Προς το περιεχόμενο

Πως ηχογραφούμε κιθάρες; Έτσι:


boukas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πολύ συχνά ρωτάμε πως θα βάλουμε κάποιο καλό αποτέλεσμα με τα μηχανήματά μας και βρήκα και αυτό το βιντεάκι, επιβάλλεται να το μοιραστώ:

http://www.imperialmastering.com/guitartonevid/

 

Ο τυπάς αναλύει από τις χορδές και φτάνει μέχρι βαθύτερα θέματα. Το καλό είναι ότι αν εφαρμόσουμε τα περισσότερα από αυτά που λέει πχ σε κανά pod ή software, τότε θα πάρουμε πολύ καλά αποτελέσματα.

Φυσικά ισχύει για όλα τα είδη κιθάρας τα όσα λέει και όχι μόνο για τις μεταλλοκιθάρες, οπότε enjoy  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ήχο στο pc που είμαι αλλά βλέπω το headstock από μια Ibanez στα αριστερά οπότε σίγουρα ξέρει τι λέει  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο βίντεο, αν και τον βρήκα "κάπως απόλυτο" σε κάποια σημεία...

 

θα ταν πολύ καλό αν υπήρχε μια αντίστοιχη παρουσίαση στα ελληνικά {βίντεο ή ακόμα καλύτερα σε ζωντανό Noiz workshop} κυρίως για τις θέσεις των μικροφώνων, τα περι φάσης και τι διαφορετικό θα κάναμε αν θέλαμε να γράψουμε κιθάρες πέραν του μέταλ.

Οι θέσεις των μικροφώνων είναι στάνταρ και αλλάζει τα κιθαρα/μαγνήτες/ενισχυτής;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααα, ξεχάστηκα πριν..(πώς το παθα εγώ αυτό :D)

 

Bouka τροποποίησε σε παρακαλώ, τον τίτλο ως εξής:

 

Αυστηρώς ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ βίντεο για φυσιολογικούς ανθρώπους. Όσοι επιθυμούν να τολμήσουν να το δουν, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η γονική συναίνεση.

 

Είναι λίγο μεγάλος, αλλά αξίζει τον κόπο. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο video.. Ευχαριστούμε bouka.. Νταξ, ο τύπος πρέπει να είναι λίγο καμμένος αλλά τα έλεγε απλά και κατανοητά.. Κάτι έμαθα και γω, αν και βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο αλλάζουν οι μέθοδοι ηχογράφησησς αν πρόκειταια για άλλο είδος μουσικής..(πχ alternative rock) Και πάλι thanx..

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που τον χαρακτηρίζετε ψείρα κ καμμένο ρε παιδιά  ;D Όταν μιλάμε για δουλειά ενός επιπέδου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να φέρεσαι έτσι. Thanks ρε μπουκάκο, πολύ ενδιαφέρον το βίδιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου