Προς το περιεχόμενο

blues history


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αποφασισα να μαθω κατι παραπανω , απο τα ελαχιστα των ελαχιστων που ξερω μεχρι τωρα σχετικα με το blues.μετα απο αρκετη ακροαση αλλων στυλ μουσικης , κατα την διαρκεια 5 χρονων(με ''εφαγε'' το διπλωμα της κλασσικης βλεπετε) που πρωτοεπιασα ηλεκτρικη κιθαρα στα χερια μου , επεσε στα χερια μου το πρωτο cd απο S R V .

 

τελικα μ αρεσει παρα πολυ αυτη η μουσικη (blues) , και υποθετω οτι δεν μπορει να διδαχτει ως κατι χειροπιαστο , αλλα προερχεται πιο πολυ απο ακουσματα & επιρροες του καθενος ,θα ηθελα τις προτασεις σας , ωστε να αποκτησω μια συλλογη , 25-30 cd ωστε να ακουω , και να ψαχτω....να αποκτησω ακουστικες εμπειριες...να ανοιξουν τα αφτια μου σ αυτο το στυλ.

 

και βεβαια απευθυνομαι ατους bluesmen noizαδες που εχουν να μου προτεινουν , τα top , all time classic , must have , cd's ωστε να αρχισω να ακουω......

μεχρι τωρα εχω μονο ενα cd απο srv και ενα απο bb king....και οι δυο μ αρεσουν απεριοριστα!!!

 

τι προτεινετε??? :roll: :?: :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω em.icon.bigsmile.png&''super session'' ειναι ο τιτλος του δισκου?

Ναι. Θα μπορούσα να σου πω πολλά ακόμη, αλλά καλό είναι να ακούσουμε και τις γνώμες των υπολοίπων, ετοιμάσου για καταιγίδα απόψεων...:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μ αρεσει αυτο!!! και οχι καταιγιδα....Τ Υ Φ Ω Ν Α Σ&& Α Π Ο Ψ Ε Ω Ν !!!!em.icon.bigsmile.png

κατι καλο θα βγει.ειναι σιγουρο . αλλα απ οτι βλεπω δεν το χουν παρει χαμπαρι το topic ακομη....em.icon.clown.png

καλο βραδυ κυριοι....παω στο μαγαζι για δουλεια.....ελπιζω αυριο το απογευματακι που θα ξυπνησω , να υπαρχουν προτασεις ωστε να...''ξεπλυνω'' τα αυτια μου απο το ολονυχτιο σκυλολοϊ!!!em.icon.evil.png

&

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε!

 

Έχω την εντύπωση ότι δε θες καθαρόαιμο μπλούζ αλλά κάτι προς το ροκ-μπλουζ. Εμένα μου άρεσε πολύ ένα δισκάκι του Gary Moore από το 1992, το After Hours.

 

sAH.jpg

 

Παρόλα αυτά, επειδή λες και BB King, πάρε οτιδήποτε από John Lee Hooker και Albert Collins. Δε θα σε προδώσουν...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε για:

 

Muddy waters

Freddie King

Willie Dixon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ Δεν μου αρεσουν τα blues... τα βαριεμαι! Εχω 500mb mp3 και δεν τα ακουω ποτε :roll:

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blues Wire & Ηλίας Ζαϊκος. Δεν έχουν ψιφιστεί τυχαία ως η καλύτερη Blues Band της Ευρώπης ... Δες` www.blueswire.gr Και είναι και Ελληνες στο κάτω κάτω !!

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Albert King!!!

Δίσκος Born under a bad sign

To απόλυτο blues lick 8)

Και φυσικά επιρροή τρελή για άπειρους κιθαρίστες απο SRV μέχρι και Henderson.Ρώτα τον Takis θα σου πεί.Απορώ πως και δεν απάντησε μέχρι τώρα :P

 

Υ.Γ Μια και ξεκίνησες με Στεφανάκο Βόνυ τσίμπα και το Couldn't Stand the Weather :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου