 14" China και να το χρησιμοποιώ και σαν 2ο crash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Senti, θα σου έλεγα κι εγώ να πάρεις πρώτα ένα δεύτερο crash, αν μη τι άλλο για λόγους εργονομίας. Είναι καλό να υπάρχει ένα ακόμη crash δεξιά, γιατί "μικραίνει" πολύ την απόσταση που χρειάζεσαι για να ολοκληρώσεις ένα fill που τελειώνει π.χ. στο βαθύ, ή όταν παίζεις στο ride. Θα διαπιστώσεις ότι θα το χρησιμοποιείς πολύ συχνά, και ο ήχος ενός china μπορεί να σε κουράσει μετά από λίγο.

 

To china είναι πολύ καλή διαφορετική φωνή στο σετ, αλλά είναι ακριβώς αυτό, διαφορετικό. Μπορείς να το προσθέσεις αργότερα, και μάλιστα χωρίς να κάνεις αιματηρές οικονομίες, αφού υπάρχουν τα Wuhan (μεταξύ άλλων) που είναι εξαιρετικά και αρκετά φτηνά.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν με τη βοήθεια σας αποφάσισα να πάρω ένα 14" Crash με προβληματίζει η αγορά βάσης (μιας και θα χρειαστώ μια καινούργια).

Πρώτα απ'όλα κατέληξα στο Meinl Classic 14" Medium Crash το οποίο στο Drumland φαίνεται να κοστίζει 70 ευρώ. Μια καλούτσικη βάση γερανός κοστίζει περι τα 50 ευρώ αν δεν κάνω λάθος, οπότε η συνολική αγορά θα μου βγει στα 120 ευρώ, όχι και λίγα (για μένα τουλάχιστον).

Αν έχετε καμιά πρόταση πάνω σε οτιδήποτε... shoot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε βάση. Πενήντα ευρώ είναι λογικό ποσό για μια γερή βάση και θα την έχεις εφόσον είναι καλής ποιότητας πολύ καιρό με απροβλημάτιστη χρήση. Πιο φτηνές επιλογές σε βάση δεν είναι ότι καλύτερο και θα το πληρώσεις αργότερα.

http://www.thomann.de/gr/sonor_mbs473_miniboom_staender.htm

και αυτή που είναι άριστη επιλογή

http://www.thomann.de/gr/tama_hc73bwn_galgen_beckenstaender.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια απλή ίσια βάση με 20ε να πάρεις δν θα χεις πρόβλημα. Γερανός χρειάζεται όταν έχεις ήδη πολλές βάσεις κ υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση. Επίσης μπορείς να βάλεις την ίσια στο ride σου δίπλα στο βαθύ π δεν χρειάζεται να ναι μακρυά και να βάλεις το γερανό που έχεις στο crash που θα πάρεις. Άσε που μπορεί αργότερα να θέλεις να πάρεις καποιο rack και να σου μέινουν οι πιο ακριβές βάσεις που μπορεί να πάρεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ippex έχω ήδη μια βάση γερανό Adam ( ::)) και μια ίσια Stagg.

Πως καταλαβαίνετε πως μια βάση είναι "καλή" και θα κρατήσει?

Απο το βάρος? Τα διπλά/μονά πόδια, τους μηχανισμούς? Τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου