Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακοί αγώνες και μαφιόζοι...


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα italics είναι copy-paste από e-mail που έλαβα πριν από λίγη ώρα....

 

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

 

 

 

Το πρόβλημα των ολυμπιακών αγώνων είναι το ντόπινγκ, όλα τα άλλα λειτουργούν κανονικά!!!

 

GetAttachment.aspx&hm__qs=file%3dd1c07468-6758-4767-a88e-478555d5e511.jpg%26ct%3daW1hZ2UvanBlZw_3d_3d%26name%3daW1hZ2UwMDEuanBn%26inline%3d1%26rfc%3d0%26empty%3dFalse%26imgsrc%3dcid%253a002001c91400%2524a683c9a0%25240201a8c0%2540ilias&oneredir=1&ip=10.1.106.203&d=d3359&mf=0

 

Στη φωτογραφία φαίνεται ότι ο Σέρβος κολυμβητής, Μιλοράντ Κάβιτς, τερμάτισε πριν από τον Μάικλ Φέλπς στον τελικό των 200 μ. πεταλούδας. Το χρυσό πήγε στον Αμερικανό και η εν λόγω εικόνα αποτέλεσε σημείο τριβής και εκτεταμένης δημοσιότητας. (Photo:REUTERS)

 

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΙΟΙ ΜΑΦΙΟΖΟΙ ΔΙΟΙΚΟΥΝ ΤΟΝ "ΟΛΥΜΠΙΣΜΟ"...

 

Η προπαγάνδα για το αν ο Αμερικανός αθλητής θα έσπαγε το Ολυμπιακό ρεκόρ, ή όχι, έιχε κεντρίσει απόλυτα το ενδιαφέρον του κόσμου, τόσο, που μπόρεσε να πλασαριστεί ένα πλασματικό αποτέλεσμα με τον τερματισμό του αγώνα, με τον Αμερικανό στην κορυφή του βάθρου, αν και τερμάτισε δεύτερος! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γίνει άπειρες αναλύσεις για το θέμα και απ' ότι έχω καταλάβει, καλά έκανε και το πήρε ο Phelps γιατί ακούμπησε με τη δύναμη που έπρεπε τον τοίχο της πισίνας (και κατά συνέπεια το σημείο τερματισμού).

 

Άλλωστε, τι σημασία έχει; Εδώ δεν αγχώνονται τόσο πολύ οι Σέρβοι, δεν έχουν βγάλει μιλιά για την ιστορία αυτή. Εμείς γιατί πρέπει να αγχωθούμε δηλαδή; ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς γιατί πρέπει να αγχωθούμε δηλαδή; ;)

 

Για να κρατήσουμε τα σκήπτρα των πρωταθλητών στα chain mails. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κρατήσουμε τα σκήπτρα των πρωταθλητών στα chain mails. ;)

Πλάκα πλάκα, αυτό το πράγμα που όλες τις μ@λακίες που σκέφτεται ο κάθε άκυρος τις κάνουμε παγκόσμιο spamming, πόσο μαζοχιστικό είναι; >:(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γίνει άπειρες αναλύσεις για το θέμα και απ' ότι έχω καταλάβει, καλά έκανε και το πήρε ο Phelps γιατί ακούμπησε με τη δύναμη που έπρεπε τον τοίχο της πισίνας (και κατά συνέπεια το σημείο τερματισμού).

 

Άλλωστε, τι σημασία έχει; Εδώ δεν αγχώνονται τόσο πολύ οι Σέρβοι, δεν έχουν βγάλει μιλιά για την ιστορία αυτή. Εμείς γιατί πρέπει να αγχωθούμε δηλαδή; ;)

 

Αντρέα, έχεις δίκιο, αλλά δεν το έχω ψάξει... Φαίνεται ότι ξέρεις περισσότερα από μένα για το θέμα, οπότε πάω πάσο... Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να το ποστάρω, από τη στιγμή που έλαβα το μέιλ και μου έκανε εντύπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους αισθητήρες που βρίσκονται στην άκρη της πισίνας τους ξέρει ο τυπάς ή νομίζει πως ισχύει ότι "σφυράει ο διαιτητής";  ::)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορεί η συγκεκριμένη φάση να είναι μούφα δεν σημαίνει πως οι δεν είναι μαφιόζικα στημένοι οι ολυμπιακοί.. :'( :'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά έκανε και το πήρε ο Phelps γιατί ακούμπησε με τη δύναμη που έπρεπε τον τοίχο της πισίνας (και κατά συνέπεια το σημείο τερματισμού).

 

Αlchemist, και μόνο αυτό που είπαν κάνει μπαμ ότι έιναι από τις μεγαλύτερες παραποιήσεις (παλιανθρωπιές θα έλεγα) που έχουν κάνει οι Αμερικάνοι ever (ή όποιοι το κάναν τελος πάντων). Όχι ότι με πείραξε ο Φελπς που πήρε και το 8ο. (με αυτόν ήμουν και εγώ) ;)

 

Τι πάει να πει ακούμπησε με μεγαλύτερη δυναμη ο Φελπς;

 

Δηλ στο ποδόσφαιρο πρέπει η μπάλα να ακουμπήσει τα δίχτυα για να καταμετρηθεί γκολ;

Στο μπάσκετ η μπάλα να μπει κατευθείαν χωρίς ''αναπηδήσεις'' κλπ;

Ένας αθλητής μαραθωνοδρόμος που θα περάσει τη γραμμή μόλις και θα σωριαστεί κάτω εξαντλημένος δεν θα μετρηθεί σαν τερματίζων;

 

Δηλ ο Σέρβος που ΟΝΤΩΣ έφτασε πρώτος (καθώς ακούμπησε πρώτος), δεν άξιζε να πάρει το χρυσό;

Άξιζε να το πάρει ο Φελπς ο οποίος έφτασε δεύτερος αλλά ακούμπησε με περισσότερη δύναμη;

Που ακούστηκε αυτό στον αθλητισμό; Αν υπαρχει όντως, είναι μεγάλο λάθος.

 

Τέλος πάντων ασχολούμαστε με ένα θέμα το οποίο χωράει πολύ συζήτηση. Απλά κάποια πράγματα τα οποία είναι λάθος καλό είναι να τα παραδεχόμαστε.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι καλά έκανε και το πόσταρε το θέμα ο Μάριος (kultura) γιατί καλό είναι να λέμε και 5 πράματα για το πώς είναι ο κόσμος γύρω μας.

 

Λοιπόν καλά μου παιδιά...

οι Ολυμπιακοί Αγώνες εδώ και αρκετά χρόνια έχουν συστήματα χρονομέτρησης. Στην περίπτωση των φετινών, μιλάμε για υπερ-ακριβή συστήματα, ικανά να πιάσουν διαφορές εκατοστών του δευτερολέπτου.

Αυτά τα συστήματα με κάποιον τρόπο καταλαβαίνουν ότι ο αθλητής τερμάτισε. Είτε είναι να περάσει το σώμα από τη γραμμή τερματισμού, είτε να ακουμπήσει κάποιον αισθητήρα, κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

Τα super-accurate συστήματα λοιπόν, έδειξαν ότι ο Phelps κέρδισε από το τέλος της κούρσας κιόλας! Δεν έδειξε κανένας πίνακας ότι ο Σέρβος ήταν πρώτος και το μαγειρέψανε μετά.

 

Επειδή το θέμα είναι ωραίο για πιασάρικη συνομωσιολογία και μαφιόζικα σενάρια, είδα βίντεο με τον υπεύθυνο της εταιρίας χρονομετρήσεων που ανέλαβε το time-keeping στο Πεκίνο.

Και ο άνθρωπος είπε ότι "χρειάζεται δύναμη 3 κιλών για να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας στις πισίνες, με λιγότερη πίεση θα μπορούσε να ενεργοποιηθεί και από τον κυματισμό του νερού". Άρα, ορθώς το πήρε ο Αμερικανός.

 

Τι πρέπει να γίνει λοιπόν; ΟΚ, παρατρίχα (κυριολεκτικά) να το πάρει ο Σέρβος το χρυσό αλλά ο Phelps τερμάτισε πρώτος ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ. Υπάρχουν πολλές ακόμα τέτοιες περιπτώσεις και μάλιστα σε εποχές όπου δεν υπήρχε κανένα σοβαρό εχέγγυο για την αξιοπιστία του αποτελέσματος μέσω της τεχνολογίας.

 

Suck it up και άστο να πάει φίλε FatalV, όντως είναι Μαφία οι Ολυμπιακοί αλλά σε διαφορετικούς τομείς...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων ασχολούμαστε με ένα θέμα το οποίο χωράει πολύ συζήτηση.

 

Καθόλου συζήτηση δεν χωράει, αν δεν υπάρχει όντως υλικό που να αποδεικνύε πως υπήρξε παρατυπία..

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο στην τελική, ο πρώτος που θα διαμαρτυρόταν δεν θα ήταν ο δημιουργός του chain mail, αλλά ο Σέρβος..

 

όντως είναι Μαφία οι Ολυμπιακοί αλλά σε διαφορετικούς τομείς...

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου