Προς το περιεχόμενο

2 οθόνες


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπολογιστής μου έχει 2 κάρτες γραφικών. Μία onboard και μία ATI READEON 9200 128mb.

Μπόρω να χρησιμοποιήσω και τις 2 οθόνες ώστε στο ένα να έχω π.χ.το Cubase

στην μία και το Wavelab στην άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, πρέπει να ενεργοποιήσεις και τις δύο κάρτες για να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχουν προβλήματα (conflicts, drivers κλπ)

 

Μετά, για να setάρεις τα δύο monitors, συνέδεσε τα και κάνε το εξής:

 

Στο Display Properties επέλεξε Settings: επέλεξε την video card που είχες αρχικά σαν κύρια και τσέκαρε το "Use this device as the primary monitor", διάλεξε τη δεύτερη κάρτα και τσέκαρε το "Extend my Desktop". Θα πρέπει αν έχεις σήμα και στα δύο monitors. Κάνε και ένα reboot.

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ με dual monitor όμως νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτό ακριβώς που λες (δηλαδή να αναθέσεις μία εφαρμογή σε συγκεκριμένη οθόνη). Αυτό που γίνεται με διπλά monitors είναι ότι σου μεγαλώνει η επιφάνεια εργασίας. Αν τώρα έχεις βάλει το Wavelab δεξιά και το Cubase αριστερά, τότε μάλλον θα δουλέψει όπως το σκέφτεσαι.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω δουλέψει ποτέ με dual monitor όμως νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτό ακριβώς που λες (δηλαδή να αναθέσεις μία εφαρμογή σε συγκεκριμένη οθόνη). Αυτό που γίνεται με διπλά monitors είναι ότι σου μεγαλώνει η επιφάνεια εργασίας. Αν τώρα έχεις βάλει το Wavelab δεξιά και το Cubase αριστερά' date=' τότε μάλλον θα δουλέψει όπως το σκέφτεσαι.

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω.

Την λειτουργία αυτή την έχει το laptop μου και είναι πάρα πολύ βολικό, ειδικά για μας που ασχολούμαστε με την δημιουργία μουσικής μέσω η/υ.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι μπορείς , απλά πιάνεις την εφαρμογή και την μετακινείς στην άλλη οθόνη. Η πιο ενδιαφέρουσα χρήση των 2 οθονών είναι να έχεις στη μια οθόνη τα tracks του Cubase και στην άλλη το mixer και τα plugins. Για να το πετύχεις αυτό κάνε drag τη κάτω δεξιά άκρη της επιφάνειας του Cubase μέχρι να καλύψει και την επιφάνεια εργασίας της άλλης οθόνης και σώσε το window layout και ανέθεσέ το σε ένα πλήκτρο για γρήγορη επαναφορά των ρυθμίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές το βράδυ έβαλα την δεύτερη οθόνη στην onboard κάρτα γραφικών και δεν λειτούργησε. Στα properties της οθόνης και στην διαχείρηση συσκευών υπάρχει μόνο η ΑΤΙ.

Έβγαλα την ΑΤΙ εντελώς (απο το motherboard), έκανα restart και η κάρτα της motherboard δούλεψε και υπήρχε στην διαχείρηση συσκευών. Ξαναέβαλα την ΑΤΙ και η onboard δεν δούλευε.

 

Να το σπάσω??? :evil: ( :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό νομίζω είναι "πρόβλημα" αρχιτεκτονικής, δηλ όταν ενεργοποιείς την

on-board τότε το AGP slot το ακυρώνει η motherboard και χρησημοποιεί τον

AGP δίαυλο για την on-board. Λύση είναι, αν πρέπει να έχεις 2 μόνιτορ

οπως και δίποτε :lol: είναι να πάρεις μια dual-display κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετίζω και καλημερίζω τα μέλη του forum. (1ο post hoorrraaayy!!)

 

Στο θέμα μας τώρα, τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα λέει ο alsofocus, δηλαδή αν επιλέξεις να συνδέσεις οθόνη στο mobo "ακυρώνεται" η κάρτα γραφικών. Την είχα πατήσει και εγώ κάποτε και μάλιστα μετά δε δούλευε το monitor από κάρτα γραφικών.

 

Μία λύση στο πρόβλημά σου θα ήταν να πάρεις άλλη κάρτα που να υποστηρίζει δύο ή παραπάνω οθόνες ή έστω να έχει TV-out. Επίσης νομίζω πως υπάρχουν καλώδια που από μία οθόνη συνδέουν και άλλη αλλά λίγο χλωμό το βλέπω να δουλέψει αν δεν το υποστηρίζει η κάρτα. Τσέκαρέ το anyway αν και πιθανότατα κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε OpenGrave αν βάλεις καλώδιο -spliter το σήμα που θα πάει στις οθόνες

θα είναι το ίδιο άρα θα βλέπεις και στις 2 οθόνες ακριβός το ίδιο πράγμα.

Για να έχεις 2 οθόνες που θα δίχνουν 2 διαφορετικά πράγματα, το cubase

την έχει αυτή τη δυνατότητα, θα πρέπει να έχεις κάρτα γραφικών που να έχει

το χαρακτηριστικό dual display (αν και δεν είναι ίδια η ονομασία από εταιρία

σε εταιρία). πχ Ati radeon 9800 xt. Την έχω βάλει σε ένα συστημα ενός φίλου

που ήθελε ακριβος αυτό μέσα από το cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τσίμπησα τη δημοσίευση από τα παλιά και ερωτώ¨

Έχει δοκιμάσει κανείς να δουλέψει με δύο οθόνες πάνω στη Radeon 7500 ;h 8500?

Εννοώ βέβαια για την προαναφερθείσα χρήση με Cubase...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου