Προς το περιεχόμενο

Νεο κομμάτι - προσπάθεια για pop


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας!

 

Τροφοδοτώντας το ψώνιο του recording (παίζω και μαθαίνω κατάσταση  ;D ) και προσπαθώντας παράλληλα να γράψω διαφορετικά είδη μουσικής, προέκυψε το παρακάτω κομμάτι, το οποίο προσπαθεί να κινηθεί σε λίγο πιο pop μονοπάτια απο αυτά συνήθιζα να γράφω.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους δεν έχουν κουραστεί να ακούνε πραγματα που ανεβάζω, και το ακούσουν!

Κάθε είδους σχόλια (σύνθεση και reocrding) είναι κατι περισσότερο απο ευπρόσδεκτα!

 

http://www.box.net/shared/yg03zigtgs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδιαφερον κομματι.Λιγο ακαιρο απο ποιοτητα ηχου μιας κ φανηκε λιγο περασμενης 10ετιας.

Τα slide καπου δεν μου αρεσαν προσωπικα αλλα δεν μειωνεται το κομματι πουθενα.

 

Γενικα αν θα ηθελα να ξεκουρασω τα αυτια μου ή σε μια καφετερια ή το καλύτερο σε ταξιδι το κομματι σου θα το βαζα ευχαριστως.Παραπεμπει σε ταξιδι ειδικα πααααρα πολυ.Αν εκσυγχρονησεις στο συνολο τους ηχους κ καλύψεις(αλλαξεις,εξανθρωπήσεις) κ τα τυμπανα που φαινονται τελειως στο αλλο δωματιο θα εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ειναι πολυ ευχαριστο...αλλα εκεινα τα slides εμενα με κουρασαν πολυ... :-\

καλη προσπαθεια παντως...συνεχισε ετσι!  8)

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ακαιρο απο ποιοτητα ηχου μιας κ φανηκε λιγο περασμενης 10ετιας.

Ενδιαφέρουσα άποψη, να φανταστώ το λες για το chorus στην ρυθμική κιθάρα?

 

κ τα τυμπανα που φαινονται τελειως στο αλλο δωματιο

To reverb στα τύμπανα με προβλημάτισε και μένα αρκετά, αλλά δεν μου έκανα να τα αφήσω ξερά τελείως (Η μίξη έγινε σε hifi ηχεία οπότε επιφυλασσομαι για το τελικό αποτέλεσμα  :-\)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ηχο τον λεω γιατι μου φανηκε σαν κομματι ποπ του 90+ απο ηχους.Απο τοτε μεχρι σημερα δεν αλλαξε κατι στο παιξιμο παρα μονο οι ηχοι των μηχανηματων.

 

Τα τυμπανα φαινονται προγραμματισμενα κ σαν να ειναι απο αλλο κομματι.Δεν καθονται ολα μαζι παρα μονο στο ρεφρεν/γυρισμα που βαζεις κ τα τσικι τσικι κ την ακουστικη.Ισως θελει αλλους ηχους ή καποιο κολπο στη μιιξη.

 

Παντως το κομματι σου θα το ακουγα ευχαριστα οπουδιποτε απλα δεν θα φανταζομουν οτι ειναι σημερινη παραγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διφωνίες στα slides φαλτσάρουν. Θα προτιμούσα να μην έχει διφωνία και το σχήμα να το έπαιζε ένα sax.

Η κιθάρα παραέχει gain εκεί που είναι παραμορφωμένη - θέλει "σπασμένο" ήχο με λίγο πιο φάνκυ παίξιμο. Τα slide σολάκια είναι πολύ ωραία.

Το background πολύ καλό και καλοβαλμένο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ΟΣΟΙ παιζουν (-ουμε) slide πρεπει να προσεχουν (-ουμε) ΠΟΛΥ. Δεν υπαρχει πιο μπαμπεσικο παιξιμο να σε κανει να ακουγεσαι ΧΑΛΙΑ. Το κομματι ωραιο σαν ατμοσφαιρικο αλλα και για τον ιδιο λογο λιγο... αδιαφορο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι το αντιθετο γινεται, γουσταρω κομματια που εχουν background . οπως το δικο σου, και χωρις στιχο με νοηματα ανωτερα ή λαϊκα.

 

Εσεις οι ροκαδες εχετε το γνωρισμα του οτι αν δεν εχει ριφ ή λογια ή κατι γενικα που να μενει δεν ικανοποιείστε ε?Μια παρατήρηση που κανω απ οτι εχω δει σε κοσμο που αγαπαει την ροκ προσεγγιση της μουσικης.Τι λες εσυ?Ειναι μουσικη ασανσερ κ για σενα και γιατι?Πιανω το νοημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι, σε καμμια περιπτωση δεν ειναι μουσικη ασανσερ αλλα..

 

Μου φαινεται οτι το κομματι δεν εχει δομη, intro-verse-chorus η κατι τετοιο τελος παντων. Αμα ενα κομματι δεν εχει ριφ, μελωδια η κατι να σου μενει, τι εχει τοτε δηλαδη? Ασκησεις και αναλυσεις δεν με ενδιαφερουν οταν ακουω ενα ολοκληρωμενο κομματι. Για τον ιδιο λογο μου φανηκε και το δικο σου κομματι αδιαφορο. Απλα παιζεις και τιποτε αλλο. Απλα δεν εκανα σχολιο στο δικο σου γιατι ειναι σε jazz κατευθυνση και δεν ασχολουμαι με αυτα. Δεν εχω αυτη την αποψη οταν εχω στο μυαλο μου αυτο που λενε κομματι, ο,τι ειδος μουσικης κι αν ειναι αυτο, ακομη και κλασσικη μουσικη

 

Ενα πραγμα που μου αρεσει στον Satriani αν και δεν τον πολυπαω σαν παιχτη ειναι αυτο ακριβως. Τα κομματια του ειναι ετσι δομημενα.

Αποψεις ειναι αυτες, κι εγω ειπα την δικη μου

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου