Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Frets... Help...


kotsos_007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνω απο όλα να επικροτήσουμε για ακόμα μία φορά την πρηξοκακάλικη παρουσία μου στο σάιτ... ;D ;D ;D ;D ;D Έπειτα να συνεχίσω λέγοντας οτι έχω μία ηλεκτροακουστική Aria. Αυτήν: http://www.ariaguitars.com/int/03_products/pro_ag_aw_330.html μου κάνει νεράκια όμως... Κυρίως σε ορισμένα τάστα παίζω, και μου κάνει τζζζζζζ.... κυρίως 3ο κ 7ο... Δεν είναι σκεβρωμένη, και υποθέτω οτι είναι θέμα frets. Οπότε λέω να τα αλλάξω... Μπορώ μόνος μου; Και αν ναί τι να πάρω κ τι χρειάζομαι για να βγάλω τα υπάρχοντα και να περάσω άλλα; Και κάτι μικρό όφφφφ, αν θέλω να αλλάξω καβαλάρη κ γέφυρα μπορώ και αυτά μόνος μου; Ευχαριστώ προκαταβολικά...  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος σου απλα ξεχασετο! ;)

 

μαλον κανα τριψιματακι θελουν οποτε πανε σε ενα μαστοτα να την δει!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σιδεράκια δεν είναι τα frets??? ;D Τρίψιμο? Δεν υπάρχει καμία άλλη λύση? Δεν έχει μαστορους εδώ ωρε... Φτού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλλαγή τάστων είναι απο τις πιο λεπτές εργασίες που πρεπει να γίνουν, αν θέλουμε σωστό αποτέλεσμα. Από τη σωστή εφαρμογή τους, μέχρι και το σωστό radius των τάστων, το τρίψιμό τους και φυσικά να μην πάθει τίποτα η κιθάρα....

Οπότε ειδικός, εκτός και αν δε σε ενδιαφέρει, είναι και κανά κουπί η κιθάρα, ή απλώς σκέφτεσαι να πειραματιστείς... 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά όχι, καλύτερα σκέφτομαι να την κάνω και όχι χειρότερα... τώρα βέβαια το θέμα είναι οτι βρίσκομαι Σπάρτη οπου δεν βρίσκεται κανένας ο οποίος μπορεί να καλύψει μία τέτοια εργασία. Απλά νόμιζα οτι με μεγάλη προσοχή και λεπτότητα εαν κάποιος γνώριζε το τι χρειάζομαι και το πως μπορώ, να τα άλλαζα μόνος μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν που να κάνει Fret leveling έχουμε (Με πμ μην θεωρηθεί και διαφήμιση).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Μπορώ μόνος μου;

...

OXI δεν μπορεις.

 

Μην το πάρεις σαν "διάγνωση" αυτό κώτσο.  ;D  ;D  (Είναι δύσκολη δουλειά η αλλαγή τάστων)

Αλλά μια και το συζητάμε.... τρίζει υπερβολικά? Μήπως το πρόβλημά σου λύνεται αν δώσεις λίγο καμπυλότητα στο μανίκι?

 

1. Πρώτα απ'ολα τσέκαρουμε αν το μπράτσο εχει πολύ relief με τον εξής απλό τρόπο:

- βαλε ενα καποταστο πισω απο το πρωτο ταστο

- πατα την μπασα μι χορδη στο 14ο ταστο

- τσεκαρε την αποσταση της χορδης αυτης απο το 7ο η 8ο ταστο.

- πρεπει να ειναι περιπου οσο μια μεdium πενα 0,6-0,7mm (για τις ακουστικες ,για τις ηλεκτρικες οσο μια thin 0,5mm)

- αν ειναι περισσοτερο τοτε το μπρατσο θελει "σφιξιμο" αν ειναι λιγοτερο θελει "χαλαρωμα"

- το truss rod (βέργα) ρυθμιζεται ως εξης:

αν θελεις να το τεντώσεις (δηλ. να αφαιρεσεις relief) βαζεις το αναλογο κλειδακι (συνηθως ενα κλειδί allen) στην υποδοχη και γυρνας clockwise δηλ. προς τα δεξια.

Προσοχη! Μονο ενα τεταρτο της στροφης την καθε φορα (καλο ειναι να λειπανεις με wd40 την υποδοχη αν εχεις καιρο να ρυθμισεις την κιθαρα).

Ξαναμετρα τη αποσταση της χορδης μεχρι να γινει 0,6-0,7 mm.

 

-για να χαλαρωσεις το μπρατσο (να προσθεσεις relief) κανεις ακριβως το αντιθετο counterclockwise.

 

Εννοώ... αυτό το counterclockwise να κάνεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ και έπειτα να τονίσω οτι μόνο σε δύο ταστα μου το κάνει έντονα, στο 3ο κ στο 7ο, οπότε δεν τίθεται μαλλον να είναι του μπράτσου. Αρα πρέπει να βρώ κάποιον ο οποίος γνωρίζει να αλλάζει τάστα... μάλιστα... πού εδώ??? Θα κλάψω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τα τάστα σου αν έχουν "λακουβες" εκεί που πατάνε οι χορδές, ειδικά στα πρώτα τάστα. Αν ναι, και είναι και βαθειές οι λακούβες, ίσως χρειαστεί και αλλαγή.

 

Δεν νομίζω να μην βρεις κάποιον στην Σπάρτη που να επισκευάζει ακουστικά όργανα. Τι να πουν και αυτοί που μένουν σε χωριά δηλαδή.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου