Προς το περιεχόμενο

Blackheart amp.


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

...

 

Μιας και είμαστε offtopic από τον Gretsch, δεν λέει κάποιος στον σεβαστό Μυγοκτόνο να πάει τα τελευταία ποστς εδώ; http://www.noiz.gr/index.php?topic=154619.0

 

Εκεί εσύ πας = There you go  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο είναι το καλύτερο που υπάρχει.

 

 

 

 

 

Μολις είδα ότι η τιμή του blackheart στον thomann έπεσε απο 269 στα 250...σπέσιαλ.

 

Κι εγώ αυτό είδα στo tube και τρελάθηκα και παρ'ότι εχω τον tiny terror σκέφτομαι πολύ σοβαρα να πάρω και αυτόν.

Φοβερός ήχος.Έχω πάθει μια ψύχωση τελευταία με μικρούς λαμπάτους γιατί παίζω μόνο στο σπίτι και ψάχνω

μεγάλο ήχο σε χαμηλή ένταση.

Η αλήθεια είναι βέβαια, ότι είναι το μόνο βιντεάκι στο οποίο μ'άρεσε ο ήχος του blackheart.

Λες να είναι λόγω telecaster; Όπου τον άκουσα με gibson ας πούμε δε μου είπε και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απότι βλέπω σε αυτό το κλιπ αλλά και σε άλλα στο youtube για τον ga5/h σε υψηλές εντάσεις έχουν αρκετο overdrive.

Υπάρχει κάποιος ενισχυτής από τους 'μικρούς' που ίσα ίσα αρπάζει λίγο drive και μένει πιο καθαρός σε υψηλές εντάσεις?

 

Ισως ο ga15 ή ο 15αρης της blackheart? Για κάτι τέτοιο χρειάζονται περισσότερα watt?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος ενισχυτής από τους 'μικρούς' που ίσα ίσα αρπάζει λίγο drive και μένει πιο καθαρός σε υψηλές εντάσεις?

 

ναι ο GA5H με καποια καμπινα με σοβαρο μεγαφωνο ;)

 

σαν και αυτη π.χ

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h_bundle_2.htm

 

;)

 

με Fender style single coils KAI κομπρεσσορα που μπουσταρει αρκετα το σημα ο δικος μου μεχρι και τις "12 η ωρα" μενει πεντακαθαρος (βεβαια εκει η ενταση ειναι τρομακτικη...) ενω χωρις κομπρεσσορα μενει καθαρος μεχρι τις "2 η ωρα"..

 

με διπλους βεβαια μη περιμενεις σοβαρο καθαρο ηχο απο τετοιο ενισχυτη....εκτος κι αν ειναι πολυ χαμηλης εξοδου..

 

(νομιζω οτι ο Alter που ειχε παιξει με την 335 του στον ενισχυτη αυτον εβγαλε φανταστικο καθαρο ηχο,βεβαια ο Alter βγαζει φανταστικο ηχο και απο το σκουποξυλο μου συνδεδεμενο με το τραντζιστορ του παππου μου... :) :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος ενισχυτής από τους 'μικρούς' που ίσα ίσα αρπάζει λίγο drive και μένει πιο καθαρός σε υψηλές εντάσεις?

 

Μικρός σε wattage ή σε λεφτά; Kαι αν σε λεφτά, μέχρι πόσα;

 

Σε γενικές γραμμές μεγάλο ρόλο παίζει και το μεγάφωνο, όπως έχουμε πει πολλές φορές - με ένα πιο αποδοτικό εξαλείφεται κάπως το μειονέκτημα του μικρού headroom από τα λίγα watt.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά και η προσθήκη μιας πιο ήπιας προενισχύτριας θα αποτρέψει την πρόωρη...  ;D υπεροδήγηση της τελικής λάμπας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα ναι ,πρακτικα ομως επειδη δοκιμασα και 12ΑU7 & 12ΑΤ7 παραγινεται "ψοφιος" ο ηχος και χανει πολυ σε ογκο ;)  (αν και οντως "καθαριζει" περισσοτερο)

η καλυτερη λυση ειναι ενα καλο σετ 12AX7/EL84 (οσο καλυτερες ειναι τοσο καλυτερος και ο ηχος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικό ερώτημα:

 

Από ότι είδα οι δύο χάρλεϊ (ο 5αρης και ο 15αρης) έχουν τις ίδιες λάμπες (12AX7 & EL84). απλά ο 15αρης τις έχει ... διπλάσιες! Αυτό σημαίνει ότι θα έχουν παρόμοια χροιά; Ή όχι λόγω του EQ του 15αρη, το οποίο επηρρεάζει τον ήχο ακόμα και όταν είναι φλατ;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου