Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με midi keyboard


Jim Ver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα/Καλησπέρα,

 

Έχω το Behringer U-CONTROL (UMX61) ως Midi-keyboard και το συνδέω στην κάρτα ήχου μου ( m-audio firewire 410 ) me midi καλώδιο. Το keyboard δεν στέλνει κανένα σήμα midi και δεν αντιδρά γενικά. Τα πλήκτρα του δουλεύουν κανονικά, είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή κανονικά αλλά δεν λειτουργεί. Ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για αρχή αν όλα είναι συνδεδεμένα σωστά, τότε δες τι αναθέσεις midi έχεις κάνει στο sequencer.

Φυσικά κοίτα και το κουλό: Να έχεις βάλει σωστά το midi καλώδιο. Από το out του κλαβιέ στο in της κάρτας

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, το midi καλώδιο σωστά είναι, αυτό έλειπε. Και στο cubase έχω βάλει In την κάρτα ήχου μου. Αλλα γενικά δεν στέλνει σήμα. Θα έπρεπε να στέλνει και με απλή σύνδεση usb χωρις το midi καλώδιο αλλα τίποτα.

 

Ακούω ιδέες αν υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το έβαλες μέσω usb στο pc και δεν δούλεψε? Οι συνδεσεις στο Seq είναι σωστές (midi in--->keyboard, midi out--->vst στο midi κανάλι)? Με ποιο sequencer δουλεύεις?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το keyboard δεν στέλνει κανένα σήμα midi και δεν αντιδρά γενικά. Τα πλήκτρα του δουλεύουν κανονικά, είναι εγκατεστημένο στον υπολογιστή κανονικά αλλά δεν λειτουργεί.

 

1. Τι εννοείς "δεν αντιδρά"; Τι θα περίμενες να κάνει που δεν το κάνει;

2. Πως έχεις ρυθμίσει track του Cubase στο οποίο πας να γράψεις από το midi;

3. Έχεις ελέγξει σε ποιό midi κανάλι στέλνει το keyboard και σε ποιό ακούει το track του Cubase;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Midi είναι συνδεδεμένο και σε usb για την τροφοδοσία. Τα led αναβουν κανονικά και δεν υπάρχει προβλημα τροφοδοσίας.

 

Καταρχήν περίμενα να δείχνει οτι παίρνει σήμα in και ας μην ακούω ήχο. Αλλα δεν παίρνει σήμα όπως δείχνει το cubase αλλα και τα υπόλοιπα stand alone vst που έχω. Πχ σε ένα κανάλι Midi στο cubase έχω in την κάρτα ήχου και out το vst που θέλω. Αλλα δεν δέχεται καμία εντολή στο In. Τώρα σε ποιό midi κανάλι δεν ξέρω πως να το ελεγξω. Δεν καταλαβα ακριβώς τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα δεν είναι μόνο στο Cubase:

1. Έχεις εγκαταστήσει σωστά τους drivers;

2. Όταν λες ότι δεν παίζει και από τα stand-alone VSTs, φαντάζομαι ότι εννοείς "έξω" από το Cubase, με το Cubase κλειστό. Σωστά; Αν αυτό συμβαίνει, δεν έχουν δει τα Windows τη συσκευή σωστά.

3. Ποιά έκδοση DirectX έχεις; Φρόντισε να βάλεις μία φρέσκια.

 

Αν το πρόβλημα είναι μόνο στο Cubase:

4. Τσέκαρε από το Cubase (ποιά έκδοση έχεις;), Device Setup, τι συσκευές midi βλέπει το σύστημα; Αν μπορείς, στείλε ένα screenshot.

5. Δοκίμασε, σε δεύτερο χρόνο, αν έχεις το SX, να αντιγράψεις το αρχείο 'ignoreportfilter' μέσα στο directory του Cubase (εκεί που είναι το .exe) και ξεκίνησε το ξανά. Πήγαινε στο Device Setup, και : στο Windows MIDI βάλε "no" σε όλα, διάλεξε το Direct Music Midiports. Βάλε show "yes", active "yes".

 

Σε κάθε περίπτωση, διάβασε και αυτά:

MIDI port setup information for Cubase SL/SX 3 & Nuendo 3 (WinXP PC)

MIDI port filter - Important note regarding MIDI interfaces and Midi timing

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καταρχλην ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον και τον κόπο που κάνετε να μου απαντάτε  :)

 

Στις ερωτήσεις του γεράσιμου:

 

1. Οι drivers της κάρτας ήχουν είναι σωστά εγκατεστημένοι. Και είναι οι latest drivers απο το site της m-audio. Γενικά η κάρτα λειτουργεί κανονικά στον υπολογιστή και το cubase την βλέπει μια χαρά. Όσο για το midi keyboard, δεν έχει drivers, είναι Plug and play ( Behringer UMX61 ). Τα windows το αναγνςρίζουν κανονικά όταν συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω usb και μου δείχνουν οτι η συσκευή λειτουργεί κανονικά.

 

2. Ναι αυτό εννοώ. Δεν παίζει ούτε έξω απο το cubase. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω για να το δούν τα windows. Υπάρχει?

 

3. Έχω τα 9.0c. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτό.

 

Το αρχείο "ignoreportfilter" που βρίσκεται?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου