Προς το περιεχόμενο

Ποιό σετ χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα αν θες sustain μάλλον λάθος όργανο παίζεις.. ;D

το μπάσο είναι ρυθμικό όργανο κυρίως, αρα αυτό το μπουμ-στοπ είναι ότι πρέπει

για να στηρίξεις to rhythm section...

Πχ στο got get away των offspring (πολύ υποτιμημένοι σκεϊτοπανκάδες btw) που τυχαίνει να ακούω τώρα θα μπορούσες να προσεγγίσεις τον ήχο του greg k με μπουμ-μπουμ;Υπερβάλλω βέβαια....μπου-μπου μάλλον.  ;D

 

Δεν είμαι απόλυτος αλλά αν ένας εύσωμος ντεθμεταλάς με emg soapbars στο μπάσο με ρωτούσε ''τι χορδές να βάλω για cannibal corpse;'', ε δεν θα του λεγα la bella flats  ;D

 

σκέφτομαι και να μην μου άρεσαν οι flat δεν θα ξαναγύριζα σε rounds λόγω playability, το παίξιμο με flats είναι απλά απόλαυση...

 

Εμένα πάλι δεν μου αρέσει η έλλειψη τριβής.Κάπως σαν να καθυστερουν τα δάχτυλα μου τις αισθάνομαι.Οι nickel rounds είναι πιο φιλικές κατα την γνώμη μου πάντα.

 

*

Και κάθε είδος ανταποκρίνεται διαφορετικά στη πένα και διαφορετικά στα δάχτυλα (άσε δε στο slap ή στο walking...).

Εδώ και αν θες bright ήχο.Ναι σλαπάρεις και με flat αλλά όνεστλι πόσοι σλαπάδες βάζουν φλατ;

 

Εν κατακλείδι ναι μεν όλα είναι υποκειμενικά αλλά κάποιες πυξίδες δεν είναι παράλογο να έχουμε.  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ στο got get away των offspring (πολύ υποτιμημένοι σκεϊτοπανκάδες btw) που τυχαίνει να ακούω τώρα θα μπορούσες να προσεγγίσεις τον ήχο του greg k με μπουμ-μπουμ;Υπερβάλλω βέβαια....μπου-μπου μάλλον.  ;D

μάλλον υπερβάλεις λίγο...  μια χάρα θα τον προσέγγιζε το μπου-μπουμ  :P

επίσης το sustain που έχουν oi flats σου κάνει για ότι τραγούδι κι αν παίξεις εκτός κι αν θες να παίξεις  drone :P

τώρα αν δεν με πιστεύεις άκου κ αυτό sto 1.30 και 3.56, το πρώτο πράγμα που μου ρθε με τον συνειρμό flats+sustain

 

μου αρέσουν οι rounds όσο και οι flats να τις ακούω και προσωπικα σε μενα στο παίξιμο μου ταιριάζουν οι flats όπως σε κάποιον μπορεί να ταιριάζουν οι rounds,

απλά δεν μπορώ να καταλλάβω την εχθρότητα σου για τις flats  ???

όπως και γιατί θέλεις να αποθαρύνεις κάποιον να δοκιμάσει κάτι το οποίο μπορεί να του κάθεται καλύτερα, επίσης όπως λες καλό είναι να έχουμε πυξίδες, αλλά οι πυξίδες δεν δείχνουν μόνο βορρά για να πάμε βορρά, μας δείχνουν βορρά για να ξέρουμε που είμαστε για να πάμε κάπου αλλού....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσουν οι rounds όσο και οι flats να τις ακούω και προσωπικα σε μενα στο παίξιμο μου ταιριάζουν οι flats όπως σε κάποιον μπορεί να ταιριάζουν οι rounds,

απλά δεν μπορώ να καταλλάβω την εχθρότητα σου για τις flats  ???

όπως και γιατί θέλεις να αποθαρύνεις κάποιον να δοκιμάσει κάτι το οποίο μπορεί να του κάθεται καλύτερα, επίσης όπως λες καλό είναι να έχουμε πυξίδες, αλλά οι πυξίδες δεν δείχνουν μόνο βορρά για να πάμε βορρά, μας δείχνουν βορρά για να ξέρουμε που είμαστε για να πάμε κάπου αλλού....

1.Δεν τις εχθρεύομαι.Ίσα Ίσα.Απλά από το χρατς χρουτς στις flat υπάρχουν πολλά σκαλιά.Ίσως το παράδειγμα με το κάρο και το αμάξι είναι άστοχο...δεν ήθελα να πω ότι είναι χειρότερες αλλά vintage.Διακριτικότερη παρουσία,λιγότερος όγκος,λιγότερο sustain.Τα χαρακτηριστικά αυτά δεν αλλάζουν ότι και να λέμε.Οι Μοwtown παίχτες τις επέλεγαν,μάλιστα έβαζαν και foam στην γέφυρα για ακόμα πιο ''ψόφιο'' ήχο.

 

2.Ας δοκιμάσει δεν λέω όχι.Να ξέρει όμως τι εστί mellow και τι bright όπως επίσης και ποιές επιλέγονται για κάθε είδος συνήθως.

 

Ακόμα βέβαια δεν μας είπε ο φίλος καθαρά τι θέλει.Αν είναι υμνητής του σατανά πάντως δύσκολα να του αρέσει η ηχητική παπουδίλα  ;D

 

*Ο harris δεν μου αρέσει ηχητικώς αν και παιχταράς...εντάξει ίσως τις εχθρεύομαι  :P..ωραίος ροκοφλατοπαίχτης είναι ο geezer.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ήθελα να πω ότι είναι χειρότερες αλλά vintage.

Διακριτικότερη παρουσία,λιγότερος όγκος,λιγότερο sustain.

Η διακριτική παρουσία είναι στην διακριτική ευχέρεια  :P του μπασίστα και του ηχολήπτη.  ;)

Λιγότερος όγκος, με τίποτα.

Λιγότερο sustain σίγουρα και για πολλούς είναι και πολύ και για αυτό χρησιμοποιούν τα σφουγγαράκια στη γέφυρα.

 

Άμα κάνουν στον Palladino εμένα μου περισσεύουν.

Θέλουν όμως την δική τους τεχνική, ειδικά στο δεξί.

Εκεί που όπως έχουμε πει, βρίσκεται ΟΛΟ το groove.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα οι πιο πρόσφατοι ''υμνητές του Σατανά'' όπως the devil's blood, year of the Goat και όλοι οι άλλοι vintage διαβολόσποροι που όλο και πληθαίνουν λόγω μόδας με ηχητικές παπουδίλες την βρίσκουν  ;D

αλλα μάλλον εννοείς τους άλλους με τους τόνους παραμόρφωσης τους ''ακραίους''  8)

και έχεις δίκιο  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου απο ήχο

Ακούω σχεδον τα πάντα αλλα δε παίζω σχεδόν τίποτα!Ξεκίνησα πριν λίγους μήνες να μαθαίνω κ θέλω ν'αλλάξω χορδές κυρίως γιατί οι παλιές σκουριασαν κ δεύτερων για να δοκιμάσω μήπως με βολέψει περισότερο κατι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου