Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με midi keyboard


Jim Ver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύνδεσέ το μέσω usb, άνοιξε το cubase και στο midi κανάλι βάλε σαν in το berhringer και σαν out το vst. Δες αν δουλεύει. Αν ναι τότε μια χαρα είναι το κλαβιέ και είναι θέμα το πως βλέπει το midi της κάρτας σου, οπότε και δες στο manual. Όλο και κάτι θα λέει για το τι να ρυθμίζεις, ώστε να παίζει σωστά το midi της

 

Α ναι, φαντάζομαι ότι το cubase το έχεις ρυθμίσει να βλέπει την κάρτα σου έτσι; Δηλαδή να έχεις βάλει τους asio drivers της και να τους επιλέξεις στο cubase?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Cubase sx3. Και το άλλο πρόβλημα που έχω είναι οτι όταν συνδέω την κιθάρα για να ηχογραφήσω, όχι μόνο στο cubase, μου βγάζει παράσιτο. Αν ξέρει κανείς αν χρειάζεται καμία ρύθμιση γι αυτό οι συμβουλές του θα ήταν ευπρόσδεκτες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το άλλο πρόβλημα που έχω (...)

 

Το πρώτο το έλυσες ή όχι ακόμα;

 

(...) είναι οτι όταν συνδέω την κιθάρα για να ηχογραφήσω, όχι μόνο στο cubase, μου βγάζει παράσιτο.

 

Πως συνδέεις την κιθάρα; Μπορείς να ανεβάσεις ένα κλιπάκι να ακούσουμε το παράσιτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως στο Nuendo, για να δει το midi, πρέπει όταν ξεκινάει το πρόγραμμα να είναι ήδη συνδεδεμένο ΚΑΙ ανοιχτό το keyboard.

Μήπως είναι κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο cubase sx πρεπει να εχεις το midi keyboard αναμενο και συνδεδεμενο πριν μπεις cubase αλλιως δεν το αναγνωριζει.  :o

οσο για τα παρασητα κοιταξε για κανενα virus στο pc σου και το latency της καρτας σου.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται σαν να μην δουλεύει το keyboard. Το έχεις δουλέψει αλλού; Έχεις καμμιά άλλη συσκευή με midi in να το δοκιμάσεις (κανένα sound module π.χ.);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταλήγω στο συμπέρασμα οτι κάτι τρέχει με το Midi και δεν δουλεύει. Θα το συνδέσω και αλλού να δώ.

 

Συνδέω την κιθάρα με καρφί στην υποδοχή της κάρτας ήχου μου ( m-audio Firewire 410 ) και όταν ηχογραφώ παίρνω το εξής παράσιτο, πάντα... http://rapidshare.com/files/136382661/1.wav.html

 

Όποιος μπορεί ας κάνει τον κόπο να το κατεβάσει. 1mb είναι. Αν ξέρετε, Help me please!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου