Προς το περιεχόμενο

Το νεο Δολλαριο...


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο "οιστρος" οπως λες πηγαζει δυστυχως απο βιωματα και ειναι μια απο τις πικρες αληθειες.

Σημερα εγω ειμαι για σενα ενας βουλγαρος

 

αυτο δεν το ειπε κανενας (αν και δεν μπορω να καταλαβω τι κακο ειναι να ειναι καποιος..Βουλγαρος.. :o) )

 

ομως ολα τα υπολοιπα ισχυουν,απο τη στιγμη που οι περισσοτεροι (ειμσατε το μοναδικο νομιζω κρατος στον κοσμο με μια μονο,μικρη,μειονοτητα & με τοσο συντριπτικη "ομοιογενεια") αντιλαμβανομαστε τον εαυτο μας ως Ελληνες (ειτε ειμαστε απο Αρβανιτες προγονους,ειτε απο Τουρκους,ειτε εστω απο ...Βουλγαρους (Σλαβους) ρε παιδι μου ;D ;D ) ΕΛΛΗΝΕΣ ειμαστε ;)

 

φυσικα ΕΓΩ ειμαι περισσοερο Ελληνας απο ολους μια και ο προπροπροπροπροπροπρο-παππους μου ηταν ο...Ερμης του Πραξιτελη...(ιδιοι ειμαστε παναθεμα μας) ;D ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φυσικα ΕΓΩ ειμαι περισσοερο Ελληνας απο ολους μια και ο προπροπροπροπροπροπρο-παππους μου ηταν ο...Ερμης του Πραξιτελη...(ιδιοι ειμαστε παναθεμα μας) ;D ;D 

Εάν όμως ήταν ο Απόλλων μπορεί να έπαιζες και καλύτερη κιθάρα (να έκανες και σόλα ας πούμε!!!!!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο ειναι σιγουρο μια και σιγουρα θα με εγραφε στο.....

 

 

στο......

 

 

 

 

 

στο...

 

 

ΩΔΕΙΟ! ;D ;D

 

 

(ΒΕΒΑΙΑ Ο ΕΡΜΗΣ ΧΑΡΙΣΕ ΤΗΝ ΛΥΡΑ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν το ειπε κανενας

 

ε αυτο μας ελλειπε....    ;D 

 

(αν και δεν μπορω να καταλαβω τι κακο ειναι να ειναι καποιος..Βουλγαρος.. :o) )

 

ομως ολα τα υπολοιπα ισχυουν,απο τη στιγμη που οι περισσοτεροι (ειμσατε το μοναδικο νομιζω κρατος στον κοσμο με μια μονο,μικρη,μειονοτητα & με τοσο συντριπτικη "ομοιογενεια") αντιλαμβανομαστε τον εαυτο μας ως Ελληνες (ειτε ειμαστε απο Αρβανιτες προγονους,ειτε απο Τουρκους,ειτε εστω απο ...Βουλγαρους (Σλαβους) ρε παιδι μου ;D ;D ) ΕΛΛΗΝΕΣ ειμαστε ;)

 

φυσικα ΕΓΩ ειμαι περισσοερο Ελληνας απο ολους μια και ο προπροπροπροπροπροπρο-παππους μου ηταν ο...Ερμης του Πραξιτελη...(ιδιοι ειμαστε παναθεμα μας) ;D ;D 

 

το να ειναι καποιος Βουλγαρος ή Αλβανος ή ...Φλαμανδος με αφηνει παγερα αδιαφορο...

 

Απλα επειδη τυγχανει να ειμαι Ελλην (απογονος του ιδιου του Δια παρακαλω... τι Ερμης και ψιλαδουρες μου λες....  ;D) δεν εχω καμια ορεξη να ακουω βλακειες απο ανιστορητους υπανθρωπους που ισοπεδωτικα με θεωρουν ...Σλαβο επειδη ετσι εμαθαν στο καφενειο της γειτονιας, ή ακομα χειροτερα απο τους ιδιους τους τους γονεις...  *[προς Θεου, δεν υπονοω κατι για καποιον απο εδω μεσα. γενικα μιλαω]*

 

Το φαιδρο της υποθεσης ειναι οτι ως προς εναν Υπερ-Ελληνα ειμαι Βουλγαρος καθοτι ζω στη Θεσσαλονικη, αλλα επισης επειδη οι ριζες μου ειναι στις χαμενες πατριδες ειμαι για καποιους και ...Τουρκος  :o ;D >:(

 

...να σου πω, με τετοιο χαλι που κουβαλαει πλεον η λεξη (νεο)Ελληνας, καλυτερα να ημουν ....Αβοριγινας!!!   ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως ισως (δεν ειμαι σιγουρος μπορει να κανω και λαθος) σε "πειραζει" που σε λενε "Βουλγαρο" γιατι καπου μεσα σου τους θεωρεις "κατωτερους" ... ;)

 

Βεβαια το γεγονος οτι το...40% των Ελληνων που "βριζουν" τους αλλους Βουλγαρους ειναι ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ δεν φαινεται οτι τους πειραζει (στη συνειδηση τους φαινεται οι Αλβανοι ειναι "ανωτεροι" απο τους Βουλγαρους... ::) ::))

 

Οι επιμιξιες στην ευρυτερη περιοχη της Μακεδονιας και Θρακης ειναι τοσο εντονες (σκεψου ας πουμε οτι για 300 χρονια ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ πληθυσμος ηταν δεν ηταν το 30% στην ευρυτερη περιοχη,η Θεσ/νικη ας πουμε ειχε μολις 20% Ελληνες το 1870) που κανεις δεν μπορει να ειναι 100% σιγουρος για το απο που κραταει η σκουφια του (ας πουμε η γυναικα μου ανακαλυψε προσφατα οτι ο προπαππους της ηταν καρα-Βουλγαρος απο το Σβιλογκραντ και δεν μιλαγε καν Ελληνικα ;)) θα ηταν αλλωστε ΓΕΛΟΙΟ να ισχυριστει ενα "εθνος" οτι ειναι σιγουρο κατα 100% οτι οι προπροπρογιαγιες του δεν...σηκωσαν..ΠΟΤΕ τα ...ποδια τους στους Τουρκους,Βουλγαρους,Εβραιους,Αλβανους και Σλαβους τις περιοχης ;D ;D ;D

 

 

 

Δες ας πουμε εναν "εθνογραφικο" χαρτη της Περιοχης (1870)

 

Ethnographic_Map_of_Turkey_in_Europe.jpg

 

το αν ειναι καποιος "καθαρος" η μη Ελληνας νομιζω οτι μονο τους κολλημενους "εθνικιστες" αφορα,οι υπολοιποι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ανθρωποι ειναι ΑΥΤΟΙ που ειναι και δεν νομιζω να ασχολειται κανεις ΣΟΒΑΡΑ με την "καθαροτητα της καταγωγης" του. ;)

 

Αλλωστε μη ξεχναμε οτι ενα φύλο που εγκαθίσταται σε μια περιοχή, με το πέρασμα των αιώνων και την ανάμειξη με τον ντόπιο πληθυσμό, γίνεται ένα με αυτόν και ανθρωπολογικά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν ειναι καποιος "καθαρος" η μη Ελληνας νομιζω οτι μονο τους κολλημενους "εθνικιστες" αφορα,οι υπολοιποι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ανθρωποι ειναι ΑΥΤΟΙ που ειναι και δεν νομιζω να ασχολειται κανεις ΣΟΒΑΡΑ με την "καθαροτητα της καταγωγης" του. ;)

 

Αλλωστε μη ξεχναμε οτι ενα φύλο που εγκαθίσταται σε μια περιοχή, με το πέρασμα των αιώνων και την ανάμειξη με τον ντόπιο πληθυσμό, γίνεται ένα με αυτόν και ανθρωπολογικά.

 

α) Είμαι ότι είμαι και ότι τραγουδώ για με.

β) Με τόσες προσμίξεις και παρελάσεις λαών από τον τόπο μου θα με εξέπληττε τα μάλλα εάν ήμουν απόγονος του Δία (αν και με τόσες που πήγε ... παίζει) και όποιου άλλου. Ασε που θα με έβαζε σε υποψίες πως τα κατάφεραν οι πρόγονοί μου και δεν τους πείραξε κανείς.

γ) Δεν ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας. Δεν με εκφράζει η Εθνική Ελλάδος ή ο μα..άπας που συμπεριφέρεται σαν κάφρος και οτιδήποτε άλλο, αλλά οι καθημερινές μου πράξεις, λόγια και ότι απορρέει από τις προσπάθειές μου (είτε αυτό λέγεται εργασία είτε παιδιά είτε οτιδήποτε άλλο). Δεν αποποιούμαι της Ιστορίας μου αλλά δεν κυκλοφορώ με αυτήν γύρω μου σαν αδιαπέραστο μανδύα της βλακείας που ίσως κουβαλάω. Είμαι Ελληνας ρε γαμώτο με ότι ευτυχία και δυστυχία κουβαλάει αυτό μέσα του. Απόγονος του Μεγαλέξανδρου και του Καραγκιόζη.

 

ΥΓ Και να τα πάρεις λίγο βρε Alder κακό δεν κάνει και εγώ θα πω το ίδιο με αυτό που λέω και στα φιλαράκια μου εκεί πάνω. Μήπως δίνετε περισσότερη σημασία σε μια ηλίθια μειοψηφία από όσο πρέπει; Στις παρέες που έχω εδώ (εν Αθήναις) και τους γνωστούς, δεν έχω δει και αυτό το πρόβλημα Βόρειους / Νότιους όπως το έχω δει επάνω. Επίσης δεν τρώω την παραμύθα της πρωτεύουσας ή της ρομαντικής Ξεσσαλονίκης. Τρίχες κατσαρές. Ασχημούπολεις με ανθρώπους κάθε κατηγορίας και οι δύο. Κατ΄εμέ. Και δεν υποχρεούται κανείς να πιστεύει το ίδιο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αδερφη του πατερα μου γεννηθηκε Ελλαδα, παντρευτηκε εναν ανθρωπο εξ Αιγυπτου. (Η καταγωγη του ηταν απο Ελλαδα αλλα αυτος γεννηθηκε Αιγυπτο. Μετα ξαναξενιτευτηκε και επεστρεψε Ελλαδα). Το ζευγαρι εζησε Καναδα. Κανανε εκει δυο παιδακια. Γυρισανε οικογενειακως Ελλαδα. Ο ξαδερφος μου τελικα σπουδασε και εζησε στην Αγγλια και εκει παντρευτηκε μια Μεξικανα. (Δεν ξερω αν ειναι βερα μεξικανα απο εποχης Χομο Ερεκτους η αποτελει επιμιξια Ισπανων και αυτοχθονων ιθαγενων ινδιανων) Κανανε ενα παιδακι και μετα απο μερικα χρονια γυρισαν Ελλαδα.

 

Πολλοι φιλοι μου απο τη σχολη ζουν και δουλευουν μονιμα εξω. Ο ενας εκανε παιδι με μια Ισπανιδα και ζει Αγγλια. Η αλλη ζει Βελγιο. Εχει παντρευτει Γερμανο. Εχουν κανει δυο παιδακια. Ο τριτος εχει κανει παιδι με μια Ολλανδεζα και ζουν Ολλανδια. Ο αλλος εχει εγκατασταθει μονιμα Ελβετια. Καποια θα βρει φανταζομαι και θα συμπορευτει καμια μερα. Οι πιθανοτητες να ειναι βερα ελληνιδα της Ελβετιας ειναι μηδενικες.

 

Με λιγα λογια, εδω και 2000 (και  βαλε) χρονια αυτο νομιζω συμβαινει συνεχεια. Ισως οχι επιμιξιες με Αγγλους και Μεξικανους, αλλα σιγουρα με Αλβανους, Τουρκους, Βουλγαρους, Σερβους, Αρβανιτες, Κοσοβαρους, Μαυροβουνιους, Μαυριτανους, Μαλτεζους, Αιγυπτιους,  Ρωμαιους, Ενετους, Βενετσιανους. Αλλα και πιο πριν: Δωριειες, Περσες, Αχαιους, Ιωνες, Αυστραλοπιθηκους, Νεατερνταλ...

 

Ειδικα στην περιοχη των Βαλκανιων που γνωρισε μακροχρονιες υποδουλωσεις(1) σε Μακεδονικη Αυτοκρατορια (με ο,τι πληθυσμο αυτη ελεγχε και μετακινουσε ως πληθυσμο/στρατο/σκλαβους απο και προς περιοχες που της ανηκαν), Ρωμαικη, Βουλγαρικη, Βυζαντινη, Τουρκικη, Γερμανοιταλικη, Φραγκους, Σταυροφορους... οι επιμιξιες εδιναν και επαιρναν. Μαλιστα πολλες περιοχες του ευρυτερου Ελλαδικου χωρου επισημα "δανειζονταν" η "ενοικιαζονταν" σε εποχες Βυζαντιου, σε Σερβους, Βουλγαρους κλπ με ανταλλαγμα την στρατιωτικη τους υποστηριξη σε καποιο πολεμο η την συμφωνια ειρηνης, οι οποιοι επισημα και με την βουλα, κατεβαιναν με μεγαλους πληθυσμους και εγκαθιστανταν και αναμιγνυαν το DNA τους με το δικο μας.

 

Η τρεφουμε αυταπατες οτι ο νταβραντισμενος Τουρκος στρατιωτης που ζουσε 400 χρονια Ελλαδα δεν ειχε αναγκες ας πουμε ... χμ ... ως αντρας. Να παραγγειλει call girls του ηταν δυσκολο, βολευοταν με ο,τι εβρισε εδω γυρω. Προφυλακτικα δεν υπηρχαν, εκτρωσεις δεν υπηρχαν, μπολικοι οι Τουρκοι και τα μπουλουκια τους, κατακτητες ηταν, ρευμα δεν υπηρχε να δουν το βραδι τηλεοραση, του διναν και καταλαβαινε... Ηταν που ηταν και ο πληθυσμος λιγος (και αρα και οι γυναικες) ... η αναλογια 400 χρονια * τοσοι μηνες * τοσες μερες * τοσοι Τουρκοι με αναγκες δια γυναικες ειναι καταλυτικα κατα της καθαροτητας της ρατσας.

 

 

Απορω ποιος μπορει να εγγυηθει με τοση σιγουρια την Ελληνικοτητα του και γιατι το συζητατε ακομα... Να ζουσαμε στην Αλασκα να το συζητησουμε οτι οι πιθανοτητες επιμιξιων ηταν καπως μικρες μεχρι την εφευρεση του ελικοπτερου και του παγοθραυστικου...

 

 

(1) επειδη πολλες φορες πιανομαστε απο τα λογια, να εξηγησω τι εννοω με την λεξη υποδουλωση με ενα παραδειγμα: η Μακεδονικη Αυτοκρατορια, οπως ολες οι αυτοκρατοριες, δεν κατεκτησε τα μερη που πηρε με την θεληση των κατοικων. Εγιναν τεραστιες μαχες, με μεγαλες απωλειες. Πχ η Θηβα εξανδραποδιστηκε πληρως οταν οι Θηβαιοι αντισταθηκαν ανεπιτυχως στους Μακεδονες. Η πολη γκρεμιστηκε ολοκληρωτικα και καηκε. Οι αντρες σφαγιασθηκαν ολοι εκτος απο οσους την κανανε μονοι τους και ο λοιπος πληθυσμος πουληθηκε ως σκλαβοι. Αφησανε να ζησουν μονο οι συγγενεις καποιου Θηβαιου ποιητη (κανα δυο οικογενειες?), μερικοι που συμπαθουσε η αυλη του Αλεξανδρου και κατι ψιλα...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

; Στις παρέες που έχω εδώ (εν Αθήναις) και τους γνωστούς, δεν έχω δει και αυτό το πρόβλημα Βόρειους / Νότιους

 

επισης κανεις γνωστος μου (και εχω...πολλους ;D) δεν χρησιμοποιει τετοιες εκφρασεις,νομιζω οτι η "χρηση" τους αποτελει "προνομιο" των κακομοιρηδων που εχουν κανει το ...ελληνικο ποδοσφαιρο συνονοματο της ζωης τους..... (βεβαια δεν παιρνω και ορκο μια και δεν γνωριζω καν ποιος πηρε το πρωταθλημα περυσι...)

 

 

Επίσης δεν τρώω την παραμύθα της πρωτεύουσας ή της ρομαντικής Ξεσσαλονίκης. Τρίχες κατσαρές. Ασχημούπολεις με ανθρώπους κάθε κατηγορίας και οι δύο. Κατ΄εμέ. Και δεν υποχρεούται κανείς να πιστεύει το

 

ακριβως αν και περυσι που πηγα Θεσ/νικη επαθα πλακα με το ποσο χειροτερη ειναι απο πλευρας κυκλοφοριακου και βαβουρας ακομα και απο την Αθηνα!! :o

 

επισης με λυπη μου και μεγαλη εκπληξη διαπιστωσα ενα ..ελαφρυ..κομπλεξ  ..επαρχιακης κατωτεροτητας  ,με την εννοια οτι ενω εχω γυρισει ολη την Ευρωπη,τις ΗΠΑ & την μιση Ασια και ΚΑΝΕΙΣ δεν με ρωτησε με... καχυποψια....."φιλαρακι Αθηναιος εισαι?",εκει με ρωτουσαν σχεδον σε καθε ...τετραγωνο :o :o,(σιγα ρε παιδια τη ...μεγαλουπολη  ;D που "ζηλευετε") παλι καλα που ηταν και η μανα μου μαζι μου που..ειναι απο την Θεσ/νικη (με...μπαμπα...απο το ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ;D ;D) & ηρεμουσαν λιγακι.. ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου