Προς το περιεχόμενο

radius απο 12 σε 9,5?


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια ltd με μανικι 12 radius ebony (πολυ ηκανοποιοημενος αλλα μεταλ φαση) και εχω στα σκaρια μια strat 9,5 radius μανικι.ποση η διαφορα που θα eχω στο παιξιμο?maple to 9,5 αν παιζει ρολο

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To πιο απλό είναι να βρεις μια στρατ με 9.5 απο φίλο ή σε μαγαζί να δοκιμάσεις γιατί ότι και να σου πούμε η αίσθηση δεν μεταδίδεται.

 

Πάντως το μεγεθος των τάστων και το σχήμα του μπράτσου παίζουν επίσης καθοριστικό ρόλο στην αίσθηση  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποση η διαφορα που θα eχω στο παιξιμο?

 

αν την σεταρεις ΣΩΣΤΑ?

 

ΚΑΜΜΙΑ. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να χρειαζεται καποια ιδιαιτερη εξηγηση.

 

η παραφιλολογια γυρω απο την επιδραση του radius εχει κανει πολυ κοσμο να φοβαται τα "χαμηλοτερα" radius & να νομιζει οτι παιζουν τρομακτικο ρολο στο Playability μιας κιθαρας.

 

Τριχες κατσαρες!

 

Οτιδηποτε radius και αν εχει μια κιθαρα θα παιζει ΒΟΥΤΥΡΟ αν ειναι σωστα σεταρισμενη (δηλ.εχει "ματσαρισμενο" το bridge & το neck radius).

 

Bεβαια θα παιζει ακομα καλυτερα αν εχει και jumbo ταστα (αυτα μαλιστα ΠΑΙΖΟΥΝ τεραστιο ρολο στο playability μιας κιθαρας)

 

το προσωπικο μου favorite βεβαια ειναι το 7 1/4 radius με jumbo ταστα . ;)

 

Βεβαια η διαφορα μεταξυ 9,5 και 12 ειναι τοσο ανεπαισθητη (ειναι και τα δυο πολυ flat) που δεν νομιζω να την καταλαβει κανεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Bεβαια θα παιζει ακομα καλυτερα αν εχει και jumbo ταστα (αυτα μαλιστα ΠΑΙΖΟΥΝ τεραστιο ρολο στο playability μιας κιθαρας)

Θα συμφωνησω απολυτως! Εβαλα jumbo σε μια tele που ειχε  vintage  και ειναι η μερα με τη νυχτα!

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι συμφωνουμε για τα ταστα αλλα η προσωπικη σου αποψη για το radius δεν με βρισκει καθολου :(πουθενα..

Ας μας πουν και αλλοι την αποψη τους,μεσω "χειροπιαστης" εμπειριας κ ουχι "γραμματιζουμενης" βλεπε καποιους που επηρεαζονται απο προσ.πεποιθησεις τριτων κτλ :)

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εχω προσωπικη εμπειρια (δηλ.κιθαρες με ΟΛΑ τα radius που αναφερεις) και παιζουν ΟΛΕΣ βουτυρο (γιατι ακριβως ειναι σεταρισμενες σωστα) ;)

 

ποτε μου δεν επιασα μια κιθαρα και ειπα "πω-πω 14,678 radius εχει αν ειχε 15,12 θα επαιζε καλυτερα... ;D"

 

σεταρε εσυ ΣΩΣΤΑ την κιθαρα σου και θα παιζει μια χαρα.

 

Απο εκει και περα οτιδηποτε radius συνηθιζεται ευκολα (εκτος ισως απο τα υπερβολικα flat μπρατσα (απο 16 και πανω) που προσωπικα με κουραζουν στα ακκορντα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου