Προς το περιεχόμενο

Cymbal Setup Update


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, πήρα το Meinl Classic Powerful 20" Ride, απο τον SImon2000, και χρησιμοποιώ το PST3 18" Crash/Ride που είχα, για δεύτερο Crash. Δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά νομίζω πως αποφάσισα σωστά ;D (ως προς το τι πιατίνι θα πάρω)

 

Όσο για τη βάση που πήρα, πιστεύω πως δεν ήταν λάθος αγορά. Είναι σταθερή, και φαίνεται αρκετά στιβαρή ώστε να αντέξει στο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειλικρινά δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Όταν πήγα να το ακούσω, ήταν σε studio, μου άρεσε πολύ και το πήρα.

Όταν το έστησα στον χώρο μου, μου ακούστηκε κάπως διαφορετικό (φυσικό άλλωστε)...

Κάθε άλλο παρά δυσαρεστημένος είμαι βέβαια με το πιατίνι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το άκουσες σε μονωμένο χώρο με ηχοαπορροφητικά ρποιόντα στους τοίχους και στο δωμάτιό σου δεν έχεις κάτι τέτοιο θα ακούς τότε περισσότερο αντηχήσεις οπότε αλλάζει ο ήχος. Τα τύμπανα γενικότερα θέλουν αέρα για να αποδώσουν ή καλά ηχητικά ισοοροπημένο χώρο. Δοκίμασε να τα παίξεις σε εξωτερικό χώρο. ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Ανανεώνω το thread (ελπίζω να μην πειράζει... κάτι με κόκκινα γράμματα λέει πιο πάνω... 120 ήμερες...  ;D).

Στην βάση που ανέφερα τελευταία (την Sonor) έβαλα ενα 16" Paiste Alpha Crash (προηγούμενη σειρά, ωραιότατο) και έδωσα δρόμο το PST 3.

Τώρα σκέφτομαι να προσθέσω επιτέλους ενα China... Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Πως θα γίνει να το στηρίξω στην ήδη υπάρχουσα βάση? Με κάτι τέτοιο?

Wuhan και Stagg, σαν china πως είναι (πιο πάνω ο Haris νομίζω, αναφέρει τα Wuhan ως... "εξαιρετικά")? Απο τη στιγμή που θέλω να παίζω και ρυθμούς στο china να προτιμήσω 16άρι και πάνω? Απο θόρυβο... θα κουφαθώ?  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνεις είναι κάτι τέτοιο: http://www.thomann.de/gr/pearl_ch70.htm

Τώρα για τα πιάτα λίγο πολύ την ιστορία την ξέρεις [πας ακούς ξανακούς κ αποφασίζεις..] Κ τα wuhan κ τα stagg είναι στις ίδιες τιμές πανω κάτω. Όσο για τον ήχο τα wuhan είναι πιο thrashy και πιο δυνατά ενώ τα stagg είναι πιο μαλακά. Εγώ προσωπικά προτίμισα stagg. Οι διαστάσεις που πρέπει να κοιτάξεις είναι απο 14 ως 18. Πάντως με ενα 16άρι πιστεύω είσαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυτό που δείχνεις περιλαμβάνει και το clamp?

Απ' ότι ξέρω τα china είναι σχετικά "ελαφριά" οπότε δεν θα αντιμετωπίσω κάνενα πρόβλημα αστάθειας, δεδομένου ότι θα έχω στήσει σωστά τη βάση, σωστά?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Το συγεκριμένο περιλαμβάνει τα πάντα και είναι αρκετά ανθεκτικό ακόμα κ για βαρύ πιάτο αρκεί να έχει καλή στήριξη η βάση που θα το βιδώσεις. [Μην είναι δηλαδή κάτι της πλάκας που κυκλοφορούνε και πέφτουν ακόμα κ αν τις φυσίξεις... :D] Το θέμα με αυτά είναι οτι δεν φτάνουν πολύ μακρυά απο τη βάση που τα βιδώνεις οπότε άν έχεις σκοπό να πάρεις 18άρι πάρε καλύτερα μια φτηνή ίσια απλή βάση. Υπάρχουν και κάτι ίδια της Pearl που φτάνουν πιο μακρυά αλλά είναι αρκετά πιο ακριβά 40-50ε οπότε κ πάλι σε συμφαίρει καλύτερα μια τέτοια

http://www.thomann.de/gr/sonor_cs110beckenstaender_gerade.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου