Προς το περιεχόμενο

"Δεν μας τραγουδά πια ροκ"


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φιλη εγραψε παλιοτερα ενα βιβλιαρακι με στιχους ποιηματα κλπ.

Μου παραχωρησε ενα για μελοποιηση.

 

Δεν χρειαζονται πολλα λογια απο μενα , αλλα απο εσας.

 

addictive drums

 

at 2035 για την martin hd28

 

squier deluxe V active - connect

 

ej strat - rockman distortion generator

 

halion

 

rode NTK - voice. (τολμησα να τραγουδησω για πρωτη φορα μπροστα απο μικροφωνο)

 

focusrite pro 24 dsp - cubase 6 artist / windows 7 home premium

(ολα γνησια)

 

σχολια για μιξη , ηχογραφηση , εκφραση , μουσικη , οτι θελησετε ......

εκτιθεμαι προς οφελος μου.

 

ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ.

 

den_mas_tragouda_mix_3.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mας τραγουδά όμως λαϊκοροκοσκυλάδικο των τελών της δεκαετίας του '80 κατά τας επιταγάς του Βαρδή. Με τον οποίο βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα εξ αιτίας του γέμισα ένα τσουβάλι λεφτά τότε, να 'ναι καλά ο άνθρωπος. Εσύ τώρα έκανες copy-paste τον ήχο του, αλλά και την ερμηνεία των πέριξ αυτών συνεργατών του, να μη πω για τον ήχο της ηλεκτρικής που καταδυνάστευε όλα μα όλα τα κομμάτια της εποχής, πράγμα που μ' έχει κάνει να μισήσω τα Rockman.

Αν εξαιρέσω την εκπληκτική ακουστική κιθάρα που παίζεις (όπως πάντα), ο στίχος και το κομμάτι σου ανήκει σ' αυτά που αν το άκουγα στο ραδιόφωνο θ' άλλαζα σταθμό.

 

 

Υ.Γ. Μα και στα τύμπανα τον τρόπο παιξίματος των σκυλοντράμμερ έκανες.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mας τραγουδά όμως λαϊκοροκοσκυλάδικο των τελών της δεκαετίας του '80 κατά τας επιταγάς του Βαρδή...Αν εξαιρέσω την εκπληκτική ακουστική κιθάρα που παίζεις (όπως πάντα), ο στίχος και το κομμάτι σου ανήκει σ' αυτά που αν το άκουγα στο ραδιόφωνο θ' άλλαζα σταθμό.

 

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, spimav_z, θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Μου έφερε κάτι σε λαϊκο-ποπ. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θυμίζει πολύ Βαρδή. Όταν είχε βγει ο Βαρδής δεν με χαλούσε, αλλά σήμερα θεωρώ το στυλ και τον ήχο παρωχημένα.

Στα τεχνικά θα συμφωνήσω με το Νέστορα. Το τραγούδι βγάζει μια "μαγαζίλα" στην ενορχήστρωση. Ακόμα και το "ψιλοτούτι" στο ρεφρέν "...πια ροκ" κάνει μπαμ.

Οι στίχοι δεν μου άρεσαν (η χορδή δεν κολλάει ;D ) και με χάλασε ιδιαίτερα η αναφορά στο "ροκ" στο πλαίσιο της συγκεκριμένης μουσικής.

 

Τώρα, η εκτέλεση είναι πολύ καλή σχεδόν σε όλα τα όργανα δεδομένου του ενός παίχτη και η φωνή αξιοπρεπέστατη (να το ξαναδοκιμάσεις). Πέτα όμως το ροκμαν... Τώρα!!!! :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τα σχολια - απαντησεις - προτασεις κλπ.

 

Η αληθεια ειναι πως , ανακαλυψα τα 80s / 90s , πολυ αργα για τα δεδομενα της εποχης μας , και αυτο μονο λογω της νυχτερινης δουλειας στο μπουζουξιδικο της περιοχης. επομενως εχετε δικιο , για το αποτελεσμα των επιρροων μου. τις πετυχατε ακριβως.

 

απο την συγχρονη πραγματικοτητα , δεν με αγγιζει ομως κατι που να θελω να το ξανακουσω 2η-3η φορα. ολα μου ακουγονται υπερβολικα ηλεκτρονικα.

 

θα προσπαθησω να αλλαξω μερικα πραγματα στο μελλον.

 

και....ναι. οταν προγραμματιζα τα τυμπανα , ειχα στο μυαλο μου ολα αυτα.

 

κακως , το ξερω.  ::)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι στυλ μουσικης θα "ντυνατε" τους στιχους αυτους? θα με ενδιαφεραν οι ιδεες σας. ευχαριστω.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ύφος του κομματιού έχει σαφείς τις επιρροές που ανέφεραν και οι υπόλοιποι. Δεν είναι του γούστου μου. Όμως πρέπει να πω ότι έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά ενορχηστρωτικά και εκτελεστικά. Επίσης βρήκα τη φωνή πολύ καλή.

 

Όσον αφορά τους στίχους της φίλης σου, με πάνε κατευθείαν σε ελληνικό ροκ των 70's.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα φιλε μια ακομα γνωμη δεν πειραζει μιας και ο nestoras kai o Jazzjocker ομοιδεατες μου .Ολα καλα αλλα ο στιχος ειναι αυτος που με χαλαει (70's βαθια κλπ) μετα λιγο χαζοβαρδης (μας φλομωσε στα tutti o μπαγασας ) Διευκρινηση ο Βαρδης ειναι πανεξυπνος αλλα η χαζομαρα που πουλησε τον γεμισε χρημα και καλα εκανε αφου υπηρχαν /υπαρχουν πελατες για τετοια τραγουδια (που σημαδεψαν μια ολοκληρη γενια ) τι να κανει να μην κοψει μονεδα ο ανθρωπος.

Κατα τα αλλα ωραια ακουστικη παιζεις και καλη η φωνη δουλεψε τη λιγο εχει ωραια χροια .

Παντως εχεις καλη βαση προχωρα αλλα με νεα κολπα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No offence φιλε μου αλλα αυτο ειναι τραγουδι που ακους σε σκυλαδικο (αντε ισως να λεγεται και εντεχναδικο αλλα το ιδιο ειναι)

 

Καλο τραγουδακι για το υφος του προσεγμενο με ολα τα κλισε του ειδους (αυτο δεν ειναι κακο - ολα τα ειδη εχουν καποια κλισε)

 

Αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ . Δυστυχως στην Ελλαδα οτι δεν εχει μπουζουκι κ εχει λιγη κιθαριτσα το λεμε ροκ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου