Προς το περιεχόμενο

Ποιό σετ χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Noiz καλησπερα!

 

Θέλω να αλλάξω χορδές στο μπάσο μου κ χρειάζομαι βοήθεια γιατί δεν ξέρω το πάχος τους. Πρέπει να τις μετρήσω με παχύμετρο κ να το κάνω σε ίντσες?

 

Και κάτι ακόμα.. Με ενοχλεί το χρατς χρουτς που κάνουν οταν σέρνω το χέρι μου πάνω τους.Υπάρχει κάποιο είδος που δεν βγάζει τόσο θόρυβο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις εύκαιρο παχύμετρο μάλλον θα είναι το πιο εύκολο. Τσεκάρωντας D'addario στην τύχη, είδα ότι έχουν τα πάχη και σε mm (δες εδώ π.χ.) οπότε δε θα μπλέξεις με δεκαδικά ψηφία και μετατροπές. 

 

Όσο για το χράτς χρουτς...flatwounds, Half rounds (όπως τις λέει η D'addario, δεν ξέρω αν προσφέρουν κι άλλοι κατασκευαστές κάτι αντίστοιχο), ακόμα και nylon...με κάτι απ' όλα αυτά σίγουρα θα φύγουν οι "δαχτυλιές". Μένει να δεις τί σου κάνει και στο αυτί.

Το κακό είναι ότι για σας τους μπασίστες οι δοκιμές κοστίζουν αλλά πού θα πάει, θα το βρεις στο τέλος.  ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα.. Με ενοχλεί το χρατς χρουτς που κάνουν οταν σέρνω το χέρι μου πάνω τους.Υπάρχει κάποιο είδος που δεν βγάζει τόσο θόρυβο?

;D

Χρατς χρουτς πρώτη φορά ακούω .... αλλά καταλαβαίνω.

Άμα είσαι σίγουρος ότι το setup σου και ο τρόπος παιξίματός σου είναι όπως πρέπει, τότε οι πολυκαιρισμένες roundwound, οι flatwound, οι tapewound και συναφή είδη χορδών κάνουν πολύ λιγότερο χρατς χρουτς.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ είχα πρόβλημα με το χρατσ χρουτσ της πένας και βρήκα την υγειά μου ( και έναν ήχο που μου αρέσει περισσότερο) στις flats. Αν τώρα δεν θες να χάσεις τον bright χαρακτήρα των roundwounds οι flats της rotosound είναι αρκετά bright.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να δοκιμάσω flat για αρχή κ αργότερα βλέπω.Που θα πάει... θα το βρω :)

 

Θα σου 'λεγα όχι.Αν σου αρέσει ο μοντέρνος ήχος θα νοσταλγλησεις ,λείαν συντόμως μετά το πέρασμα τους,το χρατς χρουτς και τα 20 ευρώ  ;D

 

Εγώ παίρνω ικανοποιητική διαύγεια χωρίς φασαρία από τις dadario xl (nickel roundwounds).

 

Απέφυγε τις steels.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου 'λεγα όχι.Αν σου αρέσει ο μοντέρνος ήχος θα νοσταλγλησεις

 

το θέμα είναι πως ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει καν πως ακούγονται οι flats ;)

που στην ουσία είναι και ο αυθεντικός ήχος μπάσσου  ;D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι πως ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει καν πως ακούγονται οι flats ;)

 

Μπουμ (στοπ)....μπουμ (στοπ)  ;D

 

που στην ουσία είναι και ο αυθεντικός ήχος μπάσσου  ;D .

Και το κάρο είναι το αυθεντικό αμάξι....γιατί δεν κυκλοφορΑς με δαύτο;  ;D

 

Γούστα είναι αυτά.Βεβαίως και metal παίζεις με flats αλλά συνήθως δεν προτιμώνται.

 

Παραθέτω ένα link που τα λέει όλα περί μπασοχορδων ωραιότατα.

http://www.bass-strings.com/bass-string-guide

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι πως ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει καν πως ακούγονται οι flats ;)

ή τι ψάχνει με αυτές....

 

Σαφώς οι flats έχουν περιορισμούς αλλά δίνουν και άλλες ηχητικές ευκαιρίες.

Δεν είναι πανάκεια, δεν είναι κατάρα αλλά άλλο ένα εργαλείο στην επίτευξη ηχητικών αναζητήσεων.

 

Ακομα και μεταξύ τους οι flats διαφέρουν.

Υπάρχουν και οι demi λύσεις.

Ας πουμε οι Halfwound GHS που έχω στο Jazz, οι Superalloy που έχω στο PJ, οι round D'Addario EXP Copper Coated που έχω στο diy Jazz παρουσιάζουν τέτοιες εναλλακτικές.

 

Οι ΤΙ flats που έχω στο ASAT είναι λαστιχένιες και Jamersonικές όταν οι Chrome flats που είχα στο Custom Landing (τώρα έχω D'Addario EXL160 Nickel) ήταν πριμάτες και τσίτα.

Να μην πω ψέματα, όταν "καθόταν" το μπάσο με τη χορδή, όλες έχουν κάτι που μου αρέσει και κάτι που μου λείπει. Υπάρχουν επίσης φορές που αλλάζοντας τις χορδές σε άλλο μπάσο (και σπάνια αλλάζω χορδές), δεν μου αρέσαν το ίδιο.

Ίσως η συνήθεια, ίσως το πάντρεμα.

 

Και κάθε είδος ανταποκρίνεται διαφορετικά στη πένα και διαφορετικά στα δάχτυλα (άσε δε στο slap ή στο walking...).

 

Αλλά να ξανατονίσω:

Άμα είσαι σίγουρος ότι το setup σου και ο τρόπος παιξίματός σου είναι όπως "πρέπει"

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουμ (στοπ)....μπουμ (στοπ)  ;D

κοίτα αν θες sustain μάλλον λάθος όργανο παίζεις.. ;D

το μπάσο είναι ρυθμικό όργανο κυρίως, αρα αυτό το μπουμ-στοπ είναι ότι πρέπει

για να στηρίξεις to rhythm section...

Τώρα αν θες να παίξεις sunn O))) με μπάσο τι να σου πω...

Γούστα είναι αυτά.Βεβαίως και metal παίζεις με flats αλλά συνήθως δεν προτιμώνται.

Πάντως έχεις δίκιο γούστα είναι αυτά , και εγώ πάντως παίζω djent και metal με flats, βέβαια τώρα που το σκέφτομαι και να μην μου άρεσαν οι flat δεν θα ξαναγύριζα σε rounds λόγω playability, το παίξιμο με flats είναι απλά απόλαυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου