Προς το περιεχόμενο

Συνδεση V-amp pro στον υπολογιστή


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγωρασα ενα MIDI καλωδιο για να συνδεσω το Ρακ μου με τον υπολογιστη το προβλημα μου ειναι οτι ο υπολογιστης μου η το προγραμα του ρακ δεν αναγνωριζει το ΜΙDI.. αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει. το MIDI ειναι μαρκας E-MU Xmidi 1x1 και το ρακ ειναι V-amp pro και ο υπολογιστης μου εχει Windows7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα, μετα απο ενα χρονο και κατι μηνες ελπιζω να υπαρχει απαντηση στο ερωτημα καθως πλεον ενδιαφερει και εμενα  :)

 

Αγορασα ενα καλωδιο για να συνδεσω το v amp pro στο laptop μου αλλα οταν ανοιγει το λογισμικο μου βγαζει ενα μηνυμα "if you connect a device with its MIDI thru function active it cannot respond to scanning" Ειμαι τελειως ασχετος απο τετοιες συσκευες οποτε παρακαλω τα φωτα σας! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν γνωρίζω το μηχάνημα, αλλά από τα λεγόμενά σου μάλλον...

 

Πρέπει να συνδέσεις το Midi σε Handshake Mode.

Δηλαδή το Midi Out από τον υπολογιστή στο Midi In του rack και το Midi Out του rack στο Midi In του υπολογιστή.

 

Αν το μηχάνημα (π.χ. rack) δεν διαθέτει τρεις θύρες Midi (IN-OUT-THRU) αλλά διαθέτει μόνο δύο θύρες Midi (IN-OUT), τότε θα πρέπει από τις ρυθμίσεις του rack η θύρα Midi Out να είναι ρυθμισμένη ως Midi Out και όχι ως Midi Thru, εάν έχει αυτή την δυνατότητα - επιλογή.

 

Πρέπει να τα λέει το manual τόσο στα Αγγλικά όσο και στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχριστω για την αμεση απαντηση, πρεπει να πω οτι το καλωδιο ειναι midi to usb,δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο αυτο, επισης εχει μονο MIDI IN-OUΤ θυρες το rack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα στο παρελθόν το vamp2, και είχα συνδέσει με επιτυχία καλώδιο USB-MIDI

 

Θυμάμαι πως το εγχειρίδιο τόνιζε πως έπρεπε το ΙΝ να συνδεθεί στο OUT του vamp2 και αντιστρόφως (αν και αυτό είναι αρκετά προφανές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...το καλωδιο ειναι midi to usb...

Δεν είναι απλά καλώδιο. Είναι compact μετατροπέας USB σε MIDI IN/OUT με ενσωματωμένο καλώδιο που καταλήγει σε δύο καλώδια με βύσματα MIDI.

Το ένα είναι το Midi In και το άλλο το Midi Out (από τον υπολογιστή / πρόγραμμα).

Αντίστοιχα θα βάλεις το OUT βύσμα στο IN του rack και το IN βύσμα στο OUT του rack. Αυτό στην ορολογία του MIDI το ονομάζουμε σύνδεση Handshake.

 

Σημείωση.

Ορισμένα "καλώδια" μετατροπείς USB > MIDI αναφέρουν στα βύσματά τους MIDI IN & MIDI OUT, εννοώντας που πρέπει να συνδεθούν - καταλήξουν. Δηλαδή, ονομαστικά είναι αντίστροφα απ'ότι είναι στην πραγματικότητα. Ορισμένα έχουν τόξο με την φορά του σήματος (από/προς).

 

Δοκίμασέ το και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και τους δυο συνδυασμους (οντως υπηρχε ενδειξη IN Κ OUT στα δυο βυσματα) δυστυχως τιποτα, αυτο που ψαχνω να βρω ειναι πως θα απενεργοποιησω το throu (αν ειναι ενεργοποιημενο) και να λειτουργει σαν OUT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκανα και τους δυο συνδυασμους (οντως υπηρχε ενδειξη IN Κ OUT στα δυο βυσματα) δυστυχως τιποτα, αυτο που ψαχνω να βρω ειναι πως θα απενεργοποιησω το throu (αν ειναι ενεργοποιημενο) και να λειτουργει σαν OUT.

Αφού έχεις συνδέσει σωστά τα καλώδια με την σωστή φορά των σημάτων MIDI.

 

1. Θα πρέπει από το rack να ρυθμίσεις την έξοδο MIDI OUT ως OUT και όχι ως THRU.

 

2. Δεν γνωρίζω το πρόγραμμα αλλά μάλλον, θα πρέπει από το πρόγραμμα (στον Η/Υ) να ορίσεις ως MIDI device το συγκεκριμένο "καλώδιο" τόσο στο IN όσο και στο OUT.

 

Και οι δύο πιο πάνω ρυθμίσεις είναι σημαντικότατες για να λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, δυστυχως ακομα δεν εχω καταφερει κατι αν και εχω κανει ολα οσα μου ειπατε  :( εχω αρχισει να προβλιματιζομαι ειναι η αληθεια. Μηπως να φταιει να το καλωδιο ή μηπως πρεπει να φερει να φερω το rack σε καποια συγκεκριμενη κατασταση για να ειναι ορατο απο το pc. Συμφωνα με το manual by default το MIDI λειτουργει σαν OUT. Ωστοσο επιμενει να μου βγαζει μηνυμα να ελεγξω για το MIDI THROU. Αν καποιος εχει το ιδιο rack και εχει καταφερει να το συνδεσει ας μου πει και εμενα  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου