Προς το περιεχόμενο

Ακουστική κιθάρα με βύσμα... ΜΠΛΙΑΧ!


nikos76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το θέμα «ακουστική κιθάρα με βύσμα» πονάει εμένα (και τα αυτιά μου) και πολλούς άλλους κιθαρίστες ,άρχισα να την ψάχνω για κάτι εναλλακτικό . . . κάτι που να κάνει το βύσμα να μοιάζει μικρόφωνο . . .

Έπεσα πάνω σε αυτά :

 

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?man

ufacturers_id=55&products_id=2908

 

 

http://www.thomann.de/gr/fishman_aura_pedal_jumbo.htm

 

τα έχει ακούσει – παίξει κανείς αυτά ρε παιδιά ???

κάνουν δουλειά ή ακούγονται ωραία μόνο στα λόγια και στα βιντεάκια της εταιρείας ???

 

με ενδιαφέρει όπως είπα κυρίως για το live ,για να μην ακούω αυτό το «γρατσα - γρουτσα» που λέει και ένας φίλος μου !!!

τώρα αν είναι τόσο καλά όπως λέει η εταιρεία και “κάποιοι σε κάποια περιοδικά” μπορεί να τα βάλω και σε τίποτα ηχογραφήσεις ,έτσι για το χρώμα . . . .λέμε τώρα . . . . . .

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλε Νίκο ρίξε μια ματιά και εδώ...

 

http://www.akg.com/site/products/powerslave,id,272,pid,272,nodeid,2,_language,EN.html

 

..το έχω ακούσει σε πολύ "δύσκολες" καταστάσεις και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά ;)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι αυτό ,το χω ακούσει κι εγώ αλλά δεν θα παίρνει το πατάρι?

Δεν θα μικροφωνίζει πιο εύκολα ???

άσε που θα είμαι απόλυτα εξαρτημένος  απ τον ηχολήπτη ακόμα και για την παραμικρή αλλαγή στην ένταση – χροιά .

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Νίκο,

σε κατανοώ απόλυτα. Με απασχολούσε και 'μενα το ίδιο θέμα για κάμποσα χρόνια. Έχω παίξει με μερικά από αυτά τα μηχανάκια που υπόσχονται καλύτερο ενισχυμένο ακουστικό ήχο. Το aura δεν το γνωρίζω ηχητικά. Γενικά προτιμώ μηχανάκια που μου δίνουν την δυνατότητα για ρυθμίσεις, δηλαδή παραμετροποίηση στα μεσαία, ένα nocth filter, ένα σχετικό blend (προσομοίωση μικροφώνου) κλπ.

Ένα πολύ καλό μηχανάκι για τα χρήματά του (μη γελάσεις) είναι το behringer ADI21. Το χρησιμοποιώ για ακουστικές και κλασικές κιθάρες, καθώς και για archtop. Φτιάχνει πολύ καλό ήχο, αλλά είναι ευαίσθητο στην υπερφόρτωση από το εισερχόμενο σήμα (δεν έχει gain) και αν το παρακάνεις παραμορφώνει "ανατριχιαστικά". Κατά τ' άλλα είναι αστέρι.

Ένα άλλο επίσης πολύ καλό (το έχω ακούσει με κλασσική κιθάρα σε PA) είναι το LR Baggs Para Acoustic DI. Για εκείνη την εφαρμογή ήταν κορυφαίο. Δεν το έχω ακούσει με ακουστική και archtop. Οι υπόλοιπες κατασκευές που έτυχε να ακούσω περιστασιακά, γενικά δεν με ικανοποίησαν για τα χρήματα που ζητούσαν. Μέχρι σήμερα λοιπόν για τον ακουστικό ήχο βρίσκομαι στα δυο που σου προανέφερα.

Επίσης δεν μου αρέσουν οι ακουστικοί ενισχυτές (εκτός ενός), οι οποίοι κατά τη γνώμη μου γενικά "ξύνουν".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατι αναλογο ψαχνω και εγω αυτη την εποχη, και για ακουστικη και για nylon. για τα aura ακουω ωραια λογια αλλα δεν εχω δοκιμασει κανενα ακομα. ενα βασικο θεμα ειναι οι εντασεις που παιζεις. το ζητουμενο ειναι απλα καλυτερος ηχος, η υπαρχει και προβλημα μικροφωνισμων? αν πρεπει να παιξεις με ντραμμερ και γενικα δυνατα τοτε ολα τα συστηματα με συνδυασμο piezo & magnetic η body sensors ειναι ψιλοπροβληματικα λογω feedback. και προσωπικα απο το να τρωω το μισο soundcheck παλευοντας με βουητα (και με τους περιορισμους που συνεπαγεται αυτο κατα τη διαρκεια του live), προτιμω μια κιθαρα τυπου godin (αν εβγαιναν σε αριστερες θα ειχα παρει ηδη) κι ας ακουγεται χειροτερα απο την taylor μου..

 

για το LR Baggs Para Acoustic DI νομιζω οτι ειναι πολυ καλο μηχανημα με κυρια χρησιμοτητα το να κοβεις feedback και να φτιαχνεις εσυ τον ηχο σου και οχι ο ηχοληπτης. αλλα αν θες να γλιτωσεις απο το quack των piezo δοκιμασε τα aura δεν ειμαι σιγουρος ποιος τα εχει αλλα καπου τα πηρε το ματι μου στην αθηνα. (ασε που δε σκαβεις και την κιθαρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα aura και τα 2 τα έχει για demo στο unison audiostore

αλλά δεν λένε κάτι ιδιαίτερο, εγώ δεν θα τα έπαιρνα

πιστεύω ότι η λύση του nikodemos είναι η καλύτερη

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως να στραφώ σε κάτι πιο δοκιμασμέμο ??? π.χ. BOSS AD8 ( http://www.thomann.de/gr/boss_ad8.htm )

δοκιμασμένο απο άλλους. . .δεν το εχω ακούσει ούτε αυτό .

έχει κανείς 'αποψη επ αυτού ??? ??? ???

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου