Προς το περιεχόμενο

STUDIO MONITORS ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωρα για αλλαγες..για ενα δωματιο 3.30χ3.30χ3.50 υψος τι αυτοενυσχιομενα monitor θα προτεινατε στα 700 με 800e? ..γραφω psytrance και τα ηχεια μου behringer b2030a δεν με καλυπτουν καθος βγαζουν πολυ μπασο το οποιο δε σημαζευεται με τιποτα..(θελει να ειμαι στη μεση του  δωματιου για να ακουσω καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι κάτοχος των Alesis mkII active.

τα δουλεύω πάνω από 10 χρονια,είναι ιδιαιτερα με τα μπάσα τους,καλές μίξης μπορείς να κανεις μαζί τους αρκεί να μάθεις τη συμπεριφορά τους.

Πρόσφατα άκουσα τα KRK Rokit και έμεινα αρκετά εντυπωσιασμένος με την απόδοση και την τιμή τους,τσέκαρε και την αλλη σειρά της KRK την VXT.

τα 6 ίντσα πιστεύω θα σε καλύψουν.

 

και τέλος να σου πω ένα tip για να μην "τρως" πρόλογο ότι και καλά θες ακριβά ηχεια για να κανεις καλές μίξεις--->αυτό που χρειάζεσαι  για μια καλή μίξη είναι πρώτα αυτιά,εμπειρία,σωστη ακουστικη χωρου,γνώση και σωστή χρήση τον εργαλείων όπως ΕQ,compressor,reverb etc. και φυσικά μάθε τα ηχεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει τα behringer που έχεις ήδη, αλλά είναι πολύ πιθανό να μη φταίνε καθόλου για το πολύ μπάσο, καθώς οι διαστάσεις του χώρου σου είναι αρκετά προβληματικές από ακουστικής πλευράς. (το δωμάτιο είναι σχεδόν κύβος, που είναι το χειρότερο σενάριο...)

Με λίγα λόγια, μου φαίνεται ότι ακούς περισσότερο το χώρο σου παρά τα ηχεία...

 

Κάνε τον κόπο και στήσε τα σε ένα άλλο δωμάτιο ανάλογου μεγέθους, και βάλε να παίξει κάποιο κομμάτι που γνωρίζεις καλά, ακούγοντας για διαφορές στον ήχο.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά μήπως γλυτώσεις κάνα μηνιάτικο...

 

Με νέα μόνιτορ μεγαλύτερης διαμέτρου, το πιο πιθανό είναι να γίνει χειρότερο το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τέλος να σου πω ένα tip για να μην "τρως" πρόλογο ότι και καλά θες ακριβά ηχεια για να κανεις καλές μίξεις--->αυτό που χρειάζεσαι  για μια καλή μίξη είναι πρώτα αυτιά,εμπειρία,σωστη ακουστικη χωρου,γνώση και σωστή χρήση τον εργαλείων όπως ΕQ,compressor,reverb etc. και φυσικά μάθε τα ηχεια σου.

 

Παρα πολυ σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σωνει και καλα θες να αγορασεις ηχεια,προτεινω ΤΑΝΝΟΥ reveal.

Καλη σχεση αποδοσης-τιμης.

Απο κει και περα,ο,τι ηχειο και να χεις,ακομα και τα Behringer,πρεπει να το ΜΑΘΕΙΣ,καθως και το χωρο σου.Πρεπει να κατσεις στη μεση του δωματιου?Ε και?Κατσε!

Τα μπασα που ακους παντως υπερβολικα ειναι καθαρα λογω χωρου.

Κανενα ηχειο δε βγαζει υπερβολικα μπασα εκτος κι αν σου φαινονται εσενα πολλα.

Πειραματισου λιγο με το χωρο σου πρωτα για να μη δινεις τσαμπα λεφτα και ακους τα ιδια.

Σε home καταστασεις,και το πιο φτηνο μονιτορ μια χαρα κανει τη δουλεια του αρκει να χεις

το touch και αντιληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτείνω 2-3 συνολάκια και βλέπεις.

1) 2x m-audio BX5a 5" (175€ το ζευγάρι) + subwoofer M-audio Studiophile SBX10 (338€) (σύνολο 513€)

 

2) 2x Genelec 8030 5" (888€ το ζευγάρι αλλά αξίζουν τα λεφτα τους)

 

3) AKAI RPM8 8" (845€ το ζευγάρι)

 

4) Μία τελευταία επιλογή (που έχω κάνει εγώ στον χώρο μου) που μου φαίνετε αρκετά οικονομιλή με τις νέες τιμες είναι τα M-audio BX8a deluxe 8" (269€ το ζευγάρι (μέχι πριν λίγο καιρό είχαν γύρο στα 400κάτι)) Εγώ έχω μείνει απόλυτα ευχαριστιμένος απο τα Bx8a, και από τα genelec (που επιλέγει η σχολή μου)

 

Πάντος ότι και αν πάρεις μεγάλη σημασία έχει πώς θα τα στήσεις. Αν και από ότι κατάλαβα ασχολήσε και ξέρεις. Τέσπα μία οικονομική λύση άν δε έχεις βάσεις είναι τα ISO PAD. Εμένα μου βελτίωσαν πολύ τον ήχο από το να συντονίζει το γραφείο σε κάποιες συχνότητες, και έβαλα απο πίσω και μία χοντρή κουρτίνα και ο ήχος είναι τζιτζι!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεια μου behringer b2030a δεν με καλυπτουν καθος βγαζουν πολυ μπασο το οποιο δε σημαζευεται με τιποτα..(θελει να ειμαι στη μεση του  δωματιου για να ακουσω καλα)

Τα 2030Α βγάζουν πολύ μπάσσο? Θα έχεις πέσει σε καλό κομμάτι (δεν κάνω πλάκα), τα 2030Α είναι μεσσαιο-πρίμα όσα έχω ακούσει.

Anyway, δες και tascam σειρά VL-A

http://www.tascam.com/products/vl-a_series;9,38,1057,16.html

είναι πολύ καλά ποιοτικά και με πολύ τίμιο κόστος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, δες και tascam σειρά VL-A

http://www.tascam.com/products/vl-a_series;9,38,1057,16.html

είναι πολύ καλά ποιοτικά και με πολύ τίμιο κόστος.

 

Νομίζω αυτή η σειρά της tascam .... γιοκ ... αντικαταστάθηκε με ακριβότερη

χωρίς πλάκα πήρα το τελευταίο ζευγάρι VL-A5 απο τομαν.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου