Προς το περιεχόμενο

Πως προσθετουμε εξωτερικα Plugins στα Pro Tools?


BlackForest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα νοιζ!

 

Το θεμα ειναι πολυ απλο...

Εχω καποια εξωτερικα plugins π.χ TC electronics M30 Reverb (δεν ειναι standalone), Guitar Rig 5 κλπ και θελω να "διαβαστουν" απο τα Pro Tools (δεν μιλαω για την SE σειρα που δεν δεχεται εξωτερικα plugins ετσι και αλλιως).

Προκειμενου για να τα διαβασουν εχω καταλαβει οτι πρεπει να τα στειλω στον φακελο Plugins της Digidesign στα Programm Files αλλα και να ειναι αρχεια τυπου dpm και rsr (?). Για παραδειγμα οταν εγκατεστησα τα Pro Tools αυτα μονα τους εστειλαν στον φακελο αυτον το amplitube και το μετετραψαν σε τετοιο αρχειο. Τωρα που βρηκα και αλλα plugins πως θα τα διαβασουν?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα νοιζ!

 

Το θεμα ειναι πολυ απλο...

Εχω καποια εξωτερικα plugins π.χ TC electronics M30 Reverb (δεν ειναι standalone), Guitar Rig 5 κλπ και θελω να "διαβαστουν" απο τα Pro Tools (δεν μιλαω για την SE σειρα που δεν δεχεται εξωτερικα plugins ετσι και αλλιως).

Προκειμενου για να τα διαβασουν εχω καταλαβει οτι πρεπει να τα στειλω στον φακελο Plugins της Digidesign στα Programm Files αλλα και να ειναι αρχεια τυπου dpm και rsr (?). Για παραδειγμα οταν εγκατεστησα τα Pro Tools αυτα μονα τους εστειλαν στον φακελο αυτον το amplitube και το μετετραψαν σε τετοιο αρχειο. Τωρα που βρηκα και αλλα plugins πως θα τα διαβασουν?

 

Ψάξε στο utube , αν δε βρεις τπτ-που πιστεύω θα βρεις,μέχρι αύριο θα σου πω εγώ ,απλά τώρα δε προλαβαίνω να κοιτάξω τις σημειώσεις μου και πάνε μήνες που φόρτωσα τελευταία φορά ψηφιακό όργανο για να θυμάμαι .

Ποιά έκδοση έχεις?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ψαξει και utube και google αλλα δεν εχω βρει τιποτα που να το εξηγει ακριβως... Επισης δεν εχω βρει πως κανει export ενα ολοκληρο session σε ενα .wav (Το καθε track ξεχωριστα το ξερω)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ψαξει και utube και google αλλα δεν εχω βρει τιποτα που να το εξηγει ακριβως... Επισης δεν εχω βρει πως κανει export ενα ολοκληρο session σε ενα .wav (Το καθε track ξεχωριστα το ξερω)

 

Το πρόγραμμα είναι τεράστιο και τα βήματα πολλά για οποιαδήποτε δουλειά. Πχ

 

Υπάρχουν πάρα πολλές επεξηγηματικές σειρές λειτουργίας του προγράμματος στο σωλήνα.

Προσωπικά βρήκα μια κάποιας εταιρίας με μια σειρά βιντεομαθημάτων γύρω στις 5 ώρες που δείχνει με λεπτομέρεια κάθε τι απαραίτητο για το χειρισμό .

Αν σε ενδιαφέρει ευχαρίστως μπορώ να στα δώσω, ο όγκος είναι τεράστιος για να στα στείλω με email.

 

Για να κάνεις εξαγωγή ολόκληρου τραγουδιού το κάνεις με την επιλογή Bounce to disk .

Επιλέγεις-ορίζεις την αρχή και το τέλος μαρκάροντας όσα τρακ σου χρειάζονται . Στη συνέχεια στο file menu->bounce to disk . Ορίζεις τύπο αρχείου-φορματ-bit depth- sample rate...........http://www.youtube.com/watch?v=HWOfuV_VBRY

 

Στο σωλήνα υπάρχουν όλα ,αρκεί να ψάξεις σωστά.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο βιντεο που μου εστειλες το ειδα και εγω οπως και διαφορα αλλα αλλα δεν δειχνει πως μεσα απο το προγραμμα τα προσθετεις. Απλα δειχνει οτι πρεπει να πας σε εναν φακελο και να τα βαλεις εκει περα! Το δευτερο βιντεο οντως ειναι κατατοπιστικο! Samy αν οντως μπορεις καπως να μου δωσεις αυτα τα βιντεο που λες θα με βοηθουσες τρομερα. Μεχρι στιγμης δουλευα με τα SE που ηταν πολυυυ περιορισμενα και τωρα που πηγα σε κατι πιο σοβαρο επιτελους μπορω να "δουλεψω" σωστα αλλα πρεπει και να τα μαθω πρωτα .

Ποσα Gb ειναι τα βιντεο? μηπως το κανουμε με wetransfer.

Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια!!!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου