Προς το περιεχόμενο

Amp USA Voltage-converter vs. European Voltage


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει ηχητική διαφορά μεταξύ ενισχυτή που λειτουργεί με 110V αμερικάνικο ρεύμα και converter σε ευρωπαικό ρεύμα και του ίδιου ενισχυτή που λειτουργεί με PT στα 230 V;

Ρωτάω γιατί ο πωλητής ενός παλιού Boogie Mk I (US version) που βρήκα, όταν του ζήτησα να αλλάξει τον μετασχηματιστή σε ευρωπαικό ρεύμα για να μην κουβαλάω converter επέμενε ότι ο ήχος του Boogie είναι πιο γλυκός με το converter, ενώ αν αλλάξει PT αλλοιώνεται..

Εαν ισχύει κάτι τέτοιο πώς εξηγείται ηλεκτρονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το PT ειναι η ΚΑΡΔΙΑ του ενισχυτη και παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο στον ηχο,ειδικα αν ειναι Mesa Boogie παρα πολυ δυσκολα θα βρεις καλυτερο (το καταλαβαινεις αλλωστε απο το....εκωφαντικο του ΒΑΡΟΣ... ;D).

 

για καλυτερα αποτελεσματα καλο ειναι να χρησιμοποιησεις αντι για step down transformer ενα VARIAC (ελαχιστοι κονβερτορες-step down transformers "βγαζουν" πραγματικα 110 βολτ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις να μπορω να σου το εξηγησω τεχνικα, και δεχομενος οτι πιθανον να ειναι και δικη μου ψευδαισθηση, οσους ενισχυτες ειχα ή εχω ακουσει, οι οποιοι δουλευαν με "αμερικανικο" ρευμα και χρησιμοποιουσαν μετασχηματιστη 230V--->110V, δεν ακουγονταν ακριβως όπως οι ομοιοι τους ευρωπαϊκοί (230V)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορισμένες φορές πάς σε ηλεκτρονικάδικο και ζητάς μετασχηματιστή 220-->110 και σου δίνουν αυτο-μετασχηματιστή που δεν αποδίδει εξίσου καλά, και αυτή έιναι μία μόνο από τις πολλες παραμέτρους που παίζουν ρόλο, οπότε δεν είναι περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk σκεφτόμουν την αλλαγή του PT με τον εξίσου ογκώδη http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=27_46&products_id=111

που όπως γράφει είναι αντίστοιχος με export models. Πιστεύεις ότι θα υπάρχει ηχητική επιβάρυνση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Xωρίς να έχω φοβερές τεχνικές γνώσεις (βασικά πράγματα) και χωρίς να έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, σαν υπόθεση το να ακούγεται διαφορετικά ένας ενισχυτής όταν δουλεύει στα 110-120v και στα 220-230v μου φαίνεται λογικό, και μόνο αν αναλογιστώ ότι τα filter caps που ανορθώνουν το ρεύμα (από AC σε DC) θα αποθηκέυουν την διπλάσια ενέργεια στα 220v απ' ότι στα 110v . Άρα η ανόρθωση λογικά θα γίνεται πιο "στρωτά" στα 220v (επαναλαμβάνω ότι υποθέτω).

 

Aπο 'κεί και πέρα όμως σίγουρα μου φαίνεται παράλογο το ότι ένας εξωτερικός μετασχηματιστής 220/110 που έχει τα κατάλληλα KVA, μπορεί να επηρρεάσει τον ήχο. Στην θέση σου δεν θα πείραζα τίποτα στον ενισχυτή και θα δοκίμαζα αυτήν τη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις να μπορω να σου το εξηγησω τεχνικα, και δεχομενος οτι πιθανον να ειναι και δικη μου ψευδαισθηση, οσους ενισχυτες ειχα ή εχω ακουσει, οι οποιοι δουλευαν με "αμερικανικο" ρευμα και χρησιμοποιουσαν μετασχηματιστη 230V--->110V, δεν ακουγονταν ακριβως όπως οι ομοιοι τους ευρωπαϊκοί (230V)

 

O εξτρα μετασχηματιστης επηρεαζει παρα πολυ.... ειδικα αν ειναι κοντα στα βαττ του Μ/Σ του ενισχυτη.

Ο ενισχυτης απο το δικτυο τραβα το ρευμα που του χρειαζεται, αν ο εξτρα Μ/Σ δεν ειναι μεγαλος αρκετα ωστε να μην επηρεαζει τη σχεση ενισχυτη-δικτυου τοτε υπαρχει προβλημα.

 

ορισμένες φορές πάς σε ηλεκτρονικάδικο και ζητάς μετασχηματιστή 220-->110 και σου δίνουν αυτο-μετασχηματιστή που δεν αποδίδει εξίσου καλά, και αυτή έιναι μία μόνο από τις πολλες παραμέτρους που παίζουν ρόλο, οπότε δεν είναι περίεργο...

 

Ο αυτομετασχηματιστης εχει πολυ καλυτερη αποδοση απο εναν μετασχηματιστη!

 

Προτεινω Mercury Magnetics. Πιο ακριβοι απο τους TAD αλλα θεωρουνται κορυφη και οχι αδικα.

Συμφωνω για Mercury... αν και δεν νομιζω να εχει προβλημα με αυτους που πουλαει ο TAD. Αν ηταν εξοδου θα αλλαζε το πραμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρίς να έχω φοβερές τεχνικές γνώσεις (βασικά πράγματα) και χωρίς να έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, σαν υπόθεση το να ακούγεται διαφορετικά ένας ενισχυτής όταν δουλεύει στα 110-120v και στα 220-230v μου φαίνεται λογικό, και μόνο αν αναλογιστώ ότι τα filter caps που ανορθώνουν το ρεύμα (από AC σε DC) θα αποθηκέυουν την διπλάσια ενέργεια στα 220v απ' ότι στα 110v . Άρα η ανόρθωση λογικά θα γίνεται πιο "στρωτά" στα 220v (επαναλαμβάνω ότι υποθέτω).

 

Καμια σχεση! Μην μπερδευεις την κατασταση....

 

Στο δευτερευων του μετασχηματιστη οι τασεις ειναι οι ιδιες. Αρα οι ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΙ πυκνωτες που κανουν εξομαλυνση και οι ΑΝΟΡΘΩΤΡΙΕΣ που κανουν ανορθωση και τα filter caps που εχουν στα ακρα τους ταση ταδε παλι στις ιδιες τασεις θα λειτουργουν!

 

Αλλιως θα εβλεπες κιθαριστες στην Αμερικη να χρησιμοποιουν "ευρωπαικους" ενισχυτες με step-up μετασχηματιστες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου