Προς το περιεχόμενο

Blackheart amp.


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια χαρα παιζεις φιλε μου και το σχολιο μου (για τον τυπο με την τελε)ηταν γενικο και ρητορικο.

οποιοσδηποτε ενισχυτης μπορει να ακουστει πολυ καλα η χαλια αναλογα με τον παιχτη,αυτο πρεπει να το παραδεχτουμε.

πραγματι ο blackheart ειναι ενισχυταρα.

αλλη μια φορα αποδειχθηκε πως δεν χρειαζεται να πληρωσει πολλα λεφτα κανεις ουτε για κιθαρα ουτε για ενισχυτη για να εχει καλα οργανα και ηχο.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ whiteNoise άργησα να σου απαντήσω (όχι οτι περίμενες και απάντησή μου),αλλα μόλις πριν λιγες μέρες απόκτησα τον blackheart.  Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο ενισχυτάκι με πολύ ζωντανό ήχο.Χαλαρα πάει κοντρα τον tiny terror και σε θέματα συχνοτήτων του ρίχνει.Σε σχέση δε ποιότητας τιμής δετο συζητάμε καθόλου.  Το equalizer βέβαια δέν βλέπω να δίνει τις τρομερές αλλαγές, αλλά απο μόνος του ο ενισχυτής έχει ένα πολύ γεμάτο ήχο που δε χρειάζεται ιδιαίτερες αλλαγές.  Το μόνο του μειονέκτημα κατα τη γνώμη μου είναι οτι έχει μόνο ένα volume και όχι gain, έτσι αν θές γκάζι πρέπει να τον ανοίξεις.(Μέχρι τα 3/4 περίπου μένει αρκετά καθαρός).Γι΄αυτό το λόγο και για τον όγκο του θά έλεγα οτι θυμίζει λιγάκι Fender παλιό λαμπάτο.    Εν πάσει περιπτώσει χαίρομαι που έχω και τους δύο αυτούς ενισχυτέςτους οποίους τους εχω συνδέσει στο ίδιο αυτοσχέδιο Greenback ηχείο και τους αλλάζω με δύο διακόπτες.Τώρα όσον αφορά τον τύπο με την telecaster και τα φοβέρα δάχτυλα που θα έκανανκάθε ενισχυτή να κελαιδήσει,δεν ψάρωσα και τόσο τρελά.Δεν είμαι ο άρχοντας της κιθάρας αλλά ούτε και εντελώς άσχετος.Παραθέτω λοιπόν σχετικό βιντεάκι που ανέβασα στο YouTube με τα πολυαγαπημένα μου ενισχυτάκια. 

 

η κεφαλή που παίζεις είναι 5 watt ε; η 15άρα λογικά στη ίδια ένταση  δεν θα έχει πιο καθαρό ήχο; πχ 5βατ ποτενσιόμετρο 3/4 ,15 βατ ποτενσιόμετρο 2/4 ή δεν πάει έτσι;

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίξουν στο ίδιο ηχείο (κι αν υποθέσουμε ότι το ηχείο αυτό έχει ανοχή τέτοια έτσι να μην παραμορφώσει μέχρι τις μεγαλύτερες εντάσεις του 15ρη) τότε ναι, σαφώς ο 15ρης θα έχει μεγαλύτερο headroom (μεγαλύτερες εντάσεις πριν να αρχίσει να "σπάει" κάπως ο ήχος). Kαι οι δυο είναι Class A, o 5ρης έχει μια προενισχυτική 12ΑΧ7 και μια τελική EL84, ο 15ρης είναι Class A-οειδής με 2 12ax7 και 2 EL84.

 

Σε ευχαριστούμε ΑΒ! Όταν λες ότι σε θέματα συχνοτήτων "ρίχνει" στον Tiny Terror τι εννοείς; To trademark ελαφρό "τσίριγμα" - "τσιτσίρισμα" του Tiny Terror που ή το αγαπάς ή το μισείς ήταν πάντως σίγουρα παρόν σε αυτά που άκουσα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για αυτούς που είχαν την εμπειρία:

 

O Blackheart πως συμπεριφέρεται με modelling πεταλιέρες π.χ. Tonelab ?

 

Εννοώ, δηλαδή ο ήχος που βγαίνει αναδεικνύει τα modelling effect ή πνίγονται στο γλυκό tube distortion της προενισχυσης ?

Memento Mori | Carpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω... σου συστήνω πάντως την κεφαλή με ανεξάρτητη καμπίνα 1x12 ή 2x12. Είναι πιο παραμετροποιήσιμος έτσι, και αν θες να τον ταιριάξεις με άλλη, μεγαλύτερη καμπίνα στο λάιβ πχ. τότε απλά θα κουβαλήσεις την πανάλαφρη κεφαλή. Αν και μεγαλύτερες καμπίνες θα σου δημιουργήσουν μόνο προβλήματα με τους συμπαίκτες σου και με τους ηχολήπτες. Εκτός αν προετοιμάζεστε για διεθνή καριέρα όπως η... Βανδή.  ;D ;D ;D :P

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Οχι σαν την Βανδή δεν ετοιμάζομαι ακόμα.

Απλώς σκεφτόμουν αν το liveadiko θα έχει μεγαλύτερες καμπίνες?

και αν ο 15 θα σηκώνει τις μεγαλύτερες καμπίνες?

Γι αυτό σκεφτόμουν τον κόμπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε ενισχυτής (με την σωστή ωμική έξοδο) συνεργάζεται με την οποιαδήποτε καμπίνα, πχ. αν η καμπίνα έχει είσοδο για 16 Ohm την συνδέεις στην έξοδο των 16 Ohm του ενισχυτή. Kαι οι δυο μικροί Blackheart έχουν όποια ωμική έξοδο μπορείς να χρειαστείς (4, 8 ή 16).

 

Δεν είναι ασυνήθιστο να υπάρχει μια καμπίνα στο λαιβάδικο, όμως δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τον δικό σου ήχο. Για καλό και για κακό ας έχεις την δικιά σου και ας μαθαίνεις νωρίτερα τι μέλλει γενέσθαι με το λαιβάκι σας για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά αυτός ο ωραίος τόνος δεν προέρχεται από τον Blackheart αλλά καθαρά από τον Peavey preamp που χρησιμοποιεί, ίσα ίσα που λέει ότι δεν πουσάρει και τον ενισχυτή κιόλας... παρ'όλα αυτά, κι από άλλα βιντεάκια φαίνεται όντως ότι αναδεικνύει dist πετάλια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά αυτός ο ωραίος τόνος δεν προέρχεται από τον Blackheart αλλά καθαρά από τον Peavey preamp που χρησιμοποιεί, ίσα ίσα που λέει ότι δεν πουσάρει και τον ενισχυτή κιόλας... παρ'όλα αυτά, κι από άλλα βιντεάκια φαίνεται όντως ότι αναδεικνύει dist πετάλια.

αν διαβασα καλα preamp λαμπες εχει αλλαξει και εβαλε τις peavey rockmasters.

με το sd1 παιζει.

οπως και να εχει καλο ειναι να ακουσουμε τον ενισχυτη και με κανα πεταλακι να δουμε πως αντιδρα. ;)

 

edit : εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους στο youtube.

δεν εχει το sd1 αλλα εχει αλλαξει τον προενισχυτη και τις λαμπες.

αυτο το πακετο εβαλε..

http://cgi.ebay.com/Peavey-Rockmaster-Preamp-Amp-Premium-Tube-Set_W0QQitemZ160206287265QQihZ006QQcategoryZ10171QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1638Q2em118Q2el1247

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου