Προς το περιεχόμενο

μάχη roland..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά, έχω στο μυαλό μου να πάρω ενα synth roland, σχετικά οικονομικό...450-550 αααντε 600 ευρα δηλαδη,

και είμαι ανάμεσα σε κάποια μοντέλα.. δειτε κ προτείνετε (λογος τιμης-αποδοσης δηλαδη):

 

http://www.thomann.de/gr/roland_e_09.htm (το έχω δοκιμάσει και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά συμπαθές)

 

http://www.thomann.de/gr/roland_exr5s.htm

 

http://www.thomann.de/gr/roland_junod_limited_edition.htm

 

αυτό που με νοιάζει είναι λίγο απ'όλα,  έχω ένα κολληματάκι με τα πιάνα (εξ'ου και roland) αλλά για λόγους bands και τα σχετικά με ενδιαφέρουν καποια organ, hammonds αλλά και καθαρά synth, για πιο dream theater-ιστικους πειραματισμους..ξερω ζητάω πολλά, αλλα μονο ετσι θα βρεθει η καλυτερη λυση ;)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τα 2 πρώτα που ανέφερες είναι ρυθμικά όργανα και το τρίτο είναι synth.

Αποφάσισε τι θες να κάνεις και πες για να σου πούμε με τη σειρά μας τη γνώμη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η παρατήρησή σου, δε το πρόσεξα...έστω ότι θέλω το synth (λέω έστω για να εξετάσω κάθε περίπτωση, καθώς έχω ασχοληθεί αποκλειστικά με το πιάνο, κλασσικό και σύγχρονο οπότε απο keys δε σκαμπάζω και πολλά) :)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνό synth + πιάνα = Yamaha MM6 δαγκωτό (αν και με περιορισμένες synth δυνατότητες).

Αν δεν έχεις τόοοοσο κόλλημα με τα πιάνα, Korg X-50 ξανά δαγκωτό.

Το Juno D προσωπικά δεν μου αρέσει, το θεωρώ "λίγο" ηχητικά.

 

Τα δύο πρώτα που ανέφερες είναι arrangers όπως σωστά είπε ο ninja και δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με σοβαρό synth με την έννοια ότι δεν θα μπορείς να πειράξεις τα patches με τα οποία θα σου έρθει το όργανο αρχικά.

 

Υ.Γ. Αν βρεις κανένα μεταχειρισμένο Alesis Fusion 6HD, χτύπα το αλύπητα και θα με θυμηθείς...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα να δεις το yamaha mm6 νομίζω έχει καλύτερους ήχους (μιας και έχει δανιστεί τη μηχανή του motif) και περισσότερες δυνατότητες όσων αφορά τη σύνθεση ήχων.Πετάξου μέχρι το Νάκα στην Ιπποκράτους και άκουσέ το. Το έχει εκεί.

Απλά να ξέρεις ότι είναι θέμα γούστου και ότι οι γνώμες έιναι υποκειμενικές.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την πληροφόρηση.. σχετικά με το X50 μαρέσει πάρα πολυ, (γενικότερα δε μπορώ να παίξω με κάτι που δε μου κάνει κάποιο "κλικ" εμφανισιακα) θα τσεκάρω και το yamaha...τώρα ο συγκεκριμένος Νάκας απέχει κάπου στα 500 km από το σπίτι μου, οπότε ίσως αργήσω λιγο στη κίνηση.. ;D

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την πληροφόρηση.. σχετικά με το X50 μαρέσει πάρα πολυ, (γενικότερα δε μπορώ να παίξω με κάτι που δε μου κάνει κάποιο "κλικ" εμφανισιακα) θα τσεκάρω και το yamaha...τώρα ο συγκεκριμένος Νάκας απέχει κάπου στα 500 km από το σπίτι μου, οπότε ίσως αργήσω λιγο στη κίνηση.. ;D

ΟΚ δεν το ήξερα.(εμένα απέχει 650 ;) ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το mm6 έχει συμπαθητικό(όχι και τέλειο) ήχο αλλά τα πλήκτρα του με χάλασαν τελείως.Το korg pa50 έχει πολύ καλύτερα πλήκτρα. ;DΜε τα άλλα τα korgάκια και της roland τι παίζει.Τα δύο πρώτα που ανέφερε ο φίλος έχουν καλά πλήκτρα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχοληθηκα λιγο με το juno d , πριν 2 χρονια , και νομιζω και εγω οτι ειναι απογοητευση ηχητικα. Να φανταστεις εχω ενα korg n5ex , τιποτα το σπουδαιο δηλαδη , και το τρωει για πρωινο ...

παντως δεν εχω ιδεα απο τα αλλα συνθια που αναφερθηκαν , αλλα σε αυτα τα χρηματα(και λιγοτερο νομιζω) ειναι πολυ καλο το cs2x της yamaha . δε ξερω αν κυκλοφορει ακομη καινουργιο. ειναι παλιουτσικο μοντελο , αλλα το χρησιμοποιουσα για καποιους μηνες και ημουν πολυ ευχαρσιτημενος απο τους ηχους ειδικα αν σου αρεσουν και οι συνθετικοι χορευτικης μουσικης ηχοι και τα arpeggiators.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα roland βλέπω είστε κάπως προσεκτικοί...αν πηγαίναμε στο korg x50? τώρα που το καλοσκέφτομαι όταν έχεις κλασικό πιάνο τα πιάνα στα keys δε σε πολυνοιάζουν, και μέχρι κάποιο live δανείζεσαι (αν χρειαστεί) κ κανα roland..

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου