Προς το περιεχόμενο

Blackheart amp.


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό με το Tiny Terror κόμπο αξίζει (και είθισται) να το βάλεις σε ανεξάρτητο, δικό του θρεντ... για να θυμηθούμε τι έχουμε συζητήσει για την κεφαλή και να σχολιάσουμε κι αν αξίζει να τον πάρεις σε κόμπο (που δεν το συνιστώ μιας και αναιρείται ένα από τα μεγαλύτερα προσόντα του, η τρομερή φορητότητα - η κεφαλή χωράει σε μια σχολική τσάντα). Άσε που το κόμπο το βλέπω μικρό, μάλλον 10ρι ηχείο θα έχει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πράγματι... εγώ δεν το είχα προσέξει και έψαχνα χτες στο forum της Orange, όπου πράγματι κάπου αναφέρεται και συζητιέται η λεπτομέρεια.

 

Τα πράγματα είναι λίγο top secret ακόμη - καμία αναφορά στα News στο σάιτ της, καμία αναφορά στο διαδίκτυο. Στο φόρουμ της Orange ειναι ενθουσιασμένοι με την ιδέα, αλλά λένε πάνω - κάτω αυτά που είπα κι εγώ, δλδ για την θυσία της φορητότητας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζεύοντας τις κεφαλές (εγώ ο άσχετος σήμερα τις είδα),  ποιά είναι εκείνη που θα σου βγάλει και έναν ήχο αξιοπρεπή σε ένα δωμάτιο παίζοντας με μερικούς φίλους αλλά και σε ένα live με ένα μικρούλη κοινό πχ 25 - 50 άτομα θα σε εκπροσωπήσει επάξια?

 

Δηλαδή στα live παίρνετε τις κεφαλές πχ σαν την ga5h που είπε ο superfunk ή παίζετε με ότι έχει το κατάστημα?

κι αν αξίζει να παίρναμε ίσως λίγο μια μεγαλύτερη κεφαλή (της ga5h και blackheart) προκειμένου να μπορούσαμε κάποτε να παίζαμε σε ένα live ? ? ?

 

:-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, έξτρα βατ (σε ΛΟΓΙΚΑ πλαίσια) ποτέ δεν πάνε χαμένα. Επομένως, αφού κοιτάς τις Blackheart, πάρε τον 15ρη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο 15άρης, έχει και switshable 7w.. έκανα  την έρευνα μου και κατέληξα.

 

Εγώ τον ενισχυτή τον θέλω για να παίζω σπίτι, νομίζω ο 15 Blackheart με το switcable 7w θα με καλύψει σπίτι αλλά αν είναι άξιος, θα μπορώ και σε κάποιο live να τον παίρνω και να τον οδηγήσω με κάποιο μικρόφωνο.

 

Μήπως όμως δεν είναι η καλύτερη επιλογή με σε αυτά ή λίγα περισσότερα χρήματα?

 

Πάντως σκέφτομαι τον compo, αν είναι αξιόλογος ενισχυτής είναι ο μόνος που θα με καλύψει στα live.

 

Λοιπόν σκέφτεστε κάτι καλύτερο με 300 έως 400e ? ? ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω... σου συστήνω πάντως την κεφαλή με ανεξάρτητη καμπίνα 1x12 ή 2x12. Είναι πιο παραμετροποιήσιμος έτσι, και αν θες να τον ταιριάξεις με άλλη, μεγαλύτερη καμπίνα στο λάιβ πχ. τότε απλά θα κουβαλήσεις την πανάλαφρη κεφαλή. Αν και μεγαλύτερες καμπίνες θα σου δημιουργήσουν μόνο προβλήματα με τους συμπαίκτες σου και με τους ηχολήπτες. Εκτός αν προετοιμάζεστε για διεθνή καριέρα όπως η... Βανδή.  ;D ;D ;D :P

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
http://www.youtube.com/watch?v=9pB5hV21Y00Η αλήθεια είναι βέβαια, ότι είναι το μόνο βιντεάκι στο οποίο μ'άρεσε ο ήχος του blackheart.Λες να είναι λόγω telecaster; Όπου τον άκουσα με gibson ας πούμε δε μου είπε και πολλά.
σημειωτέων όμως ότι το παλικάρι που παίζει έχει είναι εμπειρος με φοβερά δάχτυλα και θα έκανε οποιονδήποτε ενισχυτή να κελαιδισει.
Αγαπητέ whiteNoise άργησα να σου απαντήσω (όχι οτι περίμενες και απάντησή μου),αλλα μόλις πριν λιγες μέρες απόκτησα τον blackheart.  Πρόκειται για ένα πολύ ωραίο ενισχυτάκι με πολύ ζωντανό ήχο.Χαλαρα πάει κοντρα τον tiny terror και σε θέματα συχνοτήτων του ρίχνει.Σε σχέση δε ποιότητας τιμής δετο συζητάμε καθόλου.  Το equalizer βέβαια δέν βλέπω να δίνει τις τρομερές αλλαγές, αλλά απο μόνος του ο ενισχυτής έχει ένα πολύ γεμάτο ήχο που δε χρειάζεται ιδιαίτερες αλλαγές.   Το μόνο του μειονέκτημα κατα τη γνώμη μου είναι οτι έχει μόνο ένα volume και όχι gain, έτσι αν θές γκάζι πρέπει να τον ανοίξεις.(Μέχρι τα 3/4 περίπου μένει αρκετά καθαρός).Γι΄αυτό το λόγο και για τον όγκο του θά έλεγα οτι θυμίζει λιγάκι Fender παλιό λαμπάτο.    Εν πάσει περιπτώσει χαίρομαι που έχω και τους δύο αυτούς ενισχυτέςτους οποίους τους εχω συνδέσει στο ίδιο αυτοσχέδιο Greenback ηχείο και τους αλλάζω με δύο διακόπτες.Τώρα όσον αφορά τον τύπο με την telecaster και τα φοβέρα δάχτυλα που θα έκανανκάθε ενισχυτή να κελαιδήσει,δεν ψάρωσα και τόσο τρελά.Δεν είμαι ο άρχοντας της κιθάρας αλλά ούτε και εντελώς άσχετος.Παραθέτω λοιπόν σχετικό βιντεάκι που ανέβασα στο YouTube με τα πολυαγαπημένα μου ενισχυτάκια.  http://www.youtube.com/watch?v=SvcPfcjVPzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου