Προς το περιεχόμενο

DIY Ruby-Tupper Amp


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοι πιθανον να γνωριζετε αυτα τα μικρα ενισχυτακια.

 

Ειναι "χτισμενα" γυρω απο το 386 chip που ειναι ενας Audio ενισχυτης, με ενα FET input buffer για διατηρηση των ηψηλων συχνοτητων του σηματος.

 

ruby.png

 

Το συγκεκριμενο Ruby Amp ειναι μια ιδεα των runoffgroove

 

Ειναι μια απλη κατασκευη που χρησιμοποιει υλικα που βρισκονται ευκολα. ΟΚ, το JRC386 δεν υπαρχει στην Ελλαδα, αλλα και με το LM386 παιζει μια χαρα. Χρειαζεται μια μπαταρια 9V, αλλα μπορει να παρει μεχρι και 12V.

 

Εχω αρκετο καιρο που τον ειχα φτιαξει, αλλα τις τελευταιες ημερες μου ηρθε η ιδεα να τον βαλω σε... tupper... ;D

 

To "σκευος" προηλθε απο delivery και οπως ετρωγα τη σαλατα μου ηρθε η φλασιά...    8)

 

Ιδου λοιπον:

 

Ruby.jpg

 

Και να πως ειναι απο μεσα:

 

Ruby_open.jpg

 

Ενα κοντινο στην πλακετα:

 

Ruby_gut.jpg

 

Και ενα κοντινο στο "interface"...  :o  ;D

 

Ruby_controls.jpg

 

Ενα Volume, το Input jack (switchcraft... ;)) και το on/off που ουσιαστικα κοβει την παροχη.

 

Gain pot δεν εβαλα γιατι το εχω σταθερο (Bassman Mod)

 

Το μεγαφωνο ειναι ενα midrange 4" στα 60W  :o 

Θελουμε Mid γιατι ταιριαζει καλυτερα στην περιοχη συχνοτητων που "παιζει" η κιθαρα. Καλη λυση φανταζουν τα pc speakers αλλα τελικα δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα. Συνηθως ακουγονται σαν "μυγες στο βαζο". Εκανα αρκετες δοκιμες με τετοια (4Χ σε συνδεσμολογια στυλ 4Χ12 cab και αλλα...) αλλα σαν το κλασσικο μεγαφωνο δεν εχει.

Θα μου πειτε γιατι πηγες κι εβαλες 4ιντσο? Γιατι ηθελα ενα mini practice amp και οχι μεγαλο... Μεγαλο εχω...  ;D

 

Ειναι στερωμενο στο καπακι με σιλικονη (hot glue) και δεν τριζει ακομα και οταν ο κωνος "χορευει" αγρια...

 

Το 4 ιντσο λοιπον παιζει καλα, και το ηχειο που δημιουργει το ...tupper (closed back παρακαλω... ;D) δινει εναν αξιοπρεπη ηχο, οταν παιζει σκετο. Το μπουκετο περιλαμβανει κυριως μεσαια και ανωτερα μεσαια/πριμα και κατωτερα μεσαια/μπασα. Αλλα κυριολεκτικα μεταμορφωνεται με τη χρηση καποιου πεταλιου.

 

 

Ο ηχος ειναι καθαρος και οσο ανεβαινουμε σε ενταση αρχιζει και "σπαει", θυμιζοντας non-master volume ενισχυτη.

 

Αν δειτε στο σχετικο site, δινουν μια σειρα mods για να τον κανετε να παιρνει χροια διαφορων ενισχυτων.

Εγω εχω εφαρμοσει το "bassman voice", και παρολο που δεν εχω παιξει με το real thing ο ηχος του μικρου ειναι πολυ tweed style.

 

Ο μικρος τα καταφερνει πολυ καλα να οδηγει μεγαλες καμπινες. Τον εχω συνδεσει στην καμπινα του twin reverb με τα 2 12αρια Εminence και επαιζε παπαδες.

Αλλα το καλυτερο του ειναι οταν τον γκαζωνεις με πεταλια. Μεχρι στιγμης οτι πεταλι του εχω συνδεσει το δεχεται πολυ καλα και συνεργαζονται αψογα. Στο 2Χ12 επαιξε με wah, uni-vibe και πολλα OD και ...εβγαζε ζουμια!

Εκπληκτικα γκαζια εδωσε με rangemaster αλλα σε λειτουργια "full boost" (οχι treble). Μοιαζει ...απειλητκα με λαμπατο σε φαση power amp distortion...

Αυτο ομως που μ' εκανε να παιζω μχρι τις 2 το βραδυ ειναι ο Compressor. Του εβαλα εναν κλωνο του Ross Comp που εχω και το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο! Ο ηχος ισορροπει μεταξυ καθαρου και breakup, με τον comp να δινει το "sustain" που λειπει και να "μακραινει" τις νοτες πολυ ευχαριστα. Ενιωθα σαν να επαιζα μικρο λαμπατο single ended γκαζωμενο στο full αλλα χωρις να μου παιρνει τα αυτια!

 

εξ ου και η "αναμνηστικη" φωτο:

 

Ruby_comp.jpg

 

Εν κατακλειδι, προκειται για ενα πολυ καλο gadget που ειναι οτι πρεπει για practice, για να ψιλοπαιζετε οταν βλεπετε τηλεοραση, για τη βεραντα τον κηπο και την παραλια (σε υφος Telemarketing... ;D)

 

Μπορει να παιξει με σχεδον οποιοδηποτε μεγαφωνο (προσοχη μην πολυ-κατεβαινετε κατω απο τα 4Ω) και η ηχητικη του συμπεριφορα ποικιλει δραματικα σε σχεση με το που θα συνδεθει, πως θα ειναι φτιαγμενο το "ηχειο" του (φαντασια χρειαζεται) και τι θα το (υπερ)οδηγησει.

 

Ειναι πολυ απλο στην κατασκευη, τα υλικα του κοστιζουν ελαχιστα και πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να πειραματιστειτε.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε άλντερ τι να πω!είσαι genius ;D!πραγματικά σε ζηλεύω,καθώς εγώ δε σκαμπάζω μία από ηλεκτρονικά και δε θα μπορέσω ποτέ να φτίαξω τα όμορφα πραγματάκια που μας δείχνεις  :'( :'( σνιφ σνιφ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόστ, αν και παίζεις με λάθος κιθάρες.

Το μπολάκι είναι μεταλικό; Φέρνουν μεταλικά μπολάκια τα ντελίβερυ;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε άλντερ τι να πω!είσαι genius ;D!πραγματικά σε ζηλεύω,καθώς εγώ δε σκαμπάζω μία από ηλεκτρονικά και δε θα μπορέσω ποτέ να φτίαξω τα όμορφα πραγματάκια που μας δείχνεις  :'( :'( σνιφ σνιφ.....

 

Ευχαριστω φιλε ΒΒ, αλλα δεν ειμαι και τιποτα τρομερο. Απλα "ψαρευω" απο τη μεγαλη θαλασσα που λεγεται internet.... ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόστ, αν και παίζεις με λάθος κιθάρες.

Το μπολάκι είναι μεταλικό; Φέρνουν μεταλικά μπολάκια τα ντελίβερυ;

 

To μπωλ ειναι πλαστικο. Μεταλλικα ισως εχει στο ΙΚΕΑ. θα εχουν και καλο shielding...

 

Δεν το δοκιμασα ακομα με την 335 μου. Λογικα θα βγαζει πολλη "λερα"...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου