Προς το περιεχόμενο

Korg Samples Format!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

Θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

 

1) Καταρχάς,μπορούν τα αρχεία .wav να μετατραπούν σε KSF;

 

2) Υπάρχει διαφορά στο μέγεθός τους;Κατέβασα ένα sample σε .wav μορφή και ήταν χωρητικότητας άνω τον 130 ΜΒ..Κάτι τέτοιο πως θα μπορέσεις να το φορτώσεις σε ένα LE,με SmartMedia Card χωρητικότητας 128 ΜΒ; Μπορεί να γίνει με κάποιον converter στο υπολογιστή η μετατροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.μπορεις να το κανεις, αν θυμαμαι παλια το εκανα μεσω kontakt, αφου βαλεις τα wav δειγματα και φτιαξεις ενα patch μετα το σωσεις σε KSF και φτιαχνει τα απαραιτητα.KMP, KSF (samples) αρχεια και τα απαραιτητα folder, προφανως θα υπαρχουν και αλλοι soft samplers που σωζουν ετσι  ,

Αλλιως μεσα απο το οργανο σου, αμα εχεις εγκατεστημενη την EXB-SMPL καρτα, θα ριξεις με την smard media το sample μεσα στο sampler, θα κανεις την δουλεια σου και οταν αποθηκευεις τα sampling data , αυτο θα τα μετατρεπει και θα τα αποθηκευει σε KSF format

 

Tωρα το θεμα του μεγέθους.

Διαφορα στο μεγεθος ενος .wav αρχειου και ενος .KSF αρχειου δεν υπαρχει.

Το θεμα ειναι ποση μνημη RAM εχεις εγκατεστημενη στο όργανο για να μπορεί να φορτωθεί το sample.

To Triton Le μπορει να εχει εγκατεστημένα max 64mb ram, αρα μπορεις να εχεις ταυτοχρονα στο όργανο διαθεσιμα φορτωμενα  μονο 64mb ram.

  Μαλιστα δεν ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο, αλλα νομιζω οτι ενα sample ακομα και 64mb να ειναι δεν μπορεις να το φορτωσεις αυτουσιο , γιατι ενα sample μπορει να εχει μεγεθος όσο μεγεθος εχει ενα απο τα δυο dimmakia

Δηλαδη αν εχεις 2χ32 = 64mb  ram, το μεγαλυτερο sample μπορει να εναι μεχρι 32mb. Δηλαδη δεν ειναι combined η μνημη, ειναι indepentend τα dimmakai.

 

Αν πας να φορτωσεις παντως αρχειο 64 mb αν εχεις τοσα εγκατεστημενα, παρε την κοπελια σου και βγες και πιες ενα καφε εξω, μεχρι να φορτώσει lol ειναι παλιο το καημενο και η προσπελαση δεδομενων απο την smard media στη ram ........

 

Παλιο αλλα τίμιο οργανο.

Εγω αν ποτέ το άλλαζα, παλι Le θα επαιρνα. Το αγαπάω τοσο πολυ που θέλω να με θαψουν μαζι του οταν αποδημήσω εις τον Κυριο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα θυμηθηκα, γινεται και με το awave studio, το εκανα παλια ρε φιλε, εχουν περασει 10 χρονια,

http://www.sonicspot.com/awave/awave.html

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας να φορτωσεις παντως αρχειο 64 mb αν εχεις τοσα εγκατεστημενα, παρε την κοπελια σου και βγες και πιες ενα καφε εξω, μεχρι να φορτώσει lol ειναι παλιο το καημενο και η προσπελαση δεδομενων απο την smard media στη ram ........

 

;D ;D ;D

Αυτό το έχω ακουστά..θέλει να πηγαίνω να στήνω το όργανο μια μέρα πρίν..

 

Πάντως φίλε cos_dr ήσουν κατατοπιστικός..Αυτά που ήθελα να μάθω τα έμαθα!!!

Να είσαι καλά!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προσεχε να προφυλασσεις το καλωδιο ρευματος, γιατι παλια επαιζα μια μερα εξω με φορτωμενα samples στο le και περασε ποζερια ο κιθαριστας, ειμαστε σε στενο stage και μου πατησε το κουμπακι του μετασχηματιστη, με επιασε νευρικο γιατι σκεφτομουν ποση ωρα θα κανει να φορτωσει ξανα απο το boot, ευτυχως που ειχα δυο και την καλυψα την κατασταση με το αλλο μεχρι να φορτώσει.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Κατέβασα ένα sample σε .wav μορφή και ήταν χωρητικότητας άνω τον 130 ΜΒ...

Ένα sample - ένα δείγμα 130MB ?

Τι sample είναι αυτό που είναι τόσο μεγάλο; Μήπως είναι σύνολο από samples ή μήπως είναι κάποια μεγάλη λούπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ένα sample - ένα δείγμα 130MB ?

Τι sample είναι αυτό που είναι τόσο μεγάλο; Μήπως είναι σύνολο από samples ή μήπως είναι κάποια μεγάλη λούπα;

 

Μανώλη,όντως άδικα τρόμαξα..Όταν το έκανα download,κοίταξα μονάχα το μέγεθος και μετά από κάποια ώρα που είδα το αρχείο ήταν σύνολο τελικά από samples..'Είχε μέσα ο φάκελος 4-5 ήχους..

 

Δεν κοιτάμε πιο προσεκτικά και γεμίζουμε το foroum με χαζές ερωτήσεις μετά..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να κλείσει το θέμα που ξεκίνησε από μένα,έχω να πω ότι είχαμε αίσιο τέλος στην όλη ιστορία!! :)

 

Αρχικά,μετά που πέρασα τις RAM,διαπίστωσα ότι δεν μπορούσε το LE να διαβάσει samples που είναι .wav.Κατέβασα το Awave Studio,όπως μου είπε ο φίλος cos_dr ,το έψαξα το προγραμματάκι,κατάφερα να βγάλω άκρη εύκολα σχετικά με το να τα μετατρέψω σε Korg Format(KSF,KMP,KSC) τα δείγματα και όλα μια χαρά..

 

Πλέον το οργάνο χαίρεται ωραίους sample-ριστους ήχους :)

Εντάξει με την SmartMedia,δεν έχει την δυνατότητα να του φορτώσεις πράμα,αλλα αυτά που χρειαζόταν και ήταν απαραίτητα να έχω για την δουλειά μου,τα φόρτωσα!

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να κλείσει το θέμα που ξεκίνησε από μένα,έχω να πω ότι είχαμε αίσιο τέλος στην όλη ιστορία!! :)

 

Αρχικά,μετά που πέρασα τις RAM,διαπίστωσα ότι δεν μπορούσε το LE να διαβάσει samples που είναι .wav.Κατέβασα το Awave Studio,όπως μου είπε ο φίλος cos_dr ,το έψαξα το προγραμματάκι,κατάφερα να βγάλω άκρη εύκολα σχετικά με το να τα μετατρέψω σε Korg Format(KSF,KMP,KSC) τα δείγματα και όλα μια χαρά..

 

Πλέον το οργάνο χαίρεται ωραίους sample-ριστους ήχους :)

Εντάξει με την SmartMedia,δεν έχει την δυνατότητα να του φορτώσεις πράμα,αλλα αυτά που χρειαζόταν και ήταν απαραίτητα να έχω για την δουλειά μου,τα φόρτωσα!

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ  ;D

 

 

 

Φιλε μου, χαιρομαι που τα κατάφερες.

Παντως το korg triton le ακαδημαϊκά έχει την δυνατότητα να διαβάσει .wav και aiff καθώς και akai samples, αρκει να εχεις εγκατεστημένη την καρτα επέκτασης sampling. Αμα απλά εχεις εγκατεστημένη μονο απλα extra ram , μπορει να διαβάσει mapped multisamples σε ksf. (αυτο που κανεις εσυ δηλαδη!)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου