Προς το περιεχόμενο

Blackheart amp.


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_head_bh15h.htm

 

Στο παραπάνω site αναφέρει "...Solid State Rectifer with Tap for future mods..."

Τι ακριβώς είναι αυτό? Ποια η άποψή σας για αυτόν τον ενισχυτή? Thanks! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω πάλι λέω να τσιμπήσω τον blackheart combo

 

Και χάριν της συζήτησης να κάνω μια μικρη ανάλυση (specwise καθαρά και πάντα απο τη δική μου οπτική γωνια) των διαφορων μικρουλιδων...

 

 

Epiphone Valve junior.

Αυτον τον έφαγε χαλαρά ο ανταγωνισμός, ασχολίαστο λοιπον....

 

Harley Benton GA5 combo

Αυτον τον απέκλεισα λόγω του 8'' ηχειου...κρίμα ρε παιδι μου ,να μην έχεις ενα ηχειο της προκοπής.

 

Ηarley Benton GA5 κεφάλι +καμπινα (epiphone πχ)

Ο κλασσικός συνδυασμός που έχει δοξαστει πολλάκις εδώ μέσα.

Ο χειροτερος απο πλευρα κουβαλήματος, αλλο πράμα ο κομπο που τον πιανεις απ το χερουλι και πας τσάρκα..

Αποκλειστηκε γιατι δε χωραει λόγο ύψους (γαι 3 πόντους%$@#@$#) στο μόνο σημειο που μπορει να μπει στο δωματιο μου.

Ασε που (εμφανισιακα) epi καμπινα+κεφάλι hb είναι ....αστα.

 

Harley Benton GA15

King of the hill.

Αλλα...δεν έχει drive αρα τον ανοιγουμε για power amp distorsion.Καλό αυτό αλλά όταν 15 watt τρανζιστορ με 8'' ηχειο τον άνοιγα μέχρι τη μέση, που θα ανοιξω πάνω απο τη μέση 15 watt λάμπα (και class A αν θυμάμαι καλά) με 10'' ηχειο?οποτε παει και αυτος...Σε αυτα τα λεφτα είναι άπιαστος (λογικά) αλλά αφου ανέβηκε λίγο το budget μου απέκτησα και άλλες επιλογές, οπότε...

 

Fender

6'' οπότε όπως είπε κάποιος εδω μέσα για να πάρεις ικανοποιητική ένταση θέλει άνοιγμα σχεδον στο τέρμα αρα καθαρο γιοκ.

 

 

 

Blackheart Little Giant Combo

Αυτός μου άρεσε πιο πολύ απο όλους εμφανισιακά.Ειναι στα κατάλληλα watt(5 με δυνατοτητα να πέσει στα 3 -αυτο μου άρεσε ιδιαιτερα).Εχει 12 ηχειο και είναι κομπο.Ηχειο eminence designed,τουτεστιν (χωρις 100%σιγουρια αν δε ακουσουμε πρώτα) θα είναι μάλλον καλύτερο απο το no name 10αρι του hb.

Και έχει και πλήρες eq όπως ο ga15, και αρκετά μικρός (δεδομένου του 12'').

Επίσης οι τύποι στην blackheart είναι όλο μπουρουμπουρου για την κατασκευη της καμπίνας, οι πιο γνωστες ας πουν τίποτις γιατι εγω δε πολυκατάλαβα.Εχει και μπολικα speaker out όπως ο ga15

http://www.blackhearteng.com/bh5112.html

 

 

 

α τσεκάρετε το manual του blackheart σε pdf,παρα πολύ χρήσιμες εξηγήσεις πάνω σε λάμπες αλλά και γενικές γνώσεις..

 

 

Δεκτες προτάσεις, σχολιασμοι, ευκαιρια είναι και παίρνει πολύ συζήτηση το θέμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο Odis13  για τους blackheart....για τον 5 watt με το 12αρι γραφουν τι λαμπες φοαρει...

 

γαι τον blackheart 15 watt με 12αρι...δεν γραφει τιποτα για λαμπες...  τι παιζεται..?

και κατι αλλο ...αν σινδεσουμε 15 combo με καμπινα 2χ12 τοτε ο υχος απο που θα βγαινει..?

απο την καμπινα μονο...η και απο την καμπινα και απο το 12αρι του combo...... HELP !!! ;D

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και ο Odis13  για τους blackheart....για τον 5 watt με το 12αρι γραφουν τι λαμπες φοαρει...

 

γαι τον blackheart 15 watt με 12αρι...δεν γραφει τιποτα για λαμπες...  τι παιζεται..?

 

 

http://www.blackhearteng.com/blog/2008/01/pleased-to-meet-youthe-new-15w.html

 

Αντιγράφω από το παραπάνω link για όσους βαριούνται να το ανοίξουν  :P :

 

Delivering 15 watts of RMS output power in Pentode Mode and 7 Watts in Triode Mode, the Handsome Devil is equipped with a pair of 12AX7 tubes in the preamp section, a pair of EL84s in the power amp section, and a solid-state rectifier with internal 6V - 2A rectifier tab that permits future mods with 6X4 or 5AR4 type tubes. Front panel controls include rotary “chicken head” knobs for Drive, Level (Master Volume), Treble, Middle, Bass and Presence, flip switches for On/Off and 15W/7W operation, and a brilliant red jewel Power indicator. Rear panel speaker outputs can accommodate 1x16-ohm, 2x8-ohm and 2x4-ohm setups.

 

Edit: Odis13, τον έχεις βρει πουθενά να τον ακούσεις? Πάντως για την τιμή του και το όσα προσφέρει (5 watt, 12άρι μεγάφωνο) είναι πολύ καλή επιλογή.

 

Edit 2: Χαζεύοντας το μανουάλι του, όπως προέτρεψε ο odis13, στο σχεδιάκι που εξηγεί τα controls, παρατήρησα ότι δεξιά από το bleackhert που λέει , λέει "Crate"... Γνωρίζετε κάτι παραπάνω...????

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit 2: Χαζεύοντας το μανουάλι του, όπως προέτρεψε ο odis13, στο σχεδιάκι που εξηγεί τα controls, παρατήρησα ότι δεξιά από το bleackhert που λέει , λέει "Crate"... Γνωρίζετε κάτι παραπάνω...????

και στο youtube που εψαξα για να ακουσω clipακια.....ειχε σε αρκετες ονομασιες απο τα clips...το ονομα CRATE ....αλλα δεν ξερω και γω τι παιζεται... :P

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια sorry για το ψιλοασχετο(οχι τελειως) post μου.Για αυτονε ...

 

 

http://www.thomann.de/gr/kustom_defender.htm

 

τι γνωριζεται γενικα;

 

Φαινεται καλη περιπτωση.Δωδεκαρι ηχειο , 50W αλλα το εντυποσιακοτερο , περαν της τιμης του , ειναι το ελαχιστο (μολις) 17,3 κιλα βαρος του που τον κανει μαλλον τον φορητοτερο 50αρι της αγορας.Τωρα για τη μαρκα και τα specs του οσοι γνωριζουν ας μας πουνε.

 

Ακουγεται και καλα.Εχει παρει και Golden Award στο Guitar World.

 

http://www.kustom.com/player.aspx?MediaID=1324

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελευταία τον ψάχνω πάρα πολύ κι εγώ τον δεκαπεντάρη Blackheart σε κεφαλή. Eκτός από πανέμορφος, πρέπει να είναι και πολύ αξιόλογος. Και μάλιστα ψήνομαι τρελά να τους ζητήσω να μου κάνουν κατευθείαν τροποποιηση με το mod που εφαρμόζουν στον πεντάρη τους (μη διαθέσιμο ακόμη), με πολύ σπέσιαλ upgraded Μercury μετασχηματιστές & chokes, και το κυριότερο (επειδή παίζω ήδη με EL84) με δυο 6V6 στη θέση της μιας EL84!!! evilgrin0013.gif

 

Πριν...

BH5H-stock-012.jpg

 

και μετά:

BH5H-Mean-13-01.jpg

 

http://www.mercurymagnetics.com/pages/mainframe.htm

 

Στην περιγραφή της καμπίνας δεν βλέπω τίποτε ακαταλαβίστικο...  ??? 

 

Tώρα όσον αφορά στην Crate, ένας εκ των σχεδιαστών, ο Pyotr Belov, συνεργάζεται με διάφορες εταιρίες για την βιομηχανική παραγωγή των σχεδίων του (προηγουμένως είχε συνεργαστεί με Epiphone & Gibson), και τώρα συμφώνησε με την Crate, η οποία λογικά θα είναι και η υπέυθυνη για τις επισκευές και εγγυήσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το κυριότερο (επειδή παίζω ήδη με EL84) με δυο 6V6 στη θέση της μιας EL84!!!

 

Σπύρο, το υποψιαζόμουν ότι είσαι αλητήριος, αλλά πλέον τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους.

 

Είναι γνωστό ότι οι 6V6 είναι ένα από τα πολλά σημεία των καιρών που προδιαγράφουν την έλευση του Θηρίου. Τα γράφω αναλυτικά και στο βιβλίο μου. 550 σελίδες, 49 €, μόνο γι'απόψε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; :D ;D (είδες τι σου κάνουν τα mines of Moria; ;) )

 

Tώρα duckino αυτός που ρωτάς είναι 50ρης, οπότε κάθε άλλο παρά μικρός (και Gretsch) είναι. Άνοιξε ένα καινούργιο θρεντ και ξαναρώτα. Πάντως, όπου διαβάζεις ότι κάτι πήρε διάκριση του Guitar World να κρατάς κάπως μικρό καλάθι γιατί γενικώς δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο (έχω ασχοληθεί και το πιστεύω αυτό).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου