Προς το περιεχόμενο

Aξεσουαρ για ταμπούρο (απορίες σχετικά με όνομα και χρησιμότητα)


dalla_vale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/stagg_mf1621_aussendaempfer.htm

http://www.thomann.de/gr/dixon_aussendaempfer.htm

 

Ποιά είναι η χρησιμότητα αυτών εδώ και πως ονομάζονται  ??? ???

 

Ευχαριστώ  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρος:

Τα στερεώνεις στο hoop (aka στεφάνι) και ρυθμίζεις την πίεση που θέλεις να ασκούν στο δέρμα ανάλογα με τον ήχο που θες.

Τώρα πως θα τα ζητήσεις εδώ.... περιέγραψε τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξωτερικοί "αποσβεστήρες θορύβου", mufflers επί το ελληνικότερον (μπορεί να τα δεις και ως σουρντίνες, όρος μάλλον αδόκιμος κατά τη γνώμη μου, αφού είναι συνδυασμένος κυρίως με τα πνευστά ή το πιάνο - sorry για το παραλήρημα αλλά ξύπνησε ο μεταφραστής μέσα μου...).

Τέλος πάντων, είναι γκατζετάκια (αυτή κι αν είναι μετάφραση!) που πιάνουν στο στεφάνι, και με την μαλακή επιφάνεια να ακουμπάει στο δέρμα περιορίζουν τους αρμονικούς (βλ. κουδούνισμα) και άρα το sustain (κράτημα) του ήχου. Πολύ συχνά δίνουν την αίσθηση ότι κατεβάζουν και τον τόνο (έχει κάτι να κάνει με των περιορισμό των αρμονικών και την επικράτηση της θεμελιώδους νότας...).

 

Τώρα, πέρα από τις πιο πάνω θεωρητικές φλυαρίες, αν χρειάζεσαι εξωτερικό muffling, προτίμησε το moongel. Είναι πιο εύχρηστο και κάνει πολύ καλή δουλειά. Άλλες επιλογές είναι τα O-Rings και τα διάφορα προ-μαφλαρισμένα δέρματα. Υπάρχουν μπόλικα θρεντς στο noiz σχετικά με το θέμα, οπότε δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα απο μαφλινγκ ( ;D ;D ;D ;D ;D) είμαι μια χαρά, εχω βελτιώσει κατα πολυ των ήχο των τυμπανων, απο περιέργεια ρωτούσα.

 

Θενξ!  :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα πολύ παλιό σετ που είχα, τα συγκεκριμένα ήταν εσωτερικά σε όλα τα τύμπανα, είχαν ένα κουμπί που τα ανέβαζες η τα κατέβαζες για να ακουμπάνε το δέρμα, και ένα για να ρυθμίζεις με πόση πίεση θα ακουμπάνε.

Είναι ακριβός ότι περιγράφουν οι φίλτατοι προλαλήσαντες  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, είναι γκατζετάκια (αυτή κι αν είναι μετάφραση!) που πιάνουν στο στεφάνι, και με την μαλακή επιφάνεια να ακουμπάει στο δέρμα περιορίζουν τους αρμονικούς (βλ. κουδούνισμα) και άρα το sustain (κράτημα) του ήχου. Πολύ συχνά δίνουν την αίσθηση ότι κατεβάζουν και τον τόνο (έχει κάτι να κάνει με των περιορισμό των αρμονικών και την επικράτηση της θεμελιώδους νότας...).

Να σε ρωτήσω. Αν το ταμπούρο έχει πολύ νότα που λέμε, μπορώ αν το σφίξω αυτό το "γκατζετάκι" (καλή προσπάθεια, κακή μετάφραση :P) που υπάρχει στο εσωτερικό να περιορίσω λίγο αυτή τη νότα ή μάλλον δεν έχω καταλάβει;

Και όσο περισσότερο δλδ ακουμπάει το δέρμα τόσο κατεβαίνει ο τόνος; Τι εννοείς "δίνει την αίσθηση", μιλάμε για απάτη με λίγα λόγια;(αστειύομαι). Με χαλάει δλδ που είναι λίγο ψηλά, θέλω κάπως να το φέρω πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω. Αν το ταμπούρο έχει πολύ νότα που λέμε, μπορώ αν το σφίξω αυτό το "γκατζετάκι" (καλή προσπάθεια, κακή μετάφραση :P) που υπάρχει στο εσωτερικό να περιορίσω λίγο αυτή τη νότα ή μάλλον δεν έχω καταλάβει;

Και όσο περισσότερο δλδ ακουμπάει το δέρμα τόσο κατεβαίνει ο τόνος; Τι εννοείς "δίνει την αίσθηση", μιλάμε για απάτη με λίγα λόγια;(αστειύομαι). Με χαλάει δλδ που είναι λίγο ψηλά, θέλω κάπως να το φέρω πιο κάτω.

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Θέλεις να κόψεις την "ουρά" ή να κατεβάσεις τη νότα;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι με όλα αυτά  κόβεις την ουρά(ovetones).  Για να χαμηλώσεις νότα πρέπει να ξεσφίξεις τις βίδες του πάνω δέρματος(χαμηλώτερο κούρδιασμα εαν κατάλαβα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι με όλα αυτά  κόβεις την ουρά(ovetones).  Για να χαμηλώσεις νότα πρέπει να ξεσφίξεις τις βίδες του πάνω δέρματος(χαμηλώτερο κούρδιασμα εαν κατάλαβα καλά)

 

Έτσι είναι, αλλά επειδή τα διάφορα mufflers κόβουν συνήθως τους ψηλότερους αρμονικούς, ρίχνουν και το συνολικό τόνο.

Οπότε azza, δοκίμασε και τα δύο (να ξεκουρδίσεις τα δέρματα και/ή να χρησιμοποιήσεις το εσωτερικό muffler - μην το σφίξεις υπερβολικά επάνω στο δέρμα), μέχρι να βρεις τον ήχο που σ' αρέσει.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου