Προς το περιεχόμενο

Τι ηχεία/monitor να πάρω για home studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Αυτη τη στιγμή προσπαθώ να φτιάξω ένα home studio, αλλά αντιμετωπίζω ένα θέμα στην επιλογή monitor. Τώρα χρησιμοποιώ κάτι ηχεία από ένα στερεοφωνικό σύστημα που είχα. Τα χαρακτηριστικά τους είναι:

 

TYPE: 3-WAY 3-SPEAKER BASS-REFLEX TYPE(MAGNETICALLY SHIELDED)

SPEAKERS: WOOFER(15CM CONEx1), MID RANGE(6CM CONEx1), TWEETER(2CM DOMEx1) 

POWER HANDLING CAPACITY: 80WATTS

IMPEDANCE: 6OHMS

FREQ RANGE: 40HZ-20.000HZ 

SOUND PRESSURE LEVEL 88DB

 

Λόγω μειωμένου budget (200euro) να κοιτάξω κάτι καλύτερο ή τα συγκεκριμένα καλύπτουν αρκετά σε σχέση με κάποια άλλα monitor των 200 ευρώ?

Αν μπορείτε βοηθήστε με λίγο γιατί είμαι καινούριος στο χώρο και δεν τα ξέρω και πολύ καλά.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις αγγελιες παιζουν τα KRK ROKIT 6

 

παραπανω απο 200 ευρω βεβαια αλλα αξιζουν τα λεφτα τους και δεν θα το μετανιωσεις...ριξε μια ματια.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=185687

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα χρησιμοποιώ κάτι ηχεία από ένα στερεοφωνικό σύστημα που είχα. Τα χαρακτηριστικά τους είναι:

 

Παρέλειψες το σημαντικότερο, τη φίρμα και το μοντέλο, που θα μας πουν κάτι για την ποιότητά τους

 

ΩΣΤΟΣΟ αφού πρόκειται για HiFi ηχεία, δεν θα έχουν το monitor χαρακτήρα που απαιτείται για home studio, οπότε δεν θα είναι κατάλληλα (χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως θα είναι και άχρηστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δικιο ο φιλος απο πανω....

 

για home studio και μιξεις τα HiFi ηχεια δε σου κανουν.

 

τα krk που σου συστησα στις αγγελιες ειναι nearfield monitors που εξυπηρετουν ακριβως αυτο τον σκοπο.

 

υπαρχουν βεβαια πολλες μαρκες...ολα τα monitor σε αυτα τα χρηματα (200-300 ευρω) ειναι τιμια για τα λεφτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα κοίτα για αυτοενισχυόμενα KRK, Behringer, m-Audio από 6-8 ίντσες γούφερ εάν θες για χρήση home studio, ηχογραφήσεις, παραγωγές κτλ δηλ.

 

και αυτά που έχεις καλά είναι αλλά είναι μόνο για να ακούς μουσική καθώς θα χρωματίζουν αρκετά, παίζει και ρόλο με τι ρυθμίσεις eq τα έχεις στον ενισχυτή. Άλλα θα ακούς άλλα θα γράφεις, αυτός είναι ο σκοπός των monitors να σου δώσουν όσο πιο αντικειμενική εικόνα γίνεται ώστε να ακούγεται το ίδιο όταν γράφεις και όταν τα παίζεις.

 

υπάρχουν πολλά θέματα για studio monitors ψάξε λίγο, επίσης ψάξε πως θα τα στήσεις για να ακούς σωστά (ύψος, γωνία ακρόασης, χώρος κτλ) προτίμησε αυτοενισχυόμενα από παθητικά.

 

κοίτα thomann για κάποιο καλό bundle στα λεφτά εκεί που παίζεις.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200e και με φτηνά υλικά μην περιμένεις να ακούς σωστά. Mην αγοράσεις κάτι φτηνό γιατί θα το μετανιώσεις, καλύτερα μάζεψε χρήματα σιγά σιγά και πάρε κάτι καλό, θα με θυμηθείς.... Me 200-300e αγορασε ακουστικά θα τα αγοράσεις μια φορά και θα τα έχεις για πολλά χρόνια αν τα προσέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα όπως στα λένε τα παιδιά παραπάνω. Πάντως, επειδή το έψαχνα κι εγώ με τη σειρά μου (και φυσικά ρώτησα και τους φίλους εδώ) κατέληξα στα m-audio BX5-d2.

 

Φυσικά εγώ τα ήθελα περισσότερο για ν'ακούω μουσική σωστά. Και το πέτυχα. Όντως είναι λίγο flat αν τα χρησιμοποιείς ως desktop speakers μιας και δεν έχουν EQ, αλλά με τη χρήση software (όπως το boom για mac) που σου προσφέρει EQ, δεν έχεις κανένα θέμα.

 

Δύο παρατηρήσεις.

1. Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί τόσο με τα δικά μου που απορώ πόσο καλύτερα μπορεί να είναι τα 'καθαρά' monitors της τάξης των 500-600Ε και πάνω. Η ένστασή μου είναι πως ναι μεν πάρε όσο καλύτερα μπορείς, από την άλλη όμως το κόστος είναι υψηλό, ειδικότερα όταν δεν είσαι επαγγελματίας ή σίγουρος γι'αυτό που θες. Επομένως, το 'πάρε όσο καλύτερα μπορείς' είναι άκρως σχετικό...

 

2. Θέμα έντασης. Δυστηχώς σε μένα κανείς δεν μου απάντησε επαρκώς για το θέμα της έντασης. Σε πληροφορώ λοιπόν, πως τα 5ιντσα m-audio συνδεδεμένα καρφί στο line in του laptop υπερκαλύπτουν-ξεκουφαίνουν σε δωμάτιο 15-20m2. Να φαντατείς την έντασή τους την έχω στη μέση κι απλά ρυθμίζω το volume μέσω pc. Με αυτή τη ρύθμιση κι όλα στο full, παίζω ταυτόχρονα με την ηλεκτρική σε ενισχυτή 30Watt τρανζίστορ με το volume του στο 6/10  ;D . Συμπέρασμα: Κοίτα και το χώρο σου πριν καταλήξεις στο μέγεθος του woofer κλπ. Ενδεχομένως τα 8ιντσα να είναι υπερβολικά.

 

3. Διάβασε τα αντίστοιχα threads. Υπάρχουν διάφορα και πραγματικά παρέχουν πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Θέμα έντασης.

....

Συμπέρασμα: Κοίτα και το χώρο σου πριν καταλήξεις στο μέγεθος του woofer κλπ. Ενδεχομένως τα 8ιντσα να είναι υπερβολικά.

 

Το μέγεθος του γούφερ το κοιτάμε για να έχουμε επαρκείς χαμηλές συχνότητες κι όχι για να έχουμε μεγαλύτερες εντάσεις.

 

Αν το 5άρι γούφερ βγάζει εκκωφαντικές εντάσεις αλλά κατεβαίνει ως τους 80 κύκλους, δεν επαρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω περάσει κι εγώ -όταν είχα Home studio- από m-audio bx-5 / fostex pm5 / adam a5x / M-audio bx8a deluxe - esi near5

 

 

Tα adam πρώτα και με διαφορά. η αλήθεια να λέγεται. Τα υπόλοιπα ακούγονται σαν να τους έχεις ρίξει πανί μπροστά ή να τα ακούς πίσω από κουρτίνα.

Με το Budget που διαθέτεις, εγώ θα πήγαινα κατευθείαν για ένα σετ καλά ακουστικά. έχω ξεπουλήσει τα περισσότερα λόγω διάλυσης του studio, και κρίσης και μιξάρω όοοοοοοοοοοοοταν προλαβαίνω να γράψω, με ένα σετ akg k271

 

έχω και ένα σετάκι, esi near5 μόνο και μόνο για ακρόαση την ώρα του editing, κλπ.

 

Φύλα τα χρήματά σου και πήγαινε κατευθείαν για ADAM κατηγορία και πάνω όταν μπορέσεις.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου