Προς το περιεχόμενο

Blackheart amp.


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, preamp είναι, όχι μάρκα λαμπών, το λέει o τύπος και στην περιγραφή του βίντεο:

 

3 watt setting with Fender LoneStar Strat.Peavey Rockmaster preamp driving the Blackheart.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nαι αλλά αυτός ο ωραίος τόνος δεν προέρχεται από τον Blackheart αλλά καθαρά από τον Peavey preamp που χρησιμοποιεί, ίσα ίσα που λέει ότι δεν πουσάρει και τον ενισχυτή κιόλας... παρ'όλα αυτά, κι από άλλα βιντεάκια φαίνεται όντως ότι αναδεικνύει dist πετάλια.

αν διαβασα καλα preamp λαμπες εχει αλλαξει και εβαλε τις peavey rockmasters.

με το sd1 παιζει.

οπως και να εχει καλο ειναι να ακουσουμε τον ενισχυτη και με κανα πεταλακι να δουμε πως αντιδρα. ;)

 

edit : εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους στο youtube.

δεν εχει το sd1 αλλα εχει αλλαξει τον προενισχυτη και τις λαμπες.

αυτο το πακετο εβαλε..

http://cgi.ebay.com/Peavey-Rockmaster-Preamp-Amp-Premium-Tube-Set_W0QQitemZ160206287265QQihZ006QQcategoryZ10171QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247

εχω κανει ηδη edit,my friend!!!!!!!!!

ο τυπος εχει αντικαταστησει και τις λαμπες του με τις peavey.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυπος εχει αντικαταστησει τον ενσωματομενο εργοστασιακο preamp του blackheart με τον peavey rockmaster καθως και τις λαμπες του με επισης με τις peavey.

 

Kάτσε κάτσε κάτσε, να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα... ο τύπος στο βίντεο έχει μια στρατ...

 

lone-star-strat.gif

 

που την συνδέει με αυτόν τον λαμπάτο προενισχυτή...

 

64ef_1.JPG

 

καρφί πάνω σε αυτόν...

 

prodPG_bh5h.gif

 

Aυτό που λες ότι "αντικατέστησε τον ενσωματωμένο εργοστασιακό preamp" του ενισχυτή είναι αδύνατον και δεν στέκει - θα σήμαινε ότι θα... ξερίζωνε την μοναδική preamp λάμπα του ενισχυτάκου, αλλά για αυτό θα χρειαζόταν τεράστια και εντελώς αχρείαστη μόντα με μεγάλο μπλέξιμο. Θα μπορούσες ίσως να πεις ότι "παρακάμπτει" την προενίσχυση του Blackheart, αλλά ούτε κι αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχει καν effects loop για να συνδέσει το Peavey.

 

Ας μην τα μπερδεύουμε παραπάνω, είναι απλούστατο το τι κάνει: στρατ --> Peavey λαμπάτη "φέτα" --> Blackheart --> rock on!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχην χιλια συγνωμη αλλα ειμαι κιθαριστας και οχι ηλεκτρονικος(ευτυχως που παιζω καλη κιθαρα και δεν ξερω να αλλαξω ουτε λαμπα....) 8) 8) 8) 8)

και πολυ καλα κανεις και με διορθωνεις οποτε ας ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα αγαπητε bloody_sunday

αυτο που μας ενδιαφερει στην συγκεκριμενη συζητηση ειναι ο blackheart ενισχυτης οποιος (οπως ολοι οι ενισχυτες) θα λειτουργει και μονος του (pure) και με εφφε και με πεταλια και με αλλαγμενες λαμπες(για οποιον θελει) και με preamps και-και-και-και...

το βιντεο αυτο λοιπον ειναι ενα ακομη βιντεο του blackheart με αλλαγμενες peavey λαμπες και εναν peavey preamp.

satisfied?

 

ΥΓ : ο τυπος στο βιντεο παιζει με το εν'λογο preamp κλπ και τα σχολια κατω απτο βιντεο μιλανε για το ποσο καλα ακουγεται το ds1 στον blackheart.

δεν θελει και πολυ να τρελαθει κανεις τελικα.. :o :o :o

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, και να φανταστείς ότι ποτέ δεν το χώνευα το DS1...  :o

 

Kατά τα άλλα, ούτε εγώ είμαι ηλεκτρονικός, για αυτό και όταν φτάνω στα όρια των γνώσεών μου ζητώ στο φόρουμ την βοήθεια του κ. Electrictabs.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια η βρωμιτσα που βγαζει ο τυπας αλλα βαλε και λιγο καθαρο ρε φιλαρακι, τι γνωμη να βγαλει κανεις ετσι...  ::)

 

τους εχει αντιπροσωπια εδω κανεις; (μαλλον οχι)

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια η βρωμιτσα που βγαζει ο τυπας αλλα βαλε και λιγο καθαρο ρε φιλαρακι, τι γνωμη να βγαλει κανεις ετσι...  ::)

 

τους εχει αντιπροσωπια εδω κανεις; (μαλλον οχι)

μην βιαζεστε να παρετε κεφαλια!

το συγκεκρμενο παλικαρι εχει ανεβασει και βιντεο με τον καθαρο και 'σχεδον' καθαρο ηχο του blackheart

http://www.youtube.com/watch?v=f-LmQXwQYhw

εξαλλου ηδη υπαρχουν αρκετα καθαρα δειγματα του blackheart σε αυτο το θεμα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίξουν στο ίδιο ηχείο (κι αν υποθέσουμε ότι το ηχείο αυτό έχει ανοχή τέτοια έτσι να μην παραμορφώσει μέχρι τις μεγαλύτερες εντάσεις του 15ρη) τότε ναι, σαφώς ο 15ρης θα έχει μεγαλύτερο headroom (μεγαλύτερες εντάσεις πριν να αρχίσει να "σπάει" κάπως ο ήχος). Kαι οι δυο είναι Class A, o 5ρης έχει μια προενισχυτική 12ΑΧ7 και μια τελική EL84, ο 15ρης είναι Class A-οειδής με 2 12ax7 και 2 EL84.

 

Σε ευχαριστούμε ΑΒ! Όταν λες ότι σε θέματα συχνοτήτων "ρίχνει" στον Tiny Terror τι εννοείς; To trademark ελαφρό "τσίριγμα" - "τσιτσίρισμα" του Tiny Terror που ή το αγαπάς ή το μισείς ήταν πάντως σίγουρα παρόν σε αυτά που άκουσα...

 

Sorry αλλά τώρα είδα την εξέλιξη της συζήτησης.Κακώς χρησιμοποίησα τέτοιου είδους εκφράσεις όπως " του ρίχνει".Εννοώ απλώς

ότι έχει ένα τέτοιο όγκο που δεν περίμενα από ένα ενισχυτάκι αυτής της τάξης (και δεν εννοώ της"τάξης Α").Επίσης δεν περίμενα να μένει τόσο καθαρός  έστω και σ'αυτή την μέτρια ένταση καθ'ότι CRATE.Πρόκειται πράγματι για "πρώτης τάξης" Class A ενισχυτάκι.(όπως είχαν πεί και οι "ειδήμονες").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου