Προς το περιεχόμενο

Tης ακοής τα ακούσματα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα τη γνωμη σας για κατι που μου συνεβη γτ δν μπορω να καταλαβω αν ειναι φυσιολογικο/παροδικο η αν χρειαζομαι ωρυλα ψυχιατρο καρδιολογο κλπ

Τις τελευταιες δυο εβδομαδες ασχολουμαι καθε μερα με κατι μιξεις και sound design τα οποια περιλαμβανουν αρκετη πληροφορια στις χαμηλες (50-70 hz)

 

εχω 5αρια ηχεια presonus eris e5 τοποθετημενα σε καρεκλες ελλειψει βασεων αλλα κραταω αποσταση. ο χωρος δεν ειναι treated, εχω απλα σηκωσει ορθιο το στρωμα στον τοιχο απο πισω μου και παντα μιξαρω σε χαμηλες ως και πολυ χαμηλες εντασεις

ανα διαστηματα σιγουρα πλησιαζα πιο κοντα η θα ανεβαζα κ λιγο την ενταση αλλα για λιγα δευτερολεπτα.

 

Καποια στιγμη ενιωσα το δεξι μου αυτι να "πασχει" , δεν ειναι ακριβως εμβοη, κ αν ειναι δεν εχει καμια σχεση σε ενταση απο αντιστοιχες π ειχα μετα απο club κλπ, το νιωθω καπως οπως οταν εχουμε κανει βαθια βουτια στη θαλασσα η εχει μπει νερο μεσα. Δεν πονουσε, απλα το ενιωθα καπως σαν "πιεσμενο" και οταν καταπινα εκανε αυτο τον ηχο σαν "χρατς" π κανει κ οταν εχει μαζεψει νερο. Ενιωθα να ακουω καπως θολα κ διεκοψα αμεσως το μιξαρισμα.

 

Εκανα αποχη τρεις μερες σχεδον χωρις καθολου ακροαση, και πηγα προχτες σε μια εκδηλωση στη Παντειο και με το που μπηκα στην αιθουσα αμεσως ακουσα εναν διαπεραστικο ηχο στις πολυ ψηλες (ειχε κ εναν μουσικο με ηλεκτρονικα η εκδηλωση) να ερχεται απο τα δεξια ηχεια π οταν κινουσα το κεφαλι μου προς αλλη κατευθυνση μειωνοταν . Το περιεργο ειναι οτι κανενας αλλος απο την παρεα δεν μπορουσε να ακουσει τον ηχο. ;D

 

Σημερα επαιξα λιγο καβαλ κ ενω παντα οταν επαιζα με ενοχλουσε ειδικα στο αριστερο (πιθανολογω γτ η πηγη του ηχου ειναι κοντα στο αυτι) ενιωσα πολυ πιο ανετα παιζοντας κ πιο δυνατα.

 

Κ αναρωτιεμαι μηπως αμβλυνθηκε η ακροαστικη μου ικανοτητα κ δν με ενοχλει πλεον η ενταση αλλα απο την αλλη πως ακουγα εκεινον τον ηχο π δν ακουγαν οι αλλοι?

Και γενικα οταν κανουμε μιξη και sound design καθε ποσο "πρεπει" να διακοπτουμε και για ποσο?

Υπηρχαν μερες π ειχα κανει και δεκα ωρες συνεχομενα, ειναι κατι απαγορευτικο για το αυτι η απλα εχω παθει κατι και δν σχετιζεται με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μήπως έχεις κανένα κρυολόγημα?

Εγώ όταν είμαι κρυωμένος και βουλώνει η μύτη, πολλές φορές τα αυτιά μου κάνουν όλα αυτά τα περίεργα καθώς δεν εξισώνεται η πίεση στο μέσο αυτί με το περιβάλλον (διά της Ευσταχιανής).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις κανένα κρυολόγημα?

Εγώ όταν είμαι κρυωμένος και βουλώνει η μύτη, πολλές φορές τα αυτιά μου κάνουν όλα αυτά τα περίεργα καθώς δεν εξισώνεται η πίεση στο μέσο αυτί με το περιβάλλον (διά της Ευσταχιανής).

 

οχι καθολου

ειναι κατι που νιωθω σαν να εχει δεχτει πολυ πιεση κατι τετοιο

μαλλον θα παω σε καναν ωρυλα γτ τωρα εβαλα να δω ενα βιντεο κ γυρω στο μισαωρο ενιωσα παλι μπουκωμενο (συμβαινει μονο στο δεξι)

ελπιζω να μν ειναι τιποτα σοβαρο

ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπομονή θα περάσει μόνο του.

μην τρέχεις σε γιατρούς για τέτοια θέματα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συμπτωματα που περιγραφεις πιθανότατα σημαίνουν κάποιο μικρό ακουστικό τραύμα το οποίο παίζει να αφορά και το ακουστικό νεύρο. Καλό θα ήταν να πας μέχρι ένα ΩΡΛ για ένα ακοόγραμμα και για οδηγίες. Μέχρι τότε απόφευγε γενικά την έκθεση σε δυνατούς ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ο γιατρός είναι ο μόνος κατάλληλος για να σου απαντήσει.

Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και περαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπομονή θα περάσει μόνο του.

μην τρέχεις σε γιατρούς για τέτοια θέματα.

 

Ειδικα για θεματα ακοης ---> κατευθειαν <--- στο γιατρο...

 

Safe Noise Dose Chart: Noise Exposure Limits for Hearing Safety

 

Αν καταλαβα καλα, εχεις μειωμενη ακουστικη ικανοτητα στο αριστερο και ισως καποια ευαισθησια στο δεξι (διαπεραστικος ηχος απο δεξια στην εκδηλωση); Δοκιμασε να κανεις κανενα ακοογραμμα μονος σου.

 

Οπως και ναχει πες μας τα αποτελεσματα απο την εξεταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ο γιατρός είναι ο μόνος κατάλληλος για να σου απαντήσει.

Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και περαστικά.

 

μου αρέσει η βιασύνη σας ορισμένων (και δεν το λέω για να θίξω κανέναν προσωπικά) αλλά ίσως κάποιοι θα πρέπει να καταλάβουν ότι όταν κάποιος γράφει κάτι ή λέει κάτι, δεν το γράφει έτσι, αλλά γιατί έχει κάτι στο νού του ή κάποια εμπειρία.

 

Καλώς ή κακώς τέτοια ζητήματα έχουν όλοι από την ηλικία των 35 και μετά (κάποιοι ίσως και νωρίτερα) και εγώ προσωπικά (αν και είμαι άρρωστος με τα αυτιά μου και πηγαίνω πολύ συχνά και κάνω και ακουογράμματα) όλα αυτά τα συμπτώματα τα έχω ζήσει και τα έχω αντιμετωπίσει.

Στο 100% των περιπτώσεων μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το πρόβλημα φεύγει όπως έρχεται. Οι λόγοι που μπορεί να συμβεί (δηλαδή να εμφανιστεί ξαφνικά) είναι η κούραση, η κακή στάση, το αυχενικό, η κακή τοποθέτηση ενός μόνιτορ, η παρατεταμένη ακρόαση σε υψηλή ένταση και εκτός sweet spot, ένα απλό κρύωμα, η πολύωρη στάση με λάθος τρόπο.

Αν δεν φύγει μόνο του σε λίγα λεπτά (ή ελάχιστα δευτερόλεπτα) μπορεί να φύγει με την κατάλληλη γυμναστική στους μύς που στηρίζουν τον αυχένα ή μασαζ στην περιοχή αυτή. Πολλές φορές αν επιμένει η ξεκούραση είναι μια καλή λύση, και συνήθως φεύγει μετά από κάποιες ώρες ή την επόμενη μέρα.

Όμως αν υπάρχει κρύωμα ή ίσως κάτι που έχει επηρεάσει με κάποια ελαφριά μόλυνση τις ευσταχιανές σάλπιγγες ίσως να κρατήσει και δυό τρεις μέρες.

 

Το πρόβλημα είναι σοβαρό μόνο αν επιμείνει και δεν φεύγει. Τότε θέλει γιατρό, αλλά και πάλι κάποια πράγματα έρχονται με την ηλικία και δεν φεύγουν δυστυχώς.

Εγώ το πρώτο υψίσυχνο σφύργιμα ήρθε και έμεινε γύρω στα 36 μου. Τότε είχα πανικοβληθεί αλλά ο ΩΡΛ μου με καθησύχασε και μου εξήγησε τι συμβαίνει.

Θυμάμαι μάλιστα τέτοια υψίσυχνα σφυρίγματα από τα 15 μου που διαρκούσαν 5-15 δευτερόλεπτα.

Πολλές φορές επίσης υπάρχει μια ευαισθησία στις χαμηλές συχνότητες.

Η γνώμη μου είναι ότι αν κάτι δεν επιμείνει για πολλές μέρες δεν υπάρχει λόγος για γιατρό.

Αλλωστε ο ΩΡΛ μου, μου είχε πεί τότε, το αυτί είναι κάτι πολύ ευαίσθητο και σχετίζεται άμεσα με την καλή υγεία και κυκλοφορία των αγγείων. Αυτά τα πράγματα είναι φυσιολογικά για μιά ηλικία και μετά και φυσικά είναι η χαρά των ΩΡΛ. Όσο πηγαίνεις και διαμαρτύρεσαι τόσο φυσικά θα κάνει τη δουλειά του αυτός.  Επίσης μου είχε πει, ότι το αυτί είναι ένα από τα λίγα όργανα που ό,τι φάρμακο και να πάρεις, για να απορροφηθεί από το στομάχι και να φτάσει να σου κάνει δουλειά....ζήσε Μάη μου.

Το μόνο που μπορεί να διαγνώσει ο γιατρός και να σας σώσει από κάτι που θα συμβεί είναι η κώφωση όταν διαπιστώσει ότι το παρακάνετε. Και πάλι εξαρτάται από το πόσο θα πειστείτε να κάνετε ό,τι σας πει.

 

Αυτά σας τα λέει κάποιος που έχει φτάσει σχεδόν τα 60, τα αντιμετωπίζει καθημερινά, και αν ήταν να πήγαινα για αυτά στο γιατρό θα έπρεπε να είμαι εκεί κάθε εβδομάδα και όχι μια φορά στα δυό χρόνια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι κατω απο 35  ;D (28) για αυτο κ ξαφνιαστηκα λιγο με την κατασταση.

Θα παω τελικα για ακοογραμμα μιας και δεν εχω κανει ποτε αλλα και η κατασταση παραμενει ιδια μετα απο αρκετες μερες. Θα σας ενημερωσω για την εξελιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σίγουρα δεν έχεις κάτι άλλο, κρύωμα, γρίππη, ωτίτιδα ή κάτι άλλο διαφορετικό που να είναι σε εξέλιξη ή πλεον σε ύφεση, και επιμένει, τότε μια βόλτα ίσως βοηθήσει.

Τουλάχιστον θα γίνει το ακουόγραμμα.

Αλλά γενικά πλησιάζοντας τα 30 ή 35 ένας άνρθωπος που δεν έχει εκτεθεί σε μεγάλες εντάσεις κλπ είναι σίγουρο ότι έρχεται η ώρα.

Αλλά αν έχει συμβεί αυτό, τότε μπορεί και νωρίτερα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου