Προς το περιεχόμενο

Το καλύτερο Control Room Ever!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εκεί που καθόμουν και έψαχνα να βρω τρόπους για να βελτιώσω την ακουστική του χώρου μου, ξαφνικά μου ήρθε στο μυαλό μου ένα σχόλιο (δεν θυμάμαι πού ακριβώς το διάβασα...μάλλον στο "total mastering" του Bob Katz), που έλεγε πως ο καλύτερος χώρος για να αξιολογήσεις μια ηχογράφηση είναι στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου...!! ::) ::) ::)

                                                ... καθώς ΚΑΙ παράλληλες επιφάνειες ΔΕΝ έχει, ΚΑΙ απορροφητικά υλικά έχει (βλ. καθίσματα), ΚΑΙ γυάλινες επιφάνειες που αντανακλούν τις υψηλές συχνότητες, ΚΑΙ στην χειρότερη περίπτωση 8ιντσα ηχειάκια έχει, κτλ κτλ...

 

 

Έτσι λοιπόν, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως όποιος έχει κανένα παλιό αυτοκίνητο για χμμμ.. πέταμα, καλύτερα να το κρατήσει, να το φέρει στο δωματιό του, και να του στήσει μέσα όλα τα καλούδια που έχει :P,

έτσι, ΚΑΙ ανακυκλωση θα κάνει, ΚΑΙ θα λύσει μια και καλή το πρόβλημα της ακουστικής του χώρου...

 

Παρακάτω, μια ιδέα ;D

 

 

ΥΓ.: Sorry για το γραφικό, αλλά δεν είμαι γραφίστας...μουσικός είμαι βρε παιδιά!!!! ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μπας και τελικά το πρόβλημα με τα αμαξια στην ελλάδα που όλοι έχουν απο δύο είναι επειδή το ένα είναι για στουντιο/προβάδικο/μιξαραδομαστεραδικο;

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου