Προς το περιεχόμενο

Τι κιθάρα είναι αυτή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να αλλάξω την ακουστική μου κιθάρα και ακούγοντας αυτή εδώ, σκέφτομαι ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GHyo33XLP24

 

Γνωρίζει κανείς τι κιθάρα είναι; Μου αρέσει πολύ ο πρωτόγονος ζεστός ήχος της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να σου πώ μοντέλο, αλλά πρόκειται για μια archtop jazz acoustic αν δεν κάνω λάθος.

 

Για δες αυτή της Godin που φαίνεται ενδιαφέρουσα και σε καλή τιμή

http://www.godinguitars.com/godinpress5thave.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα φάουλ.Ωντως resonator είναι..όταν είδα το βιντεάκι αρχικά μου φάνηκε ότι η κιθάρα ήταν απο ξύλο...τώρα που το είδα πιο προσεκτικά έχει δίκιο ο mkm.Είναι πράγματι resonator.

 

Αρα θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρούτσικα...ο deadendmind που ασχολείται με το άθλημα ίσως μπορεί να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα αυτή είναι όντως resonator και εκ πρώτης όψεως Vintage National Duolian. Οι συγκεκριμενες είναι ιδιαιτέρως δύσκολες να βρεθούν καθώς θεωρούνται άκρως συλλεκτικές. Η περίοδος κατασκευής τους ήταν από το 1930 ώς το 1938. Είναι κατασκευασμένες από ατσάλι και σε συνδυασμό με τον μοναδικό κώνο που δημιουργεί την αντήχηση (φτιαγμένες από ένα είδος αλουμινίου ονόματι German Silver) αποτέλεσαν τον κλασσικό ήχο των Delta Blues και όχι μόνο. Σήμερα η εταιρεία έχει αναβιώσει στα χέρια 2 θαυμαστών των original national και κατασκευάζονται με τον ίδιο αν όχι καλύτερο τρόπο. Η εταιρεία είναι πλέον γνωστή σαν National Resophonic (www.nationalguitars.com). Τα όργανα είναι ιδιαιτέρως ακριβά αλλά αξίζουν κάθε cent. Ως κάτοχος μια Style O μπορώ να πω πως είναι απλά απίστευτα όργανα. Η επανέκδοση της συγκεκριμένης που βλέπεις στο video είναι η σειρά Delphi. Υπάρχουν βεβαίως και φτηνότερες λύσεις ή άλλα μοντέλα (αρκετα ακριβά αλλά πιο εύκολα να τα βρείς στην Ελλάδα) όπως λ.χ. οι Amistar. Νομίζω πως έχω δει και κάποια αγγελία στο Noiz για μια Delphi σε πάρα πολύ καλή τιμή! Έχε πάντως υπ'όψιν πως το setup στα όργανα αυτά είναι πολύ ψηλό! Είναι και ένας λόγος για τον οποίο είναι ιδανικές για να παίζεις slide.

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου αναφέρατε ακουστικα τζαζ σκαφάκια εχει παιξει κανεις με τετοιο?Χωρις μαγνήτη ειναι ε?Τι ηχο εχει αυτο τωρα ?Μοιαζει με ακουστική?Πλησιαζει καπου αλλού?Δειγματα με τετοιες κιθαρες σε καλη ποιοτητα ομως οχι youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου