Προς το περιεχόμενο

Μια ενδιαφέρουσα LesPaul type κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι.Εδώ και κάποιο και ρό πάντως προσπαθώ να εντοπίσω μια καλή μη-Gibson LP κιθάρα :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι.Εδώ και κάποιο και ρό πάντως προσπαθώ να εντοπίσω μια καλή μη-Gibson LP κιθάρα :D

 

Αν επιτρέπεται, λόγω τιμής ή γιατί δεν σου αρέσουν οι Gibson Les Pauls?

Αν και Epiphone δεν πέφτει και μακριά.... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπα. Τα Λεσπόλια (σιγά μην είναι και τα Σεπόλια) πολύ σπάνια είναι πετυχημένα με "αιρετικές" αποχρώσεις. Το συγκεκριμένο -για μένα- δεν αποτελεί εξαίρεση.

 

Τα περισσότερα εκμοντερνιστικά (...) ανοίγματα που έχει κάνει τελευταία η Epiphone στο look της είναι δυστυχώς ανέμπνευστα...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπα. Τα Λεσπόλια (σιγά μην είναι και τα Σεπόλια) πολύ σπάνια είναι πετυχημένα με "αιρετικές" αποχρώσεις. Το συγκεκριμένο -για μένα- δεν αποτελεί εξαίρεση.

 

Τα περισσότερα εκμοντερνιστικά (...) ανοίγματα που έχει κάνει τελευταία η Epiphone στο look της είναι δυστυχώς ανέμπνευστα...

 

Δεν είναι τόσο το look, όσο η ευχρηστία που παρέχει το contour στη ράχη, όσο και το γεγονός ότι είναι "κούφια" (άρα πιο ελαφριά και με περισσότερο "ακουστικό" ήχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5,5 με 6,5 pounds? :!:

Πολυ ενδιαφερον αυτη ΙΣΩΣ & να παιζει (εν αντιθεση με το 90% των Les Paul που κυκλοφορουν & κανουν μονο για....αγκυρες τοσο βαριες που ειναι...) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5' date='5 με 6,5 pounds? :!:

Πολυ ενδιαφερον αυτη ΙΣΩΣ & να παιζει (εν αντιθεση με το 90% των Les Paul που κυκλοφορουν & κανουν μονο για....αγκυρες τοσο βαριες που ειναι...) :lol:[/quote']

 

Superfunk λίγοι καταλαβαίνουν πόσο σημαντικό είναι να είναι ελαφριά η κιθάρα (ειδικά αν δεν έχουν παίξει... 7 ώρες σερί σε "μαγαζί" :wink: , εσύ με καταλαβαίνεις όμως! :P ). Δεν είμαι 100% σίγουρος για τους μαγνήτες, αλλά ο ακουστικός τόνος που θα βγάζει η κιθάρα θα πρέπει να είναι καλός.

 

Να έλειπαν και τα file marks στα τάστα που συνήθως έχουν ακόμα και Gibson των ¤3000... (ο Χριστός κι'η μάνα του δηλαδή ρε παιδιά, μετά μου λέτε για ακριβές κιθάρες... :cry:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως οι LPs (Gibson) έχουν φανταστικό ήχο, ειδικά για boutique όργανα. Συμφωνώ πως είναι υπερεκτιμημένες (όπως και άλλες "χαρακτηριστικές" μάρκες), αλλά ρε παιδιά έχουν αυτόν τον round, γεμάτο και βαθύ χαρακτηριστικό ήχο. Είναι όπως και με τις Stratocasters (Fender). Έχουν αναγνωρίσιμο ήχο, πολύ original....

Anyway, απλά άποψή μου, έτσι ακούγονται στα αυτάκια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως οι LPs (Gibson) έχουν φανταστικό ήχο' date=' ειδικά για boutique όργανα. Συμφωνώ πως είναι υπερεκτιμημένες (όπως και άλλες "χαρακτηριστικές" μάρκες), αλλά ρε παιδιά έχουν αυτόν τον round, γεμάτο και βαθύ χαρακτηριστικό ήχο. Είναι όπως και με τις Stratocasters (Fender). Έχουν αναγνωρίσιμο ήχο, πολύ original....

Anyway, απλά άποψή μου, έτσι ακούγονται στα αυτάκια μου...[/quote']

 

Opengrave δεν είναι θέμα ήχου.

 

Καταρχάς υπάρχουν πολλές "κόπιες" που ακούγονται το ίδιο καλά ή και καλύτερα.

 

Πέρα απ'αυτό όμως, όταν πληρώνεις τόσα λεφτά για ένα όργανο (το οποίο, σημαντικό αυτό, δεν είναι vintage για να κουβαλάει κάποια "συλλεκτική" αξία), απαιτείς το quality control να είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές.

 

Ξέρεις πολύ καλά πως τώρα πια ακόμα και φτηνές κιθάρες έχουν καλό ήχο, μια ακριβή τι έχει να προσφέρει παραπάνω; Κατά τη γνώμη μου, τέλεια ποιότητα κατασκευής, απόλυτη προσοχή στην λεπτομέρεια και φυσικά ανώτατης ποιότητας υλικά και εξαρτήματα. Ε, αυτά δε νομίζω ότι τα προσφέρει η Gibson. Αν κάποιος ξέρει καλύτερα από μένα ας με διορθώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H160728_01.jpg

 

μαλλον για την παραπανω εικονιζομενη κιθαρα μιλας!! :wink:

 

Κατά τη γνώμη μου, τέλεια ποιότητα κατασκευής, απόλυτη προσοχή στην λεπτομέρεια και φυσικά ανώτατης ποιότητας υλικά και εξαρτήματα

 

Η GIBSON Les Paul ΔΕΝ ειναι boutique οργανο αλλα οργανο ΜΑΖΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου