Προς το περιεχόμενο

Fender tele vs Tom Anderson tele


Michael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Fender έχει ανδιαμφησβήτητα quack περισσότερο από την Anderson, όμως η Anderson ακούγεται πιό "γεμάτη σαν κιθάρα", και η Fender πιό traditional στον overall του feel σαφέστατα.

 

Όμως είναι ατυχής η σύγκριση στο συγκεκριμμένο βίντεο 2 κατά τα άλλα πολύ καλών τέλε.

 

Θα προτιμούσα η Anderson να ήταν side by side με μία Modern American tele strd. Το πιθανότερο να ήταν πιό "open" η Αnderson και όχι τόσο "μουντή" όσο θέλει να δείξει το βίντεο.... χωρίς βέβαια να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δικια μου

 

Και εγώ αυτό θα απαντούσα, αν είχα!  ;D ;D ;D

 

Παρεπιπτόντως, ωραίο παίξιμο... ::)

 

Αν κρίνω από τον ήχο σε αυτό το βίντεο, σε πιο γκαζωμένες ρυθμίσεις, η Anderson θα υπερείχε, γιατί θα έβγαζε πιο κοντρολαρισμένα πρίμα... Με τις ρυθμίσεις που τις χρησιμοποιεί αυτός, όμως, η Fender ακούγεται σίγουρα "υγιέστερη" ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό θα απαντούσα, αν είχα!  ;D ;D ;D

 

Παρεπιπτόντως, ωραίο παίξιμο... ::)

 

Αν κρίνω από τον ήχο σε αυτό το βίντεο, σε πιο γκαζωμένες ρυθμίσεις, η Anderson θα υπερείχε, γιατί θα έβγαζε πιο κοντρολαρισμένα πρίμα... Με τις ρυθμίσεις που τις χρησιμοποιεί αυτός, όμως, η Fender ακούγεται σίγουρα "υγιέστερη" ;D

 

 

+1 για το θεμα ρυθμισεων, αλλα επειδη οι Telecaster ειναι Fender (ή μηπως το αντιστροφο?) προτιμουμε την πρώτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην η Fender στο βιντεο προερχεται απο την πλεον "σκοτεινη" και ΑΘΛΙΑ περιοδο της Φεντερ (1983).

 

η στρατ της ειχαν "επανασχεδιαστει" με ΤΡΑΓΙΚΑ αποτελεσματα (παρανοϊκα τρεμολα,καταργηση του 2ου tone,καταργηση του jack,αθλια κλειδια και ακομα χειροτεροι μαγνητες..)

 

δειτε αηδια εδω... ::)

 

strat83body.jpg

 

 

ενω και η τελε δεν πηγαιναν πισω απο λαλακια.. ;D (top loader με ΑΘΛΙΑ γεφυρα,χαζοι μαγνητες και τα ιδια αθλια κλειδια,φτηνο pickguard κτλ)

 

δειτε ΑΛΛΗ αηδια εδω... ::)

 

83telebody4.jpg

 

Με ΤΟΣΗ παραμορφωση που εχει βαλει ο μαγκας ετσι κι αλλοιως ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ηχος των δυο κιθαρων ΧΑΝΕΤΑΙ και μαλλον οι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ του ενισχυτη του ειναι που κολακευουν την Φεντερ.

 

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ηχος (δηλ. ο ΚΑΘΑΡΟΣ ) της ΤΑ ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ πολυ καλυτερος (ειδικα αν δεν φοραει τους απαισιους μοντερνους μαγνητες της Anderson αλλα τις vintage υλοιποιησεις της)

 

Παντως με εχουν κουρασει τραγικα ολοι αυτοι οι ΗΛΙΘΙΟΙ στο youtube που "τεσταρουν" κιθαρες με το gain στο 10,με αποτελεσμα να μην μπορουμε να καταλαβουμε ΚΑΜΜΙΑ διαφορα μεταξυ των κιθαρων...

 

Ψαχνεις να ακουσεις μια κιθαρα κανοντας ερευνα αγορας και δεν μπορεις να ακουσεις ΤΙΠΟΤΑ μια και δεν υπαρχει σχεδον ουτε ενα "τεστ" με καθαρο ηχο..

 

ΤΟΣΗ καγκουρια βρε παιδι μου?? ;D ;D 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου