Προς το περιεχόμενο

Βιβλιο για Chord Theory


tasouil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα παιζω rock αλλα εκανα το λαθος να κοιταξω λιγο τα real books και ειδα οτι σε ακκορντα εχω πολλααά κενα

Και το πηρα αποφαση σιγα σιγα να διευρύνω το ακκορντολογιο μου  ;D

Οι τιμες ειναι αρκετα προσιτες απο amazon οποτε εχω την ευχερια να αγορασω περισσοτερα απο 1 βιβλια για αυτο το σκοπο

Για chord progressions τι εχεις να μου προτινεις??

Για να μπορείς να παίξεις συνοδεία σε κομμάτια από to real book χωρίς να αντικαθιστάς όλα τα ακόρντα με ματζόρε, μινόρε και έβδομες ;D, χρειάζεται να μάθεις πολλές ποιότητες συγχορδιών, αρκετά voicings για κάθε ποιότητα, τους κανόνες αντικατάστασης συγχορδιών, και το πώς να συνδέεις διαδοχικές συγχορδίες έτσι ώστε να μην υπάρχουν μεγάλα διαστήματα ανάμεσα στις νότες των συγχορδιών (το λεγόμενο voice leading).

 

Πέρα από αυτά που πρότεινε ο trigga, υπάρχουν και τα εξής:

 

Rick Peckham - Berklee Jazz Guitar Chord Dictionary

John Thomas - Voice Leading for Guitar: Moving Through the Changes (προσοχή, δεν έχει TAB)

 

Επίσης, οι ασκήσεις "Chord Forms" των βιβλίων

 

W.G. Leavitt: A Modern Method for Guitar vols. 1-2

 

είναι εκπληκτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tasouil

αν δεν ξέρεις να βρείς τα ακόρντα μόνος σου στο πιάνο,εννοώ να ξέρεις (καταλάβεις) πως βγαίνουν και να είσαι σε θέση να βρείς οποιδήποτε συγχορδία χωρίς βοήθεια,δεν νομίζω οτι θα ξεφύγεις ποτέ απο την "παπαγαλία".

Νομίζω οτι πρέπει να τα "δείς" πρώτα στο πιάνο και μετά στην κιθάρα το τοπίο θα είναι πολύ πιό ξεκάθαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Θα κανω μερικες αγορες στο αμεσο μελλον κ θα ξαναεπανελθω!!!

 

@blues power :Πως θα το κανω αυτο απο την στιγμη που ουτε ξερω αλλα ουτε κ εχω πληκτρα?  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται ίσως δύσκολο στην πράξη όμως ειναι απλούστατο

Ζήτα απο κάποιο φίλο να σου εξηγησει (στην πράξη) τι είναι το ματζόρε,το μινόρε,το sus,aug,dim,κλπ και πως τα βρίσκεις στο πιάνο.Μέχρι τότε ριξε μια ματιά εδώ

 

http://www.looknohands.com/chordhouse/piano/

 

με έμφαση στα intervals πού σού εχει κάτω από τα ακόρτντα

Επίσης μπορείς να βοηθηθείς πολύ από ένα "πρακτικό" αλλά πολύ χρήσιμο σχετικό άρθρο που θα βρείς στο kithara.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rick Peckham - Berklee Jazz Guitar Chord Dictionary

 

Αυτο δεν ειναι ενα free που παιζει στο νετ?Το χω δει και ειναι πολυ απ τα βασικα κι αυτο.Δεν υπαρχει επεισης μια σειρα για το πως θα τα μαθεις.

 

Καλυτερα οπου καταλήξεις να παρεις να εχει μια σειρα μια συνοχη κ ενα νοημα και οχι φωτογραφιες με ενα ακορντο.Τα drop συστηματα ειναι τα πιο στανταρ και θα σε βοηθησει να δεις κι αλλα πραγματα ετσι.Μεσω των drops βλεπεις οτι εχεις να κανεις με ηδη υπαρχοντα ακορντα σε αναστροφη πχ. Την πρωτη αναστροφη της Gm7 την βλέπεις και σαν Βb6 και παει λεγοντας.Ετσι νομιζω θα τα συνδεσεις πιο καλα στο κεφαλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου