Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για TC Electronics G-Major


panos_chem85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Major μπορει να παιξει και σε παραλληλη λουπα και σε σειριακη, με τα ιδια ακριβως αποτελεσματα, επεξεργαζοντας ολο το σημα απο την προενισχυση. (εχει μια λειτουργια kill dry που επιτρεπει να μπει σε οποιον απο τους δυο τυπους λουπας).

 

Στα features λέει: (από το website της tc electronic)

 

-The G-Major has three routings..blah...blahh 

 

Parallel - where all blocks except Compression and filter MOD blocks are placed in serial

 

Στο manual λέει:

 

-Kill Dry

Range: On/Off

We always recommend using the G-Major in a

serial setup or loop as this will give you

maximum benefit of all effect and features.

However, when used in a parallel setup/loop

the Kill Dry function comes in handy.

With Kill Dry activated, no direct signal will be

passed to the Outputs.

 

Parallel

The Parallel routing still allows serial based

effects like the Noise Gate, Compressor and

Tremolo to be connected in serial but

additionally connects the Pitch, Chorus, Delay

and Reverb in a parallel setup.

 

άρα δεν υπάρχει πρόβλημα...μπορώ να τα χρησιμοποιώ όλα, άλλα παράλληλα και άλλα σειριακά...υποθέτω.. ::)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Parallel

The Parallel routing still allows serial based

effects like the Noise Gate, Compressor and

Tremolo to be connected in serial but

additionally connects the Pitch, Chorus, Delay

and Reverb in a parallel setup.

 

άρα δεν υπάρχει πρόβλημα...μπορώ να τα χρησιμοποιώ όλα, άλλα παράλληλα και άλλα σειριακά...υποθέτω.. ::)

μια χαρα λοιπον(αυτο ακριβως ρωτησα πριν)

τσιμπατο...μην το σκεφτεσε ;)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ξεκαθαρισε οτι ειτε σειριακα ειτε παραλληλα τα εφφε σου δεν μπορουν να χωριστουν  (δλδ τα post fx μετα την προενισχυση και τα pre fx πριν την προενισχυση)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσς και γω κάτι για το major...

 

Λογικά αφού έχω ενα tech psa στο οποίο συνδέω την κιθάρα το major θα συνδεθεί στην fx-loop του...

 

όμως είναι σωστό και λογικό να βάζουμε compression μετα την προενίσχυση του tech ή δεν γίνεται έτσι το rooting?

 

έχω ψιλομπερδευτεί με αυτό το σημείο...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κομπρεσσορας είθισται να μπαινει στην αρχη αλλα υπαρχουν κ περιπτωσεις που μπορεις να τον χρησιμοποιησεις κ μετα απο την προενισχυση

οπου σου ακουγεται καλυτερα  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ξεκαθαρισε οτι ειτε σειριακα ειτε παραλληλα τα εφφε σου δεν μπορουν να χωριστουν  (δλδ τα post fx μετα την προενισχυση και τα pre fx πριν την προενισχυση)

 

τι ακριβώς εννοείς? ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ ότι θέλω? ότι δεν θα μπορώ να τα τοποθετήσω όπου θέλω εγώ στην αλυσίδα?

 

δεν είμαι πολύ καλός με τις συνδεσμολoγίες, sorry...

 

εγώ θέλω κάτι σαν το major για να χρησιμοποιώ το eq, comp, noise gate(ειδικά αν παίζω με tubescreamer),το volume pedal μέσα από ένα midi controller, και μετά λίγο chorus, delay, reverb(πολύ λίγο, γιατί το reverb του TSL είναι πολύ καλό!) ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θα τα χρησιμοποιούσα με απλά πετάλια...απλώς τα θέλω όλα σε ένα, για να γλιτώνω το tap dancing...αυτό δεν γίνεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν το μεταξύ έχω διαβάσει τα χειρότερα για το major σε διαφορα reviews όσον αφορά την κατασκευή του και το πόσο αντέχει...

 

Λενε κολλαει, χαλάνε τα κουμπιά κ άλλα τετοια,οπότε εγώ τουλάχιστον το ξεχνάω...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλυσιδα σου ειναι ενιαια....δεν μπορεις να παρεμβαλεις τον προενισχυτη αναμεσα στα fx

 

οντως ακουγονται διαφορα περι βλαβων αλλα εμενα ειναι η 2η φορα που ξαναπεφτει g major στα χερια μου κ καμια απο τις 2 φορες δεν μου παρουσιασαν το παραμικρο  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλυσιδα σου ειναι ενιαια....δεν μπορεις να παρεμβαλεις τον προενισχυτη αναμεσα στα fx

 

άρα δεν μπορώ να το κάνω αυτό που λέω πιο πάνω με το g-major..

 

υπάρχει άλλος effect processor που μπορεί να το κάνει αυτό(θυμίζω ο ενισχυτής έχει μόνο parallel loop)?..δεν θέλω πεταλιέρες με ένα κάρο πράγματα(βλ.pod, gt-8 etc.)..

 

θέλω μία φέτα η οποία να έχει μόνο effects, να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω όλα μέσω ενός midi controller σε patches, να αλλάζει τα κανάλια του ενισχυτή και να είναι στην ίδια περιοχή τιμής με το g-major.Αυτό! :)

 

υπάρχει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου