Προς το περιεχόμενο

Hot Rod Vintage 52 Telecaster...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ πρόσφατα αγόρασα την παραπάνω κιθάρα μιας κ για έναν πολύ περίεργο λόγο μου είχε κάτσει στο μυαλό η αγορά μιας κλασικής Tele χωρίς μάλιστα να είμαι κ φανατικός οπαδός των Tele μέχρι πριν από λίγο καιρό. Γούστα είναι αυτά κ αλλάζουν...!

 

Θα ήθελα να κάνω όμως μερικές ερωτήσεις που δεν αφορούν μόνο στην συγκεκριμένη κιθάρα αλλά σε κιθάρες με παρόμοια χαρακτηριστικά:

 

1. Τί είναι αυτό τελικά που μπορεί να καταστρέψει την νίτρο βαφή κ ποιά υλικά πρέπει να προσέξω να μην έρχονται σε επαφή? Παρότι έψαξα δεν κατάλαβα ακριβώς αν είναι υπερβολικά αυτά που γράφονται στο forum κ τι πρέπει να προσέχουμε. Επίσης έχω αυτή την βάση. Κάνει για νίτρο?

 

http://www.thomann.de/gr/fender_gitarrenstaender.htm

 

2. Η βίδα για το truss rod βρίσκεται στο κάτω μέρος κ κάπου έμαθα ότι πολλές φορές για να ρυθμιστούν τέτοιες κιθάρες χρειάζεται ίσως να ξεβιδωθεί τελείως το μπράτσο. Ισχύει?

 

3. Με κάποιο τρόπο θέλω να ελέγξω αν τα saddles είναι σωστά ρυθμισμένα σύμφωνα με το radius της ταστιέρας μιας κ η Μι κ λιγότερο η Λα χορδή τρίζουν λιγάκι κ στον ενισχυτή. Τα saddles είναι ρυθμισμένα μάλλον από την Fender μιας κ αγοράστηκε καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοπαιχτη να ναι....βαλε και καμια φωτο,δεν ματιαζουμε  ;D

Οσον αφορα της ερωτησεις σου

1.Μια χαρα βαση ειναι αυτη που εχεις και δεν θα παθει τιποτα η βαφη.

2.Μαλλον το Pickguard θες να πεις,πρεπει να βγει,δεν ειναι τιποτα.

3.Να την πας σε καποιον μαστορα να σου κανει ενα setup,και δεν θα τριζει τιποτα και θα ειναι μια χαρα,αν εισαι κοντα Περιστερι μπορω να σου συστησω μαστορα για καλο και φτηνο σεταπ.

Αυτα απο μενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τί είναι αυτό τελικά που μπορεί να καταστρέψει την νίτρο βαφή κ ποιά υλικά πρέπει να προσέξω να μην έρχονται σε επαφή? Παρότι έψαξα δεν κατάλαβα ακριβώς αν είναι υπερβολικά αυτά που γράφονται στο forum κ τι πρέπει να προσέχουμε. Επίσης έχω αυτή την βάση. Κάνει για νίτρο?

 

Η βαφη θα "καταστραφει" οτι και να κανεις με τον μια και το νιτρο δεν ανηκει στην κατηγορια των προστατευτικων φινιρισματων αλλα στη κατηγορια των..."ανεκδοτικων" φινιρισματων ;D ;D....

 

ΜΠΟΡΕΙ (και το γραφω με κεφαλαια γιατι δεν συμβαινει παντα)  η επαφη με πλαστικα (ζωνη,stand κτλ) να "καψει" το φινιρισμα κατι που ειναι αντιαισθητικο σε σχεση με το φυσικο παλαιωμα για αυτο βαλε ενα 100% βαμβακερο υφασμα στα σημεια που ακουμπαει η κιθαρα σου στο stand για καλο και για κακο,επισης να χρησιμοποιεις υφασματινα η δερματινα λουρια.

 

2. Η βίδα για το truss rod βρίσκεται στο κάτω μέρος κ κάπου έμαθα ότι πολλές φορές για να ρυθμιστούν τέτοιες κιθάρες χρειάζεται ίσως να ξεβιδωθεί τελείως το μπράτσο. Ισχύει?

 

φυσικα και ισχυει δεν υπαρχει αλλος τροπος,ειναι αλλωστε πανευκολο

 

 

3. Με κάποιο τρόπο θέλω να ελέγξω αν τα saddles είναι σωστά ρυθμισμένα σύμφωνα με το radius της ταστιέρας μιας κ η Μι κ λιγότερο η Λα χορδή τρίζουν λιγάκι κ στον ενισχυτή. Τα saddles είναι ρυθμισμένα μάλλον από την Fender μιας κ αγοράστηκε καινούργια.

 

τυπωσε αυτο

 

http://www.pickguardian.com/pickguardian/Images/Pickguardian%20Neck%20Radius%20Gauges.pdf

 

κοψτο και κανει match το radius της κιθαρας σου (ειναι 9,5")

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου