Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με τα sansamp (το classic στην συγκεκριμενη περιπτωση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα sansamp. Φυσικα τελικος κριτης ειναι τα αυτια μας αλλα ηθελα τις αποψεις σας σχετικα με αυτα τα εξαιρετικα πεταλια. Εχω κανει ολες τις δυνατες δοκιμες. Ολες μου αρεσουν. Πανω στην λουπα, μπροστα στο input στην αρχη της αλυσιδας, μπροστα στο τελος της αλυσιδας κτλ κτλ κτλ. Ολες ειναι ωραιες και ολες εχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. πχ ενα γρηγορο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι αν ειναι μπροστα και παιζεις με πουσαρισμενες τις λαμπες του ενισχυτη, ουσιαστικα βγαζεις οφ τα καθαρα simulations. Βεβαια στο manual λεει οτι πρεπει να το τρεχεις μπροστα σε καθαρο καναλι αλλα οκ, ειπαμε δοκιμαζουμε.

 

Ηθελα λοιπον την αποψη σας και αν θελετε και εσεις πως τα τρεχετε πανω στον ενισχυτη σας. Μην σας περιοριζει επειδη εγω εχω το classic. Η λογικη ειναι πανω κατω η ιδια ακομα και με τα character. Φανταζομαι οσοι εχουν το gt2 η το triac παιζουμε ακριβως στο ιδιο γηπεδο.

 

Κατι που παρατηρησα και ηθελα να μου πειτε κι εσεις αν σας εχει τυχει. Δοκιμασα εχθες το mesa metal tone με το classic πανω στην λουπα και πατησα το guv'nor γιατι ηθελα παραπανω βρωμα. Ο ηχος ηταν κακος.... και σφυριζε..... πως κανει οταν εχεις τσιτα λαμπες με μονους μαγνητες? Ε καπως ετσι και χειροτερα..... Θελω να το δοκιμασω με settings jcm800. Αν μου κανει το ιδιο τοτε κατι δεν παει καλα...... Δλδ τι συμβαινει? Δεν μπορω να πουσαρω κι αλλο το σημα εστω και αν τα πεταλια μου ειναι μπροστα και η προενισχυση ειναι του sansamp? Λιγο απιθανο....... Μηπως ομως φταιει που παιζω με μονους?????

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι συμβαινει? Δεν μπορω να πουσαρω κι αλλο το σημα εστω και αν τα πεταλια μου ειναι μπροστα και η προενισχυση ειναι του sansamp? Λιγο απιθανο....... Μηπως ομως φταιει που παιζω με μονους?????

 

Είναι πολύ ωραίο το sansamp classic και τα υπόλοιπα μοντέλα. Τα best του analog modelling!

Τι συμβαίνει λοιπόν: φυσικά και φταίει που παίζεις με μονούς διότι έχουν μια τάση να βάζουν hum αλλά και περισσότερο θόρυβο και feedback στο σήμα. Αν το 50ΗΖ hum δε σ ενοχλεί, τότε το feedback (σφύριγμα) είναι είτε από τα καπάκια των μονών(προσωπικά τα αφαιρώ για να μην έχω σφύριγμα σε υψηλό gain) είτε από χαλαρή στήριξη των μαγνητών στο pickguard/σώμα.

 

Κατά τ' άλλα, αν το πρόβλημα συνεχίζει και με διπλούς ή άλλους μαγνήτες, τότε το θέμα είναι στο υπερβολικό gain και στις πρίμες(tone) που δε μπορούν να διαχειριστούν τα πετάλια όπως τα έχεις βάλει. Πρέπει να χαμηλώσεις τα πρίμα (tone) ή τα level ή τα gain των πεταλιών και να κάνεις αρκετά "πειράματα"/δοκιμές για να βρεις τη σωστή ισορροπία, δεν υπάρχει μαγική ή μοναδική συνταγή γι αυτό.

 

Καλές δοκιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Μεσα στο πσκ θα δοκιμασω διαφορα και θα επανελθω. Αρχικα θα κοψω πριμα γιατι θελω να βγαλω παραπανω βρωμα και μετα βλεπουμε. Λες να κοψω πριμα και απο τον ενισχυτη εκτος απο τα πεταλια?

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Μεσα στο πσκ θα δοκιμασω διαφορα και θα επανελθω. Αρχικα θα κοψω πριμα γιατι θελω να βγαλω παραπανω βρωμα και μετα βλεπουμε. Λες να κοψω πριμα και απο τον ενισχυτη εκτος απο τα πεταλια?

 

Ναι, ρύθμισε και το EQ του ενισχυτή γιατί όλα τα EQ παίζουν ρόλο στον ήχο και στο μικροφωνισμό.

 

Καλούς πειραματισμούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, μετα απο εκτεταμενα τεστ βρηκα τη υγεια μου με την προταση σου καθως και με το output knob (ουστιαστικα volume) του classic. Το εκανα περιπου ισο με το bypass και καθαρισε ο ηχος. Παντως για να καταλαβεις πως ακουγοταν σκεψου οτι ανοιγεις 2 βρωμοπεταλα μαζι. Πχ οταν ανοιγω το sd-1 και το ds-2 κανει το ιδιο περιπου θορυβο. Σημερα πηρα την χαλκοταινια οποτε θα την μονωσω λιγο για να δω ανα θα βελτιωθει κι αλλο.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, μετα απο εκτεταμενα τεστ βρηκα τη υγεια μου με την προταση σου καθως και με το output knob (ουστιαστικα volume) του classic. Το εκανα περιπου ισο με το bypass και καθαρισε ο ηχος. Παντως για να καταλαβεις πως ακουγοταν σκεψου οτι ανοιγεις 2 βρωμοπεταλα μαζι. Πχ οταν ανοιγω το sd-1 και το ds-2 κανει το ιδιο περιπου θορυβο. Σημερα πηρα την χαλκοταινια οποτε θα την μονωσω λιγο για να δω ανα θα βελτιωθει κι αλλο.

 

Ωραία! Ο πειραματισμός είναι το παν στο gear αυτό και θέλει χρόνο. Περιμένω update!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου