Προς το περιεχόμενο

πεταλια behringer


alpatman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι γνωστο (το ακουω απο πολλους ) , οτι με

'πεταλακια' βγαζεις , καλο ηχο .

 

εχω δει τα πεταλακια της behringer , τα εχει δοκμασει κανεις , ειναι

καλη λυση ? γιατι οικονομικα ειναι ,απο οτι φαινεται , και ειναι

γνωστο οτι η εταιρεια αυτη , παντα βγαζει προιον , με προτυπο κατι

πολυ πετυχημενο .

 

η καλυτερα να προσανατολιστω στον 'Λουμιδη' του ειδους (boss) ?

 

*τα γουστα μου (κατευθυνση hard rock ,οχι διαστημικα εφε κτλ )

 

 

καλη χρονια σε ολους

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και δυο μήνες περίπου το Behringer OD100 (Overdrive/Distortion) που υποτίθεται έχει το physical modelling ήχου με το αντίστοιχο πεταλάκι της BOSS.

 

Όσον αφορά το overdrive τα πράγματα είναι για μένα μια χαρά (αν και παίζω τελείως διαφορετικά πράγματα, indie/post/alternative) o ήχος είναι πιστή αντιγραφή του BOSS και παίζοντας με το Tone knob μπορείς να δημιουργήσεις ποικιλία από overdrives.

 

Όσο όμως το mix knob πλησιάζει το Distortion το πράγμα χαλάει...πολλά ενοχλητικά πρίμα αρχίζουν και εμφανίζονται και το distortion είναι και κάπως ψόφιο. Προσωπικά, όταν θέλω distortion εμπιστεύομαι το βρώμικο κανάλι του Marshall JCM 900, αλλά σε πολλά άλλα σημεία για ελαφριά "βρώμα" και περισσότερο sustain χρησιμοποιώ το Behringer.

 

Πάντως μην το πάρεις πιστεύοντας πως θα σε βγάλει πέρα σε ότι βρώμικο ήχο χρειάζεσαι.

 

Αυτές τις μέρες σκεφτόμουνα να πάρω και το Hellbabe Wah της ίδιας εταιρείας, μιας και χρησιμοποιώ σε πολύ λίγα σημεία wah fx και δεν "ψήνομαι" να δώσω τα τριπλάσια χρήματα που απαιτούνται για ένα CryBaby και να το χρησιμοποιώ μια στο τόσο. Το άκουσα το συγκεκριμένο wah pedal, δεν είναι CryBaby αλλά έχει καλό ήχο και μπορείς να πετύχεις διάφορα ενδιαφέροντα fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι και εγώ να το πάρω το hell babe αλλα για μπάσο.

 

Αν το πάρεις πες μου την γνώμη σου.

 

Καλές γιορτές και καλές αγορές!!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου