Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για TC Electronics G-Major


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλτατοι noizάδες...λοιπόν σκέφτομαι να πάρω ένα G-Major για να το χρησιμοποιώ μαζί με τον Marshall TSL-602 που έχω και έχω κάποιες απορίες..

 

1)Κάπου διάβασα ότι μπορείς να ελέγχεις και τα κανάλια του ενισχυτή μέσω της midi πεταλιέρας που θα ελέγχεις το g-major..ισχύει αυτό και πως γίνεται?

 

2)για να χρησιμοποιώ την προενίσχυση του ενισχυτή κανονικά θα πρέπει να το βάζω μεταξύ κιθάρας-imput amp σαν κανονικό πετάλι και όχι στο fx loop, right? :)

 

3)ενδιαφέρομαι ειδικότερα για το delay, chorus και το eq που σου δίνει και θα ήθελα τα φώτα σας περί αυτού...

 

τώρα το μοναδικό εφφέ που χρησιμοποιώ είναι ένα wah της dunlop..σκέφτομαι να πάρω και ένα tubescreamer για να μπουστάρω λίγο το δεύτερο κανάλι του tsl..αα..πιστεύω ότι θα μου χρειαστεί και το noise gate...η μουσική που παίζω είναι από blues, classic/hard rock μέχρι metallica και μια χαρά τα καταφέρνει ο marshallαρος!! ;D(αρκεί να του δίνεις volume..).

 

Η κιθάρα είναι μία gibson les paul standard..

 

thanx 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για time based effects (delay, reverb, chorus), καλύτερα θα δουλέψει στο fx loop. Εννοείται ότι με αυτό τον τρόπο χρησιμοποιείς την προενίσχυση του ενισχυτή σου.

Ο tsl σου έχει παράλληλο fx loop έτσι; Νομίζω το gmajor έχει επιλογή για να δουλεύει σε σειριακό ή παράλληλο loop.

Ένα screamer επιβάλλεται, αν και θα μπορούσες να πάρεις και κάποιο clean booster, ανάλογα το αν θες τον χρωματισμό που προσθέτει ένα screamer ή αν θες απλά gain boost με ανέπαφο -στο βαθμό που γίνεται- τον ήχο του ενισχυτή σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) γινεται αυτο μεσω relays που εχει το g major (αν κ με ενα midi controller behringer fcb-1010 μπορεις να το κανεις αυτο γιατι εχει κ αυτο relays)

2)το g-maj αποδιδει τα μεγιστα οταν μπαινει στη loop του ενισχυτη σου

3)ειναι αρκετα transparent σαν μηχανημα με πολυ καλα εφφε (με μια προσωπικη ενσταση για το chorus που δεν μου αρεσει στο g-major)

το eq του ειναι 4 band παραμετρικο και το noise gate ικανοποιητικο

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει midi εισοδο ο ενισχυτης σου?

δεν εχει θεμα

το g major θα αλλαζει το καναλι του ενισχυτη μεσω relay κ οχι μεσω midi  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες, ειναι πολυ τιμιο μηχανημα και αρκετα transparent, με αρκετα καλη ποιοτητα εφε. Go fot it  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το G major, και φυσικά λειτουργεί πολύ καλύτερα στη λούπα. Βέβαια τότε θα χρειαστείς ξεχωριστό noise supressor και eq μια και δε θα περνάει όλο το σήμα μέσα από το g major. Υπάρχουν όμως άλλες εφεδιέρες όπως αυτή

http://www.digitech.com/products/GSP1101/

που έχουν την εξής μαγκιά : σου επιτρέπουν να κάνεις split την αλυσίδα των εφφέ , δηλαδή να χεις μπροστά από την κιθάρα τα εφφέ που χρειάζονται ΟΛΟ το σήμα για να λειτουργήσουν σωστά, όπως (volume, compressor, eq, wah, supressor) και στην λούπα όλα τα άλλα για μέγιστη καθαρότητα σήματος.(και μόνο που θα μπει το εφφέ στη λούπα κέρδος είναι, αλλά αν το εφφέ δεν είναι κορυφαίας ποιότητας [είπαμε καλό το g major, αλλά όχι και κορυφαίο], καλύτερα να μπει στην παράλληλη). Υπάρχουν επίσης και κάτι φέτες lexicon που κάνουν την ίδια δουλειά. Και επίσης νομίζω ότι το κάνει και το g system (από τα πιο θεικά κ ταυτόχρονα πιο ακριβά πολυεφφέ που κυκλοφορούν στην πιάτσα) , αλλά δεν είμαι σίγουρος, ψαξτο. Αλλιώς, στην περίπτωση του g major ή χώνεις την εφφεδιέρα στη σειριακή λούπα (δουλεύουν σωστά τα effects της πρώτης κατηγορίας αλλά χάνεις στη συνολική καθαρότητα σήματος) ή ή το βάζεις στην παράλληλη και αγοράζεις ξεχωριστά volume pedal, compressor, supressor και eq. Διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει midi εισοδο ο ενισχυτης σου?

δεν εχει θεμα

το g major θα αλλαζει το καναλι του ενισχυτη μεσω relay κ οχι μεσω midi  ;)

οντος αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να κραταει και presets χωρις midi λειτουργεια.(πχ drive του ενισχυτη με delay απτο major κλπ κλπ)

συν και το οτι ο δικος μου ενισχυτης εχει 4 καναλια και το major δουλευει μονο τα 2!

το σκεφτομουν εντονα καιρο τωρα να παρω το major αλλα τα εβαλα κατω και για μενα δεν κανει.

ο λογος ειναι οτι εχει μεν πολυ καλα reverbs και delays αλλα το chorus του δεν ειναι και τοσο καλο οσο πχ ενα analog chorus.

οποτε με το σκεπτικο αυτο,400 ευρω + 200 ο controller για delay και reverb ειναι πολλα και δεν αξιζει τον κοπο,οταν μαλιστα υπαρχει το φοβερο και τρομερο nova delay στα 230 και το εχεις κατευθειαν στα ποδια σου.

με την διαφορα των χρηματων περνεις και ενα super analog delay(και 2-3 ακομη καλα πεταλια )και εχεις ηχαρα χωρις να κουβαλας ενα καρο κουτια στα live ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει midi εισοδο ο ενισχυτης σου?

δεν εχει θεμα

το g major θα αλλαζει το καναλι του ενισχυτη μεσω relay κ οχι μεσω midi  ;)

οντος αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να κραταει και presets χωρις midi λειτουργεια.(πχ drive του ενισχυτη με delay απτο major κλπ κλπ)

το gmajor αλλαζει μονο τα καναλια του ενισχυτη κ οχι τις ρυθμισεις του

σε καθε preset του g major μπορεις να κανονισεις ποιο καναλι θελεις να εχεις στον ενισχυτη σου

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου