Προς το περιεχόμενο

Με ποιά σειρά τα πεταλάκια;


nikosvaiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΜΠΑΣΟ. VOLUME PEDAL, ENAN EΠΙΛΟΓΕΑ ΤΙΣ BEHRINGER ΓΙΑ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟ (ΑΒ200), ΤΟ BASS LIMITER ENHANCER, DISTROTION, BASS EQUALIZER, DIGITAL REVERB, BASS CHORUS, LOOP STATION, ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ ΚΑΙ WAH PEDAL...

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ; :-\

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΝΤΗΣΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΜΠΑΣΟ. VOLUME PEDAL, ENAN EΠΙΛΟΓΕΑ ΤΙΣ BEHRINGER ΓΙΑ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟ (ΑΒ200), ΤΟ BASS LIMITER ENHANCER, DISTROTION, BASS EQUALIZER, DIGITAL REVERB, BASS CHORUS, LOOP STATION, ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ ΚΑΙ WAH PEDAL...

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ; Undecided

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΝΤΗΣΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟΣ

 

με μια πρωτη ματια θα τα εβαζα: Μπασα-ΕΠΙΛΟΓΕΑ-ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ-WAH PEDAL-DISTROTION-CHORUS-BASS EQUALIZER-LIMITER ENHANCER-DIGITAL REVERB-LOOP STATION-VOLUME. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος αλλα καποιες γενικες αρχες, ο καθενας απλα τα ανακατευει και επιλεγει την σειρα που του αρεσει. Δοκιμασε και πειραματισου οπως δοκιμαζεις ηχους,ρυθμισεις, EQ κτλ. στο μπασο και τον ενισχυτη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eq ίσως σου φανεί πιό χρήσιμο στο τέλος, να "συμμαζέψει" κάποιες συχνότητες.

Τα χρειάζεσαι όντως όλα αυτά;  :o

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου kwstas79 αν επερνα μια πεταλιερα θα τα ειχε ολα αυτα πανω...Εχω δει και αποειδει απ'ολα αυτα τα χαζοκουτια και αποφασισα να τα παρω ξεχωριστα...Παντως παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

θα θελα να μου πεiτε καμια προταση σας με πια σειρα να βαλω τα πεταλακια(δοκιμασα δυο συνδιασμους αλλα θελω να ακουσω κ μια αλλη αποψη που μηπως δεν σκεφτηκα)

ευχαριστω!

 

GUITAR -> OVERDRIVE(TS9) -> FLANGER(BF2) ->OCTAVER(OCT3) -> DELAY(DIGITECH) -> LOOP(RC2) ->AMP

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eq ίσως σου φανεί πιό χρήσιμο στο τέλος, να "συμμαζέψει" κάποιες συχνότητες.

 

+2112.

Κατ' εμέ όχι ίσως, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα να μου πεiτε καμια προταση σας με πια σειρα να βαλω τα πεταλακια(δοκιμασα δυο συνδιασμους αλλα θελω να ακουσω κ μια αλλη αποψη που μηπως δεν σκεφτηκα)

ευχαριστω!

 

GUITAR -> OVERDRIVE(TS9) -> FLANGER(BF2) ->OCTAVER(OCT3) -> DELAY(DIGITECH) -> LOOP(RC2) ->AMP

 

Θα δοκίμαζα τα εξής

 

GUITAR -> OCTAVER -> OVERDRIVE -> FLANGER -> DELAY -> LOOP -> AMP

GUITAR -> OVERDRIVE -> OCTAVER  -> FLANGER -> DELAY -> LOOP -> AMP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑ ΜΠΑΣΟ. VOLUME PEDAL, ENAN EΠΙΛΟΓΕΑ ΤΙΣ BEHRINGER ΓΙΑ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟ (ΑΒ200), ΤΟ BASS LIMITER ENHANCER, DISTROTION, BASS EQUALIZER, DIGITAL REVERB, BASS CHORUS, LOOP STATION, ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ ΚΑΙ WAH PEDAL...

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΠΕΤΑΛΑΚΙΑ; :-\

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΝΤΗΣΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΙΚΟΣ

 

Απο το τέλος προς την αρχή εγω θα τα 'εβαζα κάπως έτσι:

volume-limiter-loopstation-reverb-chorus-wah-distortion-eq-tuner-line_selector...

το wah το βάζω μετά το distortion γιατι σε μένα κάθεται καλύτερα-πιο εντονο sweep...

 

Φιλε μου kwstas79 αν επερνα μια πεταλιερα θα τα ειχε ολα αυτα πανω...Εχω δει και αποειδει απ'ολα αυτα τα χαζοκουτια και αποφασισα να τα παρω ξεχωριστα...Παντως παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια...

την ίδια κίνηση έκανα κρατώντας μια παλιά πεταλιέρα για reverb/delay και pitch-shifting

 

offtopic:καλό το ab200?.../για θήκη τι έχεις για όλα τα πετάλια(μάλλον θα ανοίξω καινούριο thread!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκίμαζα τα εξής

 

GUITAR -> OCTAVER -> OVERDRIVE -> FLANGER -> DELAY -> LOOP -> AMP

GUITAR -> OVERDRIVE -> OCTAVER  -> FLANGER -> DELAY -> LOOP -> AMP

 

θα το δοκιμασω ευχαριστω!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου