Προς το περιεχόμενο

Προσπαθώ να φτιάξω το set-up μου για μία Fender Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Επειδή βλέπω ότι κάποια παιδιά γνωρίζουν πολλά για τον ήχο, σας αναφέρω την περίπτωσή μου:

Προσπαθώ με ένα περιορισμένο budget να φτιάξω ήχο για την κιθάρα μου.

Παίζω classic rock και θέλω να φτιάξω ένα καλό set-up με ενισχυτή και 1-2 pedal.

Έχω μία Strat Αμερικάνικη 1992 με fender Lace και πήρα πρόσφατα ένα πετάλι Tube Dreamer από την Jam pedals.

Βασικά θέλω να πάρω:

1) έναν ενισχυτή που να μπορεί να μου βγάλει ένα Live σε ένα μικρό club (καμμιά 300 ευρώ το πολύ)

2) ένα πεντάλ μάλλον σε chorus-delay (κάτω από 100 ευρώ)

3) ένα wah (κάτω από 100 ευρώ)

 

1) Ζαχαρώνω κάτι ενισχυτάκους όπως τον FM65R ή τον FM212R από Fender,

ενώ μου άρεσε η ιδέα του GA5H bundle του Thomman λόγω λάμπας... Επίσης παίζει και ο MG50 της Marshall και κάτι φτηνούτσικοι από Thomman στα 100Watt κ.λ.π. Προτάσεις-υποδείξεις;

2) Από chorus της jam pedals το delay είναι ακριβούτσικο. Λέτε να πάρω το Chorus της Boss το κλασσικό το μπλε; Άλλη πρόταση;

3) Από wah να πάρω το κλασσικό της dunlop ή προτείνετε κανένα άλλο με περισσότερα control;

 

Επιπλέον:

4) Τί γνώμη έχετε για το Big Muff;

5) Πιστεύεται ότι για ένα Live χρειάζεται οπωσδήποτε και compressor; Αν ναι στείλτε καμμιά πρόταση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιονδήποτε μπορεί να με βοηθήσει έστω και μερικά με αυτό το Project.

 

Σταύρος Θεσσαλονίκη [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν έχω απαντήσεις για όλα... Μόνο για λίγα... :P

 

Να αποφύγεις αυτούς τους Marshall που ζαχαρώνεις! Με αυτά τα λεφτά τόσα πολλά Watt ρίχνουν την ποιότητα...

Να κοιτάξεις τους Fender που είπες και να κοιτάξεις επίσης αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/vox_ad30vt_valvetronix_gitarrencombo.htm

Ή αυτόν, που όμως ξεφεύγει λίγο στα ευρόπουλα...

http://www.thomann.de/gr/vox_ad50vt_valvetronix_gitarrencombo.htm

Είναι και οι δύο valvetronix, που σημαίνει ότι βγάζουν πολύ άνετα μικρό live...

(Μιλάω ως κάτοχος του 15άρη του αντίστοιχου...)

 

Για τα dunlop wah έχω ακούσει αρνητικά σχόλια, αλλά δεν έχω να σου προτείνω κάτι καλύτερο... Θα σου πουν οι υπόλοιποι νοιζάδες... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τσεκαρε τι θα εκανα εγω στην θεση σου

 

chorus-delay http://www.thomann.de/gr/visual_sound_v2_h2o.htm (απλα πολυ καλο και 2σε1!)

 

wah http://www.thomann.de/gr/dunlop_cry_baby_gcb95.htm (κλασικ!)

 

Amp http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h_bundle.htm (αντγραφη του vj φτηνο και θελω να πιστευω αξιοπιστo)

 

και μετα 

 

 

 

 

 

 

 

"RAWK!"

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου δε θα κοιτούσα ούτε τους Fender FM όχι για κανέναν άλλο λόγο απλά γιατί στα λεφτά που είσαι διατεθημένος να δώσεις μπορέις να βρεις αρκετά καλύτερες λύσεις. Θα σου πρότεινα να χαζέψεις και στο ebay αν δε βιάζεσαι να τον πάρεις σύντομα μιας και εμφανίζονται που και που αρκετές ευκαιρίες σε ενισχυτές. Απλά κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά να δεις μερικούς λαμπάτους στα 15-20 watt (ή και λιγότερα) να τους ακούσεις με την κιθάρα σου και να αποφασίσεις προς τα που θα κινηθείς. Στο λέω όλο αυτό γιατί εγώ πριν από ένα χρόνο πήρα από το ebay έναν Fender Pro Junior με 280 ευρώ (250 ο ενισχυτής και 30 τα μεταφορικά).

 

Από delayέχω το Digitech Digidelay και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Θα σου το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Δε νομίζω ότι θα ήθελες κάτι που δε μπορείς να το κάνεις με αυτό το πετάλι (τουλάχιστον συγκρινόμενο με αντίστοιχα πετάλια). Αλλά και πάλι καλό θα ήταν να το ακούσεις κι αυτό. Όπως και το Big Muff το οποίο είναι από τα αγαπημένα μου πετάλια αλλά ξέρω αρκετούς που δεν τους αρέσει καθόλου οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα (ο τραγουδιάρης μας, όποτε το ανοίγω χρησιμοποιώντας την Epiphone Sheraton II που έχω με λέει deathμεταλλά και να φανταστείς ότι το "Sustain" το έχω στο 30-40%)!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό και φτηνό σεταπ είναι το ακόλουθο:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm

 

Ούτε σε πρόβα, ούτε σε λαιβ θα χρειαστείς περισσότερη ένταση, εκτός και αν παίζεις death metal.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

ο ντραμμερ μου δεν...αστειευεται και ομως ο συνδιασμος αυτος...ΑΝΤΕΧΕΙ.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Από chorus της jam pedals το delay είναι ακριβούτσικο. Λέτε να πάρω το Chorus της Boss το κλασσικό το μπλε; Άλλη πρόταση;

3) Από wah να πάρω το κλασσικό της dunlop ή προτείνετε κανένα άλλο με περισσότερα control;

 

Eιμαι φαν των παλιων chorus της Βoss (CE-1, CE-2) Το πρωτο δε προκειται να το βρεις φτηνα το δευτερο ομως με λιγη τυχη και ψαξιμο ισως το βρεις κατω απο τα 100€

 

Μην ψαχνεις τα πολλα κοντρολ αλλα το να σε ικανοποιει ηχητικα.....παρε το φτηνο κλασσικο της dunlop και με συνολικο κοστος 5 ευρω για true bypass και αν θελεις μερικες αλλαγες στο κυκλωμα, και μετακινηση της ροδελλας του wha ενα δυο κλικ προς τα πισω ωστε να φυγουν τα πολλα του πριμα θα εχεις ενα πρωτης ταξεως wha. Aν ολα αυτα σου φαινονται βουνο δωσε τα να στα κανει καποιος που ξερει. Δεν θα σου κοστισει πανω απο 70€ (wha συμπεριλαμβανομενου)

 

1) Ζαχαρώνω κάτι ενισχυτάκους όπως τον FM65R ή τον FM212R από Fender,

ενώ μου άρεσε η ιδέα του GA5H bundle του Thomman λόγω λάμπας... Επίσης παίζει και ο MG50 της Marshall και κάτι φτηνούτσικοι από Thomman στα 100Watt κ.λ.π. Προτάσεις-υποδείξεις;

 

 

    Υπαρχουν πολλοι καλοι ενισχυτες σε καλες τιμες . Μεταξυ αυτων δεν συμπεριλαμβανονται σε καμμια περιπτωση οι MG k oi FM  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Επιπλέον:

4) Τί γνώμη έχετε για το Big Muff;

5) Πιστεύεται ότι για ένα Live χρειάζεται οπωσδήποτε και compressor; Αν ναι στείλτε καμμιά πρόταση.

 

To big muff ειναι ενα κλασσικο πεταλι. Προσεξε ομως γιατι εχει πολυ ιδιοτυπο κ χαρακτηριστικο ηχο που δεν αρεσει σε ολους. COmpressor???Δεν ειναι απαραιτητος (αν και εγω δεν μπορω να κανω χωρις), αλλα με εναν ειναι πιο ωραια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια,

 

καταρχήν να πω ότι τρελλάθηκα που πήρα τόσες απαντήσεις σε τόσο μικρό χρόνο.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

1) Ενισχυτής: Από τις απαντήσεις σας βγάζω ότι το set-up με μικρό ενισχυτάκο και μεγάλη καμπίνα δεν είναι τόσο κακό όσο νόμιζα. Με βλέπω να παίρνω το GE5 από το Γερμαναρά με την εναλλακτική καμπίνα που προτείνει ο φίλος από epiphone. Βασικά θέλω να πάρω κάποια πράγματα σχετικά σύντομα, γιατί επιτέλους μετά από 15 χρόνια αναζήτησης βρήκα και άλλους πουρόκερς για να κάνουμε μία σωστή μπάντα και πρέπει να φτιάξω ήχο...

2) Chorus: βρε αμάν! Και γω νόμιζα ότι όλα τα Boss είναι φτηνά! ΟΚ θα δω τί μπορώ να κάνω για το CE2 (έχω και ένα ρημάδι Digitech RP80 πολυεφφέ πολυφωτέ ώσπου να μαζέψω φράγκα και για Chorus...)

3) Wah: τελικά από ότι καταλαβαίνω το κλασσικό παίζει καλά, το παίρνω και ίσως το κατσαβιδιάσω όπως λέει ο φίλος

4) Big Muff: ρε παιδιά το άκουσα το εφφεδάκι, μου άρεσε πολύ ίσως το τσιμπήσω σε δεύτερο χρόνο. Οί γνώμες σας είναι ότι είναι ιδιαίτερο και όχι μούφα όπως λέει και το όνομά του...

5) Compressor: προς στιγμή τον ξεχνάω, ίσως για ηχογράφηση ή κάτι τέτοιο αργότερα.

 

Αν και άλλοι φίλοι έχουν γνώμη θα με ενδιέφερε πολύ να τους ακούσω πριν κάνω τις σχετικές αγορές.

Σας ευχαριστώ και πάλι μάγκες,

 

Σταύρος

 

ΥΓ. Ήμουν στο Ντύσελντορφ 7 μέρες σε Διεθνή Έκθεση Ιατρικών μηχανημάτων και επισκέφτηκα δύο τρία μαγαζιά. Οι τιμές τους είναι λίγο ψηλώτερες από τον Thomman, αλλά χαμηλώτερες από εμάς εδώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ψαχνεις τα πολλα κοντρολ αλλα το να σε ικανοποιει ηχητικα.....παρε το φτηνο κλασσικο της dunlop και με συνολικο κοστος 5 ευρω για true bypass και αν θελεις μερικες αλλαγες στο κυκλωμα, και μετακινηση της ροδελλας του wha ενα δυο κλικ προς τα πισω ωστε να φυγουν τα πολλα του πριμα θα εχεις ενα πρωτης ταξεως wha.......

 

Μπας και έχει κανείς κανένα σχεδιάκι να βολευτούμε ρε παιδιά???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου