Προς το περιεχόμενο

Korg Samples Format!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανερχομαι σε αυτο το θεμα,γιατι ειναι απολυτα σχετικο με αυτο που θελω να ρωτησω!

 

Θελω τη διαφωτιση σας..

Για ποιο λογο στην επεξεργασια δειγματων στο Awave Studio,οταν γινεται μετατροπη wav σε korg formats δεν αλλαζει το μεγεθος;Κανονικα,δε πρεπει να μειωθει το μεγεθος τους;

Γιατι οταν φορτωνει πλεον ολοκληρες bank με δειγματα εχει ενδειξη χωρητικοτητας καποιον ΚΒs...

 

Να σημειωσω οτι πλεον ειμαι κατοχος του Korg Pa-3x,απλα ανοιξα το θεμα εδω,γιατι εχει να κανει με τα samples,ανεξαρτητα απο το οργανο!

Μην ανοιγω ενα σωρο θεματα και με βρισουν οι admins στο τελος...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Για ποιο λογο στην επεξεργασια δειγματων στο Awave Studio,οταν γινεται μετατροπη wav σε korg formats δεν αλλαζει το μεγεθος;Κανονικα,δε πρεπει να μειωθει το μεγεθος τους;

Εξαρτάται.

 

Γιατι οταν φορτωνει πλεον ολοκληρες bank με δειγματα εχει ενδειξη χωρητικοτητας καποιον ΚΒs...

Ναι, μπορεί αυτά που φορτώνεις να είναι λουπαρισμένα δείγματα ενώ τα δικά σου όχι.

Δώσε κάποιο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πάρω από την αρχή...μια φορά να γράψω σωστά,να με καταλαβαίνει ο κόσμος!  :(

Παράδειγμα: Στο Pa-3x θέλω περάσω έναν ήχο που είναι σε wav από το sampler,αλλά είναι μεγάλος (25-30 ΜΒ)...

Υπάρχει τρόπος να μειωθεί ο όγκος του,αν μετατραπει σε KSF ?

 

Για τις bank που λέω,είναι τα users που φορτώνονται στο όργανο,με τους ήχους από κάποιο usb-stick!

Έχουν ένα κάρο ήχους και πιάνουν κάποια ΚΒs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να το πάρω από την αρχή...μια φορά να γράψω σωστά,να με καταλαβαίνει ο κόσμος!  :(

Μην ανησυχείς, κατάλαβα εξ'αρχής τι θες να κάνεις. Γι'αυτό και σου ανέφερα πιό πάνω για "λουπαρισμένα"  ;)

 

Παράδειγμα: Στο Pa-3x θέλω περάσω έναν ήχο που είναι σε wav από το sampler,αλλά είναι μεγάλος (25-30 ΜΒ)...

Τι ήχος είναι αυτός;

Για παράδειγμα ήχος-δείγμα από κλαρίνο ή ολόκληρο τραγούδι;

 

Υπάρχει τρόπος να μειωθεί ο όγκος του,αν μετατραπει σε KSF ?

Το KSF δεν είναι MP3 για να συμπιέσει τόσο μεγάλο αρχείο. Αλλά και να το συμπίεζες, λέμε τώρα, π.χ. σε MP3 θα σου έβγαινε στα ≈2.5MB που και πάλι είναι πολύ μεγάλο. Τεράστιο αν πρόκειται για ένα μόνο δείγμα.

 

Για τις bank που λέω,είναι τα users που φορτώνονται στο όργανο,με τους ήχους από κάποιο usb-stick!

Μείνε ήσυχος... και αυτό το υποψιάστηκα εξ'αρχής :)

 

Έχουν ένα κάρο ήχους και πιάνουν κάποια ΚΒs...

• Αν οι ήχοι είναι data (απλά δεδομένα) από programs/combis, τότε καταλαμβάνουν μικρή χωρητικότητα, π.χ. κάποια Kbytes αφού στην ουσία χρησιμοποιούν εργοστασιακά (ROM) δείγματα-samples (PCM), όπως θες πες τα.

Με άλλα λόγια, ο μεγάλος όγκος ή η "καρδιά" των ήχων αν θες, που είναι τα δείγματα-samples-pcm είναι ήδη φορτωμένα μέσα στο όργανο, στην εργοστασιακή waverom του οργάνου, δεν τα φορτώνεις.

 

• Αν πρόκειται όμως για νέους ήχους σαμπλαρισμένους, θα πρέπει να κοιτάξεις το μέγεθος των PCM (samples).

 

Απάντησέ μου στην ερώτηση με τα μπλε να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ήχος κάποιο όργανο!!!

 

 

Θα φάω ξύλο στο τέλος...  :P

 

Έχω πολλούς ήχους,οι οποίοι είναι σαμπλαρισμένοι από φυσικά όργανα (ακκορντεόν,καβαλ,γκαιντες κ.α)

 

Όταν ήθελα στο Triton Le να περάσω έναν ήχο,τον έκανα μετατροπή στο Awave Studio,από wav σε korg formats (ksf,kmp,ksc) και τον περνούσα με την smart media!

Να έβαζα κανα δυό ακόμα και γέμιζε η ram του!

Τώρα μεν το Pa-3x έχει μπόλικη μνήμη,αλλά θέλω να φτιάξω με αυτούς τους ήχους bank για να τις περάσω στο όργανο!Δε λέει να βάλω 10 φωνές και να γεμίσει η ram του χωρίς λόγο!

 

Πιστεύω να έγινα πιο κατατοπιστικός!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι ήχος κάποιο όργανο!!!

Αουτς...

 

Θα φάω ξύλο στο τέλος...  :P

Όχι, κανείς δεν έφαγε  :)

 

Έχω πολλούς ήχους,οι οποίοι είναι σαμπλαρισμένοι από φυσικά όργανα (ακκορντεόν,καβαλ,γκαιντες κ.α)

ο.κ.

 

Όταν ήθελα στο Triton Le να περάσω έναν ήχο,τον έκανα μετατροπή στο Awave Studio,από wav σε korg formats (ksf,kmp,ksc) και τον περνούσα με την smart media!

Πολύ ωραία. Τουλάχιστον γνωρίζεις αυτό το μέρος της διαδικασίας.

 

Να έβαζα κανα δυό ακόμα και γέμιζε η ram του!

Να υποθέσω πως εδώ γινόταν το λάθος;

Εάν φόρτωνες κάποιο δείγμα π.χ. 5~10MB ανά δείγμα επί 9 δείγματα μας κάνουν σύνολο περίπου 45~90ΜΒ. Υπερβολικός όγκος διότι απλά φόρτωνες το δείγμα ολόκληρο, ως έχει, χωρίς να το κόψεις και δίχως να ορίσεις loop points κλπ. Τα "λουπαρίσματα" που σου είπα πιό πάνω...

Οπότε λογικό να γέμιζε γρήγορα η μνήμη στο LE με ελάχιστα δείγματα, όπως γρήγορα θα σου γεμίσει και στο Pa3x αν ακολουθείς αυτό τον εύκολο-γρήγορο τρόπο.

Εδώ μάλλον γινόταν το "λάθος", κατάλαβα σωστά;

 

Τώρα μεν το Pa-3x έχει μπόλικη μνήμη,αλλά θέλω να φτιάξω με αυτούς τους ήχους bank για να τις περάσω στο όργανο!Δε λέει να βάλω 10 φωνές και να γεμίσει η ram του χωρίς λόγο!

Πολύ σωστά, διότι αν το κάνεις όπως και πριν, σε λίγο καιρό δεν θα σου φτάνουν ούτε δύο Pa3x.

 

Πιστεύω να έγινα πιο κατατοπιστικός!

Από την αρχή το εννόησες αλλά δεν το είπες. Μιά χαρά είσαι.  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη ακριβώς...

Φόρτωνα ολόκληρα τα δείγματα και γέμιζε η μνήμη!

 

Και ψάχνω τον τρόπο για να αποφύγω το παραπάνω!

 

Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό που είπες με το λουπάρισμα???

Τι είδους τρόπος είναι αυτός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φόρτωνα ολόκληρα τα δείγματα και γέμιζε η μνήμη!

Αυτό το καταλάβαμε.

 

Και ψάχνω τον τρόπο για να αποφύγω το παραπάνω!

Ωραία, μόνο που δεν διάβασες το manual, τα λέει αυτά. Αν διάβαζες το manual δεν θα ρώταγες... θα τα είχες ήδη κάνει και στο LE που δεν θα το πούλαγες γι'αυτό τον λόγο...

 

Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό που είπες με το λουπάρισμα?

Φυσικά. Λιγάκι πιό χρονοβόρος, θέλει λιγάκι παραπάνω δουλειά και καθαρό αυτί. Σίγουρα θα καταναλώσεις πολύ παραπάνω χρόνο όχι όμως άσκοπα, αφού στο τέλος θα σε ανταμείψει και με το παραπάνω, πίστεψέ με. Οι ήχοι που φόρτωνες μέχρι χθές μεγέθους 3~5~10MB θα τους ακούς σχεδόν το ίδιο και θα είναι μεγέθους 300~500KB. Εκτός του ότι θα μάθεις και πέντε πράγματα που αφορούν το sampling.

Να το κάνεις, μπορεί να σου φανεί αρχικά βουνό αλλά μετά πίστεψέ με θα σου είναι θέμα ρουτίνας.

Την πιό πάνω διαδικασία την κάνεις μία φορά για κάθε ήχο και είσαι έτοιμος.

 

Τι είδους τρόπος είναι αυτός?

Δεν έχω το manual αλλά βρες στο manual κάποιο κεφάλαιο που λέει για sampling - start point - end point - loop points - looping κλπ. Πρέπει να τα λέει αναλυτικά.

Αυτά για τους μελωδικούς ήχους (κλαρίνο - πιάνο - βιολιά κλπ) ή αλλιώς συνεχόμενους ή με "ουρά".

Για τους κρουστούς ήχους δεν θες αυτή την διαδικασία, απλά τους κόβεις στα start & end points και είσαι έτοιμος για μετατροπή και φόρτωμα.

 

Καλή επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι λιγο θολωμενος σημερα και δεν μπορω να συγκεντρωθω στα λεγομενα.  Συγνωμη

 

Κοιτα, για να χρησιμοποιησεις τις τεχνικες που αναφέρει ο Απόλλωνας της Roland στο le, μεσα απο το όργανο θα επρεπε να εχεις εγκατεστημενη την sampling καρτα.

 

και αυτο με τους αντιστοιχους περιορισμους μνημης που θα είχες στην επεξεργασια του multisample, ειτε μιλαγαμε για νοτες οργανων και φωνων είτε για ολοκληρες φρασεις

 

Αν θελεις να περασεις π.χ. ενα οργανο που έχεις σε δείγματα, π,χ, εχεις ενα ακκορντεον σε audio μορφη (wav p.x) χωρισμενο σε νοτες (τονους) π.χ απο c1 εως c5 (νοτες /οκταβες)  μπορεις ακομα και να μην εχεις την sample καρτα αναλογα με το μεγεθος της μνημης που εχεις (αμα εχεις εγκατεστημενες πανω 2χ16mb μνημες θα πρεπει το συνολο των δειγματων του ενος οργανου που θα γινει programm να μην ξεπερναει τα 16mb) να το κανεις απο το awave studio με αυτον τον τροπο για να μην το περιγραφω

 

 

(συνηθως τα δειγματα οργανων σε βιβλιοθηκες που κυκλοφορουν ειναι χωρισμενα σε νοτες που αναλογα με το ευρος τους σε τονικοτητα και την συνηθη δειγματοληψια 16/44,1 η 16/48 κυμαινονται ανα νοτα απο 500kb εως 1 και κατι mb.)

 

Μπορεις με διαστημα 3 ημιτονιων  να περασεις λοιπον νοτες στο awave studio και νομιζω οτι εδινε τη δυνατοτητα να κανει auto range μεταξυ των 3 ημιτονιων με pitch shift ( σε διαστημα 3 ημιτονιων η διαφορα στο pitch επηρεαζει την ταχυτητα του δειγματος απο το ενα original δειγμα στο αλλο, σε αποδεκτα - ικανοποιητικα επιπεδα) και παράλληλα διατηρείται χαμηλα για ενα samplarισμενο οργανο το συνολικο του μεγεθος, ενδεδειγμενο για "φυσικα οργανα" ακομα και πνευστα που συνηθως παρεχονται ως samples νοτας που καταληγει σε παυση.

 

Αν τωρα θελεις να περασεις ολοκληρες φρασεις δεν μπορεις να συμπιεσεις τα αρχεια, το ksf δεν ειναι συμπιεσμενο, μονο αμα τα μετετρεπες σε ευρος και δειγματοληψια  (bit και sample rate) με κοστος την πιστοτητα. θα βγαιναν μικροτερα απο τα αρχικα και θα τα μετετρεπες σε ksf . Οσο μεγαλη ειναι η φραση , η π.χ. και το sample ενος συνθετικου soundscape, η motion pad, εκει θα πρεπει να επεξεργαστεις το δειγμα σε εναν εξωτερικο editor και να φτιαξεις ενα καινουργιο, μπλεκει το θεμα.

 

πολλα απο αυτα οπως ειπα μπορεις ανετα και ευκολα να τα κανεις μεσα απο το le MONO  με την exb-smpl καρτα που παρεχει εντυπωσιακά πλήρως ολες τις απαραιτητες δυνατοτητες που προσφέρει ενας επαγγελματικος sampler, αυτο ειναι αλήθεια αλλα.... τι το βασανιζεις το καημενο, αντε πετα το και παρε ενα συγχρονο synth workstation που παιζει στα κυβικα του gigabyte εσωτερικου χωρου αποθηκευσης και της μεγαλης ram. (ειμαι αχαριστος)

 

Εχω φτιαξει πολλα multisamples παλιοτερα μεσα απο το οργανο μετατρεποντας βιβλιοθηκες πιανου και αλλων ακουστικων οργανων με επιτυχια, στο οριο των 16 mb, για να εχω καλυτερα φυσικα πιανα απο το πλαστικο acoustic που εχει μεσα π.χ. και οριζα τους oscillators απο την ram μετα σε programms με ετοιμες τις ρυθμισεις και τα εφφε, αλλα ιδιαιτερα σε live καταστασεις , επρεπε να φορτωνω συνεχεια και για να φορτωσει 16 mb εκανα πολυ ωρα και δεν μου ηταν ιδιαιτερα χρηστικο.

 

Δεν ξερω αμα καταλαβα τι θελεις να κανεις και αμα σε βοηθουν αυτα που εγραψα, αν οχι...... λυπαμαι πολυ που σπαταλησα το χρονο σου τσαμπα.

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου