Προς το περιεχόμενο

Αλλάζει ο τρόπος που ακούμε μεγαλώνοντας;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή αυτό το post του Χαρίλαου, θα ήθελα να συζητήσουμε κατά πόσο αλλάζει ο τρόπος που ακούμε μεγαλώνοντας (ή καλύτερα...γερνόντας) και κατά πόσο αυτή η αλλαγή αντίληψης του ήχου επηρεάζει (χωρίς να το συνειδητοποιούμε άμεσα) τα γούστα μας στις μουσικές μας προτιμήσεις ή στον ήχο που χρησιμοποιούμε οι ίδιοι ως μουσικοί.

 

Πχ, τελευταία, πιάνω τον εαυτό μου να μου αρέσει όλο και πιο πολύ ο γλυκός ήχος στα πρίμα της κιθάρας (σε βαθμό που σκέφτομαι να αλλάξω στη strat μου τους Alnico 5 μαγνήτες με Alnico 3)...

 

Κάποιος μου είχε αναφέρει, ότι μεγαλώνοντας ακούμε όλο και λιγότερες χαμηλές συχνότητες (πιθανότατα και υψηλές) και ίσως για αυτό τα αυτιά μου να "ζητάνε" να ακούσουν περισσότερα μπάσα στον ήχο και λιγότερα πρίμα...

 

Νομίζω ότι αυτό το γεγονός, επηρεάζει πέραν από το ήχο (σε επίπεδο EQ) που επιλέγω να φτιάξω όταν παίζω μουσική, αλλά και γενικότερα τα ακούσματα που επιλέγω και τα οποία σε μεγάλο βαθμό διαφέρουν από αυτά που προτιμούσα πριν 10 χρόνια...

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν: τελικά, οι μουσικές μας επιλογές (είτε ως μουσικοί, είτε ως εκτελεστές) είναι συνειδητές; Οφείλονται στην προσωπική μας εξέλιξή/ωρίμανσή ως προσωπικότητες-άτομα ή μήπως παίζει σημαντικό ρόλο ΚΑΙ η φυσική φθορά που υφιστάμεθα με τα χρόνια;  :-\

 

Ποια η γνώμη σας;

 

ΥΓ: Είμαι κ@#$γερος το ξέρω... 8)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μεγάλο και όμορφο θέμα άνοιξες elavd,μπερδεμένος αν και μικρός θα έλεγα ότι ωριμάζει μέσα μας η μουσική,φτάνουμε στα κατάβαθα και πνιγόμαστε,απροσδιόριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι λοιπόν: τελικά, οι μουσικές μας επιλογές (είτε ως μουσικοί, είτε ως εκτελεστές) είναι συνειδητές; Οφείλονται στην προσωπική μας εξέλιξή/ωρίμανσή ως προσωπικότητες-άτομα ή μήπως παίζει σημαντικό ρόλο ΚΑΙ η φυσική φθορά που υφιστάμεθα με τα χρόνια;  Undecided

 

φυσικα και παιζει σημαντικο ρολο η φθορα....προσωπικα παιζω πλεον στο...1/10 των εντασεων που επαιζα μικρος και παλι δυνατα μου φαινεται,απο την αλλη νομιζω οτι με τα χρονια εχω μαθει να ακουω πολυ καλυτερα τις μιξεις αλλα και τον ηχο μου ;)

 

που να μεγαλωσεις και αλλο ...θα αρχισεις να κοβεις και τα......πολλα γκαζια και να βγαζεις ακομα καλυτερο και πιο γλυκο ηχο. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να μεγαλωσεις και αλλο ...θα αρχισεις να κοβεις και τα......γκαζια και να βγαζεις ακομα καλυτερο και πιο γλυκο ηχο. ;)

 

Κάθε χρόνο παίζω και με 10% λιγότερο γκάζι... Ξεκίνησα με Overdrive (ποτέ δεν έπαιζα με high gain βέβαια...) και θα καταλήξω με κλασική κιθάρα!!! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο περναει ο καιρος ο ηχος γινεται πιο γλυκος.Ωριμαζει σαν συκο και ξερενεται σαν κιθαρα.Δυστυχως οπως η κιθαρα χανει συχνοτητες και το αν8ρωπινο αυτι εχει κι αυτο τις επιπτωσεις του.Ζησε τη ζωη που εχεις σε μεγαλες εντασεις και πιες και μιλκο.

 

Ειναι γεγονος οτι με το περας των ετων, εκτος της αποσταξης, δημιουργούνται και φιλίες.Προσεξε τι φιλους θα κανεις και μακρυα απ την οθονη γιατι ειναι καρκινογόνα.

 

 

Συμβουλη μου, ακου περισσοτερο grand green και αδραξε τη στιγμή.Ειναι ωραιο να χεις το δικο σου σπίτι, για να κανεις πρόβες.

 

 

Φιλικα ο φιλος σου Τυχόν εκ της Σομαλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πολλοί ηλεκτρικοί κιθαρίστες μετά από κάποια ηλικία στρέφονται στην ακουστική. Παρατάνε τα εφφέ και τα γκάζια και προσπαθούν να εκφραστούν μέσω του οργάνου και μόνο. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι οι μουσικοί που καταπιάνονται με την jazz συνήθως είναι μεγάλης ηλικίας (και δε μιλώ για την αυτονόητη εξέλιξη που πρέπει να χει κάποιος για να παίξει jazz). Ε, βέβαια, αν πατήσεις τα δεύτερα -άντα και ακόμα βγάζεις οργή μάλλον είχες προβληματική παιδική ηλικία... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο πολυ μικρος ακουγα ροκ μουσικη, αντε και λιγο χαρτ-ροκ

μετα τα 30 μου εβαλα και τζαζ & μπλουζ, μετα τα 40 μου αρεσε το μεταλ  ;D ;D ;D

και τωρα ακουω οτι ειναι καλο.

μετα απο αρκετα χρονια με κακη χρηση ακουστικων, ακουγα και πολυ δυνατα, και επαιζα

ειμαι 30% κουφος εεεεεεε πως ειπες  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για όσους πάντως θέλουν όντως να μάθουν τι συχνότητες έχουν "χάσει":

 

http://www.phys.unsw.edu.au/jw/hearing.html

 

Δεν υποκαθιστά βέβαια ένα ακουόγραμμα αλλά δίνει μια ιδέα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου