Προς το περιεχόμενο

strings στην tonelab LE ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον αγαπητοι συναδελφοι... ;D

εχω πουλησει ολα μου τα pedals..και ετοιμαζομαι να παρω tonelab LE...

αλλα θελω να σιγουρευτω για κατι.....

πριν αρκετο καιρο...ειχα μια boss gt-6 η οποια οπως και ολες οι gt-6 ειχε ενα preset που λεγοταν STRINGS...O ηχος απο αυτο το preset ηταν κατι σαν synth/αρμονιο...  και τον χρισιμοποιουσα πολυ αυτον τον ηχο..

 

και τωρα ρωταω εσας...η tonelab LE θα εχει ηχους σαν και αυτον..? παντως απο overdrive/distortion/delay/clean amps

μαρεσε πολυ η πεταλιερα..απλως θελω να ξερω αν εχει και τετοιυς ηχους.. ;D ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως αν θέλεις περισσότερα μπλιμπλικοεφφέ καλύτερα να πας σε κάτι προς GT10 μεριά, που έχει της παναγιάς τα μάτια. Λένε πως υποτίθεται πως είναι πιο εύκολη απ'την υπερζόρικη GT8, αλλά προσωπικά πάνω κάτω τα ίδια μου φάνηκε, αν και δεν είχα αρκετό χρόνο μαζί της. Το ιδανικό βέβαια είναι να βρείς και να δοκιμάσεις όσες μπορείς κι έτσι να βγάλεις συμπέρασμα στο τι σου κάθεται καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι πως αν θέλεις περισσότερα μπλιμπλικοεφφέ καλύτερα να πας σε κάτι προς GT10 μεριά, που έχει της παναγιάς τα μάτια. Λένε πως υποτίθεται πως είναι πιο εύκολη απ'την υπερζόρικη GT8, αλλά προσωπικά πάνω κάτω τα ίδια μου φάνηκε, αν και δεν είχα αρκετό χρόνο μαζί της. Το ιδανικό βέβαια είναι να βρείς και να δοκιμάσεις όσες μπορείς κι έτσι να βγάλεις συμπέρασμα στο τι σου κάθεται καλύτερα.

 

μπορει να εχει περισσοτερα τετοια εφφε ...αλλα οι amps της gt-10 ειναι τελειως ψευτικοι μπροστα στους amps της tonelab ....

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να εχει περισσοτερα τετοια εφφε ...αλλα οι amps της gt-10 ειναι τελειως ψευτικοι μπροστα στους amps της tonelab ....

 

Δεν θα το'λεγα, αλλά γούστα είναι αυτά. Μπορείς να πάρεις την LE κι ένα πεταλάκι ξεχωριστά για τέτοιους syntho ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι amps της gt-10 ειναι τελειως ψευτικοι μπροστα στους amps της tonelab ....

 

Δεν ισχύει αυτό...Προσοχή δε λέω ότι είναι καλύτεροι από της TONELAN αλλά ψεύτικοι δεν ειναι με τίποτα...Άσε που σε κάποια πράγματα είναι καλύτερη η GT-10 όπως και η AX3000G...

Γενικά όμως μη σε μπερδεύω άλλο/....

Είναι πολύ καλή επιλογή η TONELAB....

+2112 για την τελευταία ιδέα του X-minor...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηχος αυτος που λες, επειδη εχει ενας φιλος  GT6 ειναι ουσιαστικα διαφορα εφφε τυπου reverb, delay, chorus ΑΛΛΑ με κλειστο το dry σημα, ΜΟΝΟ τα εφφε δηλαδη και σου δινει αυτη την εντυπωση των pads. Δεν ξερω αν το κανει αυτο η Tonelab, παντως στο "Comfortably Numb" που παιζουμε αν δεν ειχαμε αυτο δεν θα μπορουσαμε να το παιξουμε. Βαζω αυτον να τα παιζει αυτα ομως κι εγω κανω τον Gilmour ;D ;D

H GT10 απ οτι την ειδα (την πηρε ο ιδιος φιλος) πατατα αποδειχτηκε και ΠΟΛΥ πιο δυσκολη σε σχεση με την TL. Προσωπικα μιλωντας παντα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηχος αυτος που λες, επειδη εχει ενας φιλος  GT6 ειναι ουσιαστικα διαφορα εφφε τυπου reverb, delay, chorus ΑΛΛΑ με κλειστο το dry σημα, ΜΟΝΟ τα εφφε δηλαδη και σου δινει αυτη την εντυπωση των pads. Δεν ξερω αν το κανει αυτο η Tonelab

οι γνωστες ας απαντησουν παρακαλω...

το κανει η οχι..?

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος o playloud.H ΤΛ εχει τη δυνατοτητα για 100% wet σημα,αλλα δεν εχει τη δυνατοτητα να εχει ταυτοχρονα πολλα modulation effects.

πχ το preset strings της GT εχει delay,volume (ή auto-volume aka slow gear),reverb,pitch shifter,filter,chorus κ.α.

 

Στην ΤΛ,τα 3 τελευταια δεν παιζουν ταυτοχρονα.Αποψη μου ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις ακριβως το ιδιο εφε με την GT,αλλα εχεις ενα παρομοιο με πιο κιθαριστικό τόνο που ακουγεται πιο αληθινο (οτι βγαινει απο κιθαρα) και αρα πιο χρησιμο και αξιοποιησιμο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου