Προς το περιεχόμενο

"Δεν μας τραγουδά πια ροκ"


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

No offence φιλε μου αλλα αυτο ειναι τραγουδι που ακους σε σκυλαδικο (αντε ισως να λεγεται και εντεχναδικο αλλα το ιδιο ειναι)

 

Κατ αρχας ευχαριστω για τα σχολια.

 

Συμφωνω αγαπητε hwept. Δεν ειναι τραγουδι δισκογραφιας , ακουγεται οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω "μαγαζιλα" και εχει πολυ δικιο αφου ειναι η μοναδικη συστηματικη επιρροη μου -σε live- τα τελευταια 14 χρονια.

 

Αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ . Δυστυχως στην Ελλαδα οτι δεν εχει μπουζουκι κ εχει λιγη κιθαριτσα το λεμε ροκ

 

Εδω πρεπει να πω οτι ισως παρασυρει ο στιχος που περιεχει την λεξη ΡΟΚ.

ΟΜΩΣ δεν ηθελα να το κανω ΡΟΚ. το ξερω πως δεν ειναι.Και με λυπη μου αντιμετωπιζω κι εγω την νοοτροπια του κακως εννουμενου ροκ στην καθημερινη μου δουλεια."οτι δεν εχει μπουζουκι και εχει λιγη κιθαριτσα ειναι ροκ." σωστος!!

 

οπως και να χει , ευχαριστω ολους παλι για τα σχολια , διοτι εχω αρχισει να ξεκολλαω απο την ...βαρδομαγαζοliveβρωμοηχοκατασταση που με βομβαρδιζει τα τελευταια χρονια , στο παταρι της επαρχιας..

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες.

 

Έχει μια ένθετη Βαρδή-ίλα στην εκτέλεση, και την ενορχήστρωση.

Μου θυμίζει γενικά τις δουλειές που δουλεύω ανά καιρούς ακόμα και σήμερα.

 

Κιθάρες με ακορντάκια όλη την ώρα και κλασσική σούπα.  ;D

Με την ποιότητα ήχου το έχεις μια χαρά όμως.

 

Άντε, πάλεψε το να ξεφύγεις από αυτή την φάση να γράψεις τίποτα πιο σημερινό και πιο ποιοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου προσωπικα δε θα σταθω στην ομοιοτητα του τραγουδιου με παλαιοτερα ακουσματα που μας παραπεμπουν σε αμφιβολου ποιοτητας ροκ αισθητικη.

Ακουσα ενα εξαιρετικα παιγμενο,ενορχηστρωμενο τραγουδι(αν εξαιρεσεις αυτα τα breaks..)

μια πολυ καλη φωνη(μη βαζεις autotune)και επιτελους ενα ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ τραγουδι με τα ολα του.

Ουτε μισοδουλειες,ουτε μπακιτρακια,ουτε..''τι λετε για την ιδεα μου..''  :-\

Ενας ανθρωπος που εβαλε μερακι και εβγαλε ενα αποτελεσμα που αν ακουγοταν στο ραδιοφωνο,οι ''μη ψειρες'' σαν και μας,θα το ακουγαν ευχαριστα.

Εικαζω οτι αν στο ρεφραιν δεν ειχες τη λεξη ''ροκ'' οι γνωμες θα διισταντο περισσοτερο.. ;)

Το ακουσα ευχαριστα χωρις προκαταληψεις και ταμπελες ως μια ολοκληρωμενη δημιουργια.

 

Τα συγχαρητηρια μου,συνεχισε ετσι γιατι το χεις το θεμα καλα σε ολους τους τομεις. ;)

Μπραβο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό συγχαρητήρια. Προσωπικά μου άρεσε. Ίσως ο addictive ήθελε λίγη επεξεργασία παραπάνω στις δυναμικές του, αλλά κι έτσι punchy ωραίο είναι. Δεν κατάλαβα γιατί θα έπρεπε να είναι ροκ και τι κακό έχει η βαρδίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, πάλεψε το να ξεφύγεις από αυτή την φάση να γράψεις τίποτα πιο σημερινό και πιο ποιοτικό.

 

το παλευω για πιο "σημερινο" ακουσμα. πιο ποιοτικο ομως λιγουλακι δυσκολο για μενα , τουλαχιστον στη παρουσα φαση που περναω. οπου να ναι 40-ριζω που σημαινει οτι θελοντας και μη , στην ψευτοκουλτουρα θα το γυρισω σιγα-σιγα... ;)

 

(αν εξαιρεσεις αυτα τα breaks..)

μια πολυ καλη φωνη(μη βαζεις autotune)και επιτελους ενα ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ τραγουδι με τα ολα του.

 

Εικαζω οτι αν στο ρεφραιν δεν ειχες τη λεξη ''ροκ'' οι γνωμες θα διισταντο περισσοτερο.. ;)

 

δεν ξερω να παιζω ουτε να προγραμματιζω τυμπανα , προσπαθω να φανταζομαι πως θα ηθελα να ακουστει.ομως αυτα που ακουγονται ισως να μην μπορουν να παιχτουν απο ντραμμερ. δεν ξερω.

απο την αλλη αν δεν εβαζα το "κουρδιστηρι" , θα ηταν ΑΙΣΧΟΣ...το ομολογω. Παρεπιπτοντως , χρησιμοποιησα το pitch correct που ερχεται μαζι με το cubase 6 artist.

τωρα για τον στιχο δεν μπορουσα να τον αλλαξω , διοτι δεν ειναι δικος μου.

 

Πολύ καλό συγχαρητήρια. Προσωπικά μου άρεσε. Ίσως ο addictive ήθελε λίγη επεξεργασία παραπάνω στις δυναμικές του, αλλά κι έτσι punchy ωραίο είναι. Δεν κατάλαβα γιατί θα έπρεπε να είναι ροκ και τι κακό έχει η βαρδίλα.

 

μ αρεσει κι εμενα η "χωσιαρικη" αισθηση στα τυμπανα. τωρα η "βαρδιλα" για μενα δεν εχει κανενα κακο , αν καποιος την χρησιμοποιησει με την συγχρονη αισθηση , πραγμα που δεν μπορω να κανω -ακομα- εγω.

 

Γενικως δεν ειμαι πολυ του midi-ηλεκτρονικων ηχων κλπ μπλιμπλικια σε οτι κανω. κανα "χαλακι" και κανα βιολι. μου αρεσουν τα "φυσικα" πραγματα.

 

και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ για τα σχολια.

 

8) 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζεις συγχαρητήρια μόνο και μονο που πέτυχες το αποτέλεσμα που ήθελες να πετύχεις.

 

Άντε, πάλεψε το να ξεφύγεις από αυτή την φάση να γράψεις τίποτα πιο σημερινό και πιο ποιοτικό.

 

Δεν καταλαβαινω γιατι πολλοι τον παροτρυνετε να κανει κατι διαφορετικό,ο καθενας με το υφος του,το στυλ του και το γουστο του,αν έπαιζε street blues του '30 δηλαδη θα ηταν διαφορετικη η αντιμετώπιση;

 

 

σχολια για μιξη , ηχογραφηση ....

 

το μόνο που σα να μην μπορούσα να το βγαλω απο το μυαλο μου είναι το snare το οποίο μου φαίνεται οτι έχει  πολύ χαμηλό threshold ή υψηλό ratio ή γενικότερα ειναι πολύ πιεσμενο και προσωπικα εμενα μου δίνει την εντύπωση οτι ο drummer εχει πάρει ένα τρυπάκι και θέλει να τρυπήσει και το τύμπανο...Μονο αυτό εκ πρώτης όψεως,προσπάθησα να μην παρατηρήσω την μίξη με μεγάλυ λεπτομέρεια μηπως παρατηρήσω κάτι που πιστευω πως βγάζει μάτι(όπως το snare)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι έχω φάει τρελό κόλλημα με το ρεφρέν. Συνέχεια μου έρχεται στο μυαλό. Και πραγματικά μου τη σπάει η λέξη "ροκ". Αλλά το κόλλημα, κόλλημα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μελοποίηση, καθώς και η ενορχήστρωση με τα μέσα που διαθέτεις είμαι παραπάνω από μια χαρά. Μπράβο σου για το αποτέλεσμα και το μεράκι σου.

 

Όσον αφορά το είδος, δεν με ενδιαφέρει -προσωπικά- αν σου βγήκε κάτι ρετρό, λαϊκό, ''του μαγαζιού'' κ.τ.λ. αλλά το ότι έτσι σου βγήκε το κομμάτι - αυτό είναι κάτι το αυθόρμητο και ειλικρινές εκ μέρους σου, οπότε λίγη σημασία έχει το είδος. Εξάλλου σε έχω πετύχει μέσα στο νόιζ να διασκευάζεις από κομμάτια κλασσικής κιθάρας μέχρι rock οπότε - υποθέτω ότι- δεν ακολουθείς κάποια μουσική συνταγή στη σχέση σου με την κιθάρα απλά κάνεις αυτό που σου βγαίνει εκείνη τη στιγμή - σωστός.

 

Το ότι δεν έχεις γράψει τους στίχους εσύ κάνει μπάμ, φαίνεται από τον στίχο με την χορδή εξάλλου  ;D και αυτός ο στίχος μου τα χάλασε λίγο, καθώς όσο και να προσπαθήσω να του δώσω ''ποιητική αδεία'' δεν τα καταφέρνω. Δεν με ενοχλεί η λέξη ''ροκ'', την έχω συνηθίσει στην ελληνική δισκογραφία από Πρωτοψάλτη, Αλεξίου κ.τ.λ. αλλά ακόμα και από Βανδή, Βίσση κ.τ.λ. Γι'αυτό άλλωστε γράφεται ''ροκ'' και όχι ''rock''. Απλά με χάλασε που η φίλη σου, αφού κάνει που κάνει χρήση της λέξης ''ροκ'', έβαλε στο παιχνίδι και την κιθάρα με την χορδή που ''ξανακολλάει'' και αυτό έδειξε λίγο μια μικρή επιπολαιότητα στο πώς αντιλαμβάνεται όχι μόνο την έννοια rock αλλά και την κιθάρα και τον μουσικό γενικότερα...  :-[  :-\

 

Πάντως το κομμάτι έχει μια μελωδία που σου μένει, είναι όντως πολύ κολλητικό. Θα μπορούσα να το φανταστώ ως χιτ, γιατί όχι? Δεν θέλω να ανοίξω μεγάλη συζήτηση, αλλά στην ελλάδα ζούμε, αυτή η μουσική ακούγεται, και την ακούμε θέλοντας και μη από μικροί. Εξωτερικά ερεθίσματα είναι που δέχεται ο εγκέφαλός μας και διαμορφώνει με την πάροδο του χρόνου μια κλίση στον μουσικό -πόσο δε αυτόν που έχει κάνει άπειρα μεροκάματα στην πίστα- να βγάλει πολύ πιο εύκολα ένα ελαφρολαϊκό χιτ απότι ένα blues ή rock κομμάτι. Ο Gallagher και ο Bonamassa και όλοι αυτοί ακούνε blues από 5 χρονών ή από τότε που γεννήθηκαν, και στις χώρες τους αυτά ακούνε πάνω κάτω - αν είναι ''του παραδοσιακού''. Επομένως μπράβο στον spiman για την προσπάθειά του και να μην φοβάται τέτοια ''ανοίγματα'' και να κάνει πάντα αυτό που του βγαίνει εφόσον τον δικαιώνει το αποτέλεσμα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις και τον σχολιασμο.για μενα αυτο ειναι το πιο εποικοδομητικο.

 

οφειλω να ομολογησω οτι στην αρχη απογοητευτηκα , διοτι ανακαλυψα μεσα απο αυτο το τοπικ οτι οντως ανακυκλωνω τα "παλια".

 

απο τις μεχρι τωρα παρεμβασεις ομως , θεωρω πρεπον να πω μερικα πραγματα.

 

απο την μεχρι τωρα μουσικη πορεια που εχω ακολουθησει , υπαρχουν πολλα "μειον".

και εξηγω:

 

1.

-δεν εχω γνησιες rock επιρροες. απο το 82 που εκανα το πρωτο μαθημα μουσικης μεχρι το 97 που βρεθηκα με διπλωμα κλασσικης κιθαρας , η μονη μουσικη που ακουγα ηταν κλασσικη αποκλειστικα και μονο. θελετε ειτε με εσπρωχνε στην αρχη ο δασκαλος , θελετε διοτι σιχαινομουνα το μπουζουκι και τον ηλεκτρικο ηχο ως ακουσμα, θελετε το οτι δεν ειχα χρονο λογω μελετης 6ωρα-7ωρα συν τα σχολικα μαθηματα , το γεγονος ειναι οτι ακουγα ΜΟΝΟ κλασσικη μουσικη για 15 συναπτα ετη.

 

2.

-97 με 99 φανταρος γαρ , μελετη μηδεν και απο μουσικη ακουγα μονο οτι επαιζαν οι παλιοι στο θαλαμο και οτι ακουγα στον καφε μου στην εξοδο. θυμαμαι στην λημνο ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ επαιζε σφακιανακης "ενθυμιον¨τσιτα!!   ::) :o :o

 

3.

- το 99 που ξαναηρθα στον τοπο μου , δεν ειχα μια βδομαδα που απολυθηκα , και μου προσφερε δουλεια το τοπικο μπουζουξιδικο. ξαφνικα απο τις κλιμακες του segovia , το προγραμμα του διπλωματος και τα θεματα φυγης , βρεθηκα με μια "κινεζα" ovation και ενα d.i. να δουλευω ξενυχτι , μη ξεροντας τι ειναι το ουσακ και οι pentatonics , με ενα solitaire τσιτα και σολο φαλτσωδιες απο τους ειδημονες της πιστας. γλυκαθηκα στα φραγκα ομως μη εχοντας αλλη δουλεια τοτε και συνεχισα μεχρι σημερα.

(ανακαλυψα το noiz στην αναζητηση της πρωτης μου ηλεκτρικης , on line)

 

4.

- τα ακουσματα μου απο το 99 μεχρι τωρα που σας γραφω ειναι 70% ολη η ελληνικη δισκογραφια της νυχτας , και το υπολοιπο 30% ενα μουσικος αχταρμας , μη ξεροντας την ιστορια και τις λεπτομερειες αυτων που ακουω:

σκορπια λιγα τραγουδια απο guns n roses , santana , scorpions , bon jovi , metallica , και τα πιο πολλα των floyd.

 

5.

πριν 5-6 χρονια που αποκτησα την πρωτη καρτα ηχου και μικροφωνο , αρχισα να πειραματιζομαι σε στιχους και μουσικη , ομως ολες οι επιρροες της νυχτας μου βγηκαν χωρι να με ρωτησουν και το χειροτερο: χωρις να με αφηνουν να σκεφτω διαφορετικη ροη και τροπο εξελιξης μιας μελωδιας.

 

6.

και τοτε πρωτοακουσα τους γνησιους δισκους του βαρδη. καλως η κακως μου αρεσαν πολυ και μου αρεσουν ακομα.ηταν οσο "ροκ" χρειαζοταν να ακουσει το αυτι μου και οσο "ελληνικοι" ηθελα επισης.

 

7.

δεν κρυβω οτι , ειναι αξιοζηλευτοι για τα χερια και τα αυτια μου ολοι αυτοι που συναντω κατα καιρους στο noiz αλλα και στην καθημερινοτητα μου , οι οποιοι ανοιγουν μια συζητηση για την ιστορια του ροκ , για τις επιρροες του ταδε συγκροτηματος κλπ. που ξερουν απεξω ολους τους δισκους με χρονολογικη σειρα. που μπορουν και παιζουν ΚΑΘΑΡΑ ηλεκτρικη κιθαρα και ΟΧΙ ΣΚΥΛΟΚΙΘΑΡΟ οπως εγω.

 

θα το παλεψω ομως , απο καπου πρεπει να κανω μια αρχη καινουριων -ΓΙΑ ΜΕΝΑ- ακουσματων.

 

καθε φορα που μπαινω στο youtube να ακουσω κατι διαφορετικο , χανομαι και δεν ξερω απο που να αρχισω.

 

ολα αυτα ΔΕΝ τα λεω σαν δικαιολογια στον εαυτο μου για το ηχητικο αποτελεσμα αυτου του δημιουργηματος η των προηγουμενων μου , αλλα μονο για να εξηγησω , τον τροπο μουσικο-συνθετο-στιχουργικης σκεψης μου σε οτι μου τυχει να δημιουργησω. δεν κυνηγαω την δημιουργια και την αφηνω στον "χρονο" ελευθερη.

 

οταν βρω η σκαρωσω κανα στιχακι , τοτε πιανω μια ακουστικη και .....τα υπολοιπα ερχονται απρογραμματιστα τελειως....αυτα.

 

ελπιζω να μην σας ζαλισα σαββατο βραδυ. ;) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μαμω τα σκυλο-ρoκ!

 

Ειδικα ο σκυλο-ντραμμερ που συνεχεια δοκιμαζει τα νεα του K HI-HATS & τα 4 τομ του ηταν 100% original... ;D

 

Ηθελε λιγο περισσοτερο...Pastorius στο μπασο (βαλε εκει 7 με 8 νοτες το δευτερολεπτο να γκρουβαρει το κομματι και κανε και λιγο του τανγκ... ;D ) και περισσοτερα τουτια.

 

Αν το εβγαζες στα 90s ,με καποιες βελτιωσεις στο στιχο μια και παλι χρησιμοποιεις καποιες κουφες λεξεις... ;D,θα γινονταν χιτ!

 

Καλα για την κιθαρα δεν το συζητω...σαν να ειναι βγαλμενη κατευθειαν απο δισκο του ΘΕΟΥ (ΤΕΡΛΕΓΚΑ)  :)

 

Ρε συ τραγουδας πολυ ομορφα και εχεις ωραια χροια ,ψαξτο λιγο...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου