Προς το περιεχόμενο

"Καθαρή" Gibson


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή σας ακούω να λέτε για τα καθαρά της Fender...να λοιπόν τι σημαίνει για μένα καθαρή Gibson (τουλάχιστον στο πρώτο μέρος). Gibson Doublecut, καρφί στην Motu, με λίγο Morley, drums από λούπες M-Audio και όλα τα υπόλοιπα GR20

http://soundclick.com/share?songid=6068834

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είπε ΠΟΤΕ κανείς ότι η Gibson δεν έχει καλά καθαρά. (φαντάζομαι ούτε εσύ) ;). Ισα ίσα...

Απλά τα καθαρά της Fender στα περισσότερα μοντέλα είναι πιο πάνω από αυτά τα Gibsonικά....

 

Στο παίξιμο αυτό που κάνεις (που ειναι πραγματικά όμορφο) μια Fender θα ταίριαζε πολύ περισσότερο. Είναι ένα κι ένα για Strato αυτό το clipάκι...Γνώμη μου έτσι, δεν λεω ότι αυτά τα καθαρά είναι άσχημα...

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία Strato δεν έχει τον "όγκο" της Gibson (και έχω 2, μία με CustomShop Texas Special και μία με CustomShop 54)...τουλάχιστον στ' αυτιά μου. Η Gibson μου δίνει στα καθαρά άπλετο μεσαίο χώρο αρμονικών (δεν ξέρω πως να στο περιγράψω...). Από την άλλη την Gibson την βγάζω 1 φορά το μήνα από τη θήκη ενώ με τις Fender παίζω συνέχεια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμία Strato δεν έχει τον "όγκο" της Gibson (και έχω 2, μία με CustomShop Texas Special και μία με CustomShop 54). Από την άλλη την Gibson την βγάζω 1 φορά το μήνα από τη θήκη ενώ με τις Fender παίζω συνέχεια...

 

1. Τότε γιατί χρησιμοποιείς σχεδόν αποκλειστικά τις Fender σου, αφού υστερούν, όπως λες, μπροστά στη Gibson σου; :)

 

2. Δεν μιλούσες για ''ογκο'' μιλούσες για καθαρά, που λέγοντας το και η λέξη, δεν θέλεις όγκο. (τουλάχιστον αυτόν που εννοείς από πάνω)... :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αφού υστερούν, όπως λες, μπροστά στη Gibson σου; :)

Πουθενά δεν λέω υστερούν, λέω διαφέρουν. Όπως και να το κάνουμε 2 humbukers κόντρα σε 3 μονούς είναι λίγο άνισο. Τις fender μεταξύ μας τις βλέπω λίγο σαν παιχνίδι. Προφανώς όταν θέλω να funkίσω, με διασκεδάζουν αφάνταστα!

Όσο για τον όγκο δεν μπορώ να σας το περιγράψω σωστά. Φανταστείτε ένα δωμάτιο να γεμίζει αρμονικές (πάλι λάθος το περιγράφω αλλά αυτό το συναίσθημα μου δίνει).

Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν λέω ότι οι Gibs είναι καλύτερες από τις Fender. Εμένα όλες μου οι κιθάρες μου δίνουν ξεχωριστή ευχαρίστηση...ακόμα και η eastwood με τον pieazo έχει τη δική της προσωπικότητα

 

Πάντως για εμένα ο όγκος είναι το πιο υπερεκτιμημένο χαρακτηριστικό του ήχου, ειδικά όσο αφορά την κιθάρα)

δεν καταλαβαίνω γιατί το λές. κάποες κιθάρες το έχουν περισσότερο και κάποιες άλλες όχι...γούστα είναι αυτά

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ήχος, ωραίο παίξιμο, ωραίο κλιπάκι.

 

Από τη μέση και μετά μου βγάζει μια pinkfloydila, οπότε μια fender δεν θα το χάλαγε καθόλου  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εισαγωγη ειναι κομπλε μετα μου βαζεις τα gain και τα μπουζουκοτσιφτετέλια κ με χαλας ναπουμ.

 

Σε εχει καταστρέψει αυτος ο τζέφ μπέκ ναπούμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο σαν σύνολο... Βέβαια, στη θέση σου θα έπαιζα με στρατ, αλλά αυτά είναι γούστα... Αφού επιμένεις στη Gibson για το συγκεκριμένο κλιπ, σημαίνει ότι έχεις ψαχτεί και έχεις άποψη, και αυτό είναι από τα σημαντικότερα προσόντα που οφείλει να έχει ένας καλλιτέχνης... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου