Προς το περιεχόμενο

blues history


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ριξε και μια ματα στον John Lee Hooker.

 

Είμαι μέσα σε ένα εργαστήριο και κάνω την πτυχιακή μου μαζί με το καθηγητή που έχω σαν εισηγητή, του είπα γι’ αυτό το post και μου λεει:

 

Τι μ@λ@κ!ες λετε του παιδιού, ένα είναι το όνομα John Lee Hooker.

 

Εγώ τώρα τι μπορώ να του πω??

8O 8O

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σορρυ που ρωταω....μη γελασετε....αλλα κανεις δεν εχει βρεθει να μου εξηγησει τι επιτελους ειναι original αυτη η μουσική
Αυτό το ενδιαφέρον ερώτημα έχει πολλές-πολλές απαντήσεις, οι οποίες όμως είναι (κατά τη γνώμη μου) έξω από το σκεπτικό κάποιου που τώρα θέλει να αρχίσει να ακούει. Ο superfunk έχει δίκιο που λέει ότι οι περισσότεροι (και εγώ) σου προτείναμε λευκές διασκευές του ιδιώματος, αλλά αυτό είναι μέρος της όλης παρεξήγησης - ότι δηλαδή τα λευκά μπλούζ κατέληξαν να είναι πιο δημοφιλή από το original ιδιώμα.

 

Πάντως, όπως θα διαπιστώσεις, είναι μία μεγάλη και συναρπαστική διαδρομή, συγκρινόμενη μόνο με την αντίστοιχη στον κόσμο της jazz την οποία ίσως θελήσεις να κάνεις μετά (ή ίσως ταυτόχρονα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα ΣΩΣΤΑ με τα ουσιαστικα και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΑΣΙΚΑ

 

για να μαθεις ακομα περισσοτερους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ μπλουζιστες & βεβαια τις μεγαλες διαφορες που εχει αυτη η μουσικη απο την ΡΟΚ "εκδοχη" της.

 

 

τι ακριβως εννοουμε με τον ορο blues?

η καλυτερα ' date=' για παραδειγμα , ο srv επαιζε ''καθαροαιμο'' blues η καποια παραλλαγη του....???o b.bking?

 

σορρυ που ρωταω....μη γελασετε....αλλα κανεις δεν εχει βρεθει να μου εξηγησει τι επιτελους ειναι original αυτη η μουσικη ! :roll:

 

και τουλαχιστον ποια τα αποδεκτα παρακλαδια της....

:?[/quote']

 

μαλλον δεν διαβασες το λινκ που σου παραθεσα! :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο superfunk.σορυ αλλα ημουν πολυ βιαστικος και δεν το προσεξα.em.icon.shy.png

ωραιο λινκ!θα το μελετησω!thanks!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ριξε και μια ματα στον John Lee Hooker.

 

Είμαι μέσα σε ένα εργαστήριο και κάνω την πτυχιακή μου μαζί με το καθηγητή που έχω σαν εισηγητή' date=' του είπα γι’ αυτό το post και μου λεει:

 

Τι μ@λ@κ!ες λετε του παιδιού, ένα είναι το όνομα John Lee Hooker.

 

Εγώ τώρα τι μπορώ να του πω??

8O 8O[/quote']

 

ο john lee hooker, ετυχε να ειναι ο καλλιτεχνης που με εβαλε στο blues γενικοτερα, απλα γιατι ειναι ο αγαπημενος του πατερα μου.τον θεωρω πολυ σπουδαιο καλλιτεχνη,αλλα νομιζω οτι και πολλοι αλλοι απο αυτους που εχουν αναφερθει ειναι ισαξιοι η ανωτεροι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blues Wire & Ηλίας Ζαϊκος. Δεν έχουν ψιφιστεί τυχαία ως η καλύτερη Blues Band της Ευρώπης ...

 

ωπα ωπα...βαλε λιγο φρενο :lol:

αληθεια deebblues ποιος τους ψηφισε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Albert King!!!

Δίσκος Born under a bad sign

To απόλυτο blues lick 8)

Και φυσικά επιρροή τρελή για άπειρους κιθαρίστες απο SRV μέχρι και Henderson.Ρώτα τον Takis θα σου πεί.Απορώ πως και δεν απάντησε μέχρι τώρα :P

 

Υ.Γ Μια και ξεκίνησες με Στεφανάκο Βόνυ τσίμπα και το Couldn't Stand the Weather :D

 

:lol: :lol:

δεν απαντησα γιατι ελειπα δυο μερες με την ομαδα στην χιο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Μόνο εγώ πιστεύω ότι ο Gary Moore "δεν το έχει" για blues? Εντάξει τεχνικά είναι άψογος αλλά οι blues δουλειές του μου ακούγονται πολύ άψυχες....

 

8O 8O

opengrave θα σε χτυπησω :lol: :wink:

μαλλον δεν εχεις ακουσει το blues for greeny του gary moore και δεν εχεις δει την βιντεοκασσετα live blues που παιζουν ο gary moore με τον bb.king...

το feel που βγαζει ο gary moore ειδικα live μπορω να το συγκρινω μονο με του srv..

βεβαια ο gary moore παιζει...ροκαδικο blues και με αρκετο gain :P ,αλλα και παλι..ειναι απλα απιστευτος :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εκανε μεγαλη εντυπωση που δεν αναφερθηκαν κιθαριστες οπως οι:

 

duke robbiliard

peter green

robben ford

Fred Mcdowell

Howlin’ Wolf

bob brozman

johnny winter

johhny copeland

αλλα και ο jimi hendrix με το album "jimi hendrix blues".

 

...εγκυκλοπεδικα καποιοι που εχω σκοπο να ακουσω και εγω συντομα..:

SKIP JAMES

Gary Brandin

Harry Manx

Bobbe Seymour

Orville Johnson

Greg Leisz

Tom Morrell

Stacy Phillips

Herb Remington

Cindy Cashdollar

Ken Emerson

Kayton Roberts

Jeff Lang

The Fugitive Steeler

Charley Patton

 

οι πιο πολλοι απο τους παραπανω παιζουν με slide :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@takis: Καλά δεν τον αμφιψβητώ τον Moore (έχει κάνει τόσα ο άνθρωπος) απλά εμένα μου φαίνεται πολύ "γυαλισμένος". Φοβερός κιθαρίστας, απλά τον προτιμώ στις hard rock/metal δουλειές του.

 

Τώρα για το τί είναι τα blues κλπ., αυτή και αν είναι ερώτηση. Δεν ξέρω για τα ιδιώματά τους (country(field) blues, texas blues κλπ.) απλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει άλλη μουσική (εντάξει εδώ γίνομαι πολύ υπερβολικός αλλά ακούγεται ωραίο 8) ) με τόση ψυχή, τόσο συναίσθημα και τόσα α@@@δια (κατά καιρούς) όσο τα blues. Ξεκίνησαν από τους νέγρους εργάτες για να εκφράζουν τα προβλήματά τους και στην αρχή τουλάχιστον διασώθηκαν "για να πούνε κάτι".

Αυτή είναι η διαφορά με τους παλιούς νέγρους bluesmen και τους τωρινούς. Τότε αυτοί δεν νοιάζονταν για τεχνική ή φόρμες, είχαν κάτι να πουν. Από ένα σημείο και μετά, πιστεύω αυτό χάθηκε, παίρνουν όλοι κλασσικές blues φόρμες και το ενδιαφέρον είναι συνήθως η τεχνική του κιθαρίστα π.χ.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, να πω ότι τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και παραδέχομαι ότι είναι σε σημεία υπερβολικές, πρτοφανώς και δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου