Προς το περιεχόμενο

Το νεο Δολλαριο...


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη ρε pastelius αν το παιδι μου βγει μουγγο δεν θα εχει πατριδα :) ?

 

;D

 

Θα ρωτήσω τις φίλες μου βιολόγους γιατί έχω κάποια κενά στην παντογνωστική μου πορεία προς την υπέρτατη σοφία.Μη βαράτε ωρε.

Πάντως sf,το ότι δεν μιλάνε γρι απο την 'μητρική' τους,ΔΕΝ σημαίνει οτι δεν την καταλαβαίνουν ούτε οτι δεν μπορούν να την μιλήσουν.Συμφωνείς??

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν (αξιωθώ ποτέ και) κάνω παιδί με Ελληνίδα μπορεί δλδ να μου μιλήσει σαν μητρική τα...Αγγλικά?

Δεν έχω μπερδέψει τίποτα,μη μου ανησυχείτε. :-*

 

τα εχεις μπερδεψει και μαλιστα ΠΟΛΥ.

 

απο τη μια μας λες το παραπανω απιστευτο περι Αγγλικης γλωσσας και απο την αλλη μας ρωτας γιατι στην Ελλαδα μιλαμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

 

 

για ξεμπερδεψε τα λιγο γιατι θα σκονταψεις και ειναι κριμα μικρο παιδι.. ;D ;D

 

αντε να σε βοηθησω λιγο κανοντας σου μια ερωτηση:

 

αν λεω αν,εσυ (καθαρος ΕΛΛΗΝΑΣ) και η γυναικα σου (ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ & αυτη) μιλουσατε στο παιδι σας ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ,ΤΙ γλωσσα θα μιλουσε το παιδι?

 

με αλλα λογια.... ανθρωπολογικα εχει αποδειχθει οτι ο πληθυσμος μιας χωρας μιλαει συνηθως την "κυριαρχη" γλωσσα σε μια περιοχη (ας πουμε στις ΗΠΑ ειναι τα αγγλικα αν και στην Καλιφορνια,ακριβως λογω της "κυριαρχιας" των Λατινων,ειναι πλεον τα...Ισπανικα...) δηλ. την γλωσσα που "διευκολυνει" τους ανθρωπους και αυτη που μιλανε οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ βεβαια (ας πουμε στα χωρια της μουσουλμανικης μειονοτητας σε διαβεβαιω οτι ΔΕΝ μιλανε ελληνικα...)

 

 

Πάντως sf,το ότι δεν μιλάνε γρι απο την 'μητρική' τους,ΔΕΝ σημαίνει οτι δεν την καταλαβαίνουν ούτε οτι δεν μπορούν να την μιλήσουν.Συμφωνείς??

 

ΦΥΣΙΚΑ και διαφωνω,ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ "Ιταλοι" της Αμερικης μιλανε ΙΤΑΛΙΚΑ και ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους συγγενεις μου στις ΗΠΑ (3η και 4η γενια) δεν μιλαει ΛΕΞΗ Ελληνικα.(με αλλα λογια εχουν την ιδια σχεση με τα Ελληνικα με αυτη που εχω εγω με τα...Κινεζικα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Θα ρωτήσω τις φίλες μου βιολόγους γιατί έχω κάποια κενά στην παντογνωστική μου πορεία προς την υπέρτατη σοφία.Μη βαράτε ωρε.

Πάντως sf,το ότι δεν μιλάνε γρι απο την 'μητρική' τους,ΔΕΝ σημαίνει οτι δεν την καταλαβαίνουν ούτε οτι δεν μπορούν να την μιλήσουν.Συμφωνείς??

 

 

Και ο Ταρζαν ναουμ επειδη γρυλιζει σα κοαλα ειναι κοαλα? Απο την πολυ συναναστροφη με τα Κοαλα "νοτισε" το DNA του με κοαλο-χρωμοσωματα?

 

Δηλαδη, αν ας πουμε ενα μαυρακι παιδακι απο την Αιθιοπια υιοθετηθει απο 3 μηνων απο Γερμανους και ζησει 92 χρονια στην Γερμανια πιστευεις οτι οταν παει εκδρομη με το ΚΑΠΗ στα πατρια εδαφη ως δια μαγειας καταλαβαινει τα Αιθιοπικα με την μια? Η οτι οσο μενει στην Γερμανια τα 92 χρονια θα ειναι Αιθιοπας στην συμπεριφορα γιατι την εχει το DNA μεσα του και θα κυκλοφορει με βελη, ξιπολητος, θα λατρευει το θεο της φωτιας κλπ?

 

Αλλο τα επικτητα και αλλα τα κληρονομικα χαρακτηριστικα ρε συ pastelius. Το αν μιλας Αιθιοπικα και το αν κουβαλας τοξο και βελη στις βολτες σου ειναι επικτητες ιδιοτητες. Δεν το εχουν ολοι οι μαυροι by default. Jesus δηλαδη... Ο Ομπαμα δηλαδη πρεπει με το ζορι να καταλαβαινει τα Σομαλεζικα καλυτερα απο σενα επειδη εχει πιο σκουρο δερμα και "αφου εχουν ολοι μαυριλα στο DNA τους αρα θα καταλαβαινονται" ?

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sf είσαι λίγο άτοπος,πουθενά δε ρώτησα γιατί μιλάμε Ελληνικά στην Ελλάδα.

Είχα την εντύπωση πως η γλώσσα είναι κληρονομικό χαρακτηριστικό,that's all folks..!

Ok,τώρα ξέρω πως μιλάς ότι σε μαθαίνουν. 8) Παρακαλώ,συνεχίστε.

peace

 

 

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν λεω αν,εσυ (καθαρος ΕΛΛΗΝΑΣ) και η γυναικα σου (ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ & αυτη) μιλουσατε στο παιδι σας ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ,ΤΙ γλωσσα θα μιλουσε το παιδι?

 

... και δεν έχουμε και γυναίκες στο noiz να κάνουμε κανά πείραμα...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση πως η γλώσσα είναι κληρονομικό χαρακτηριστικό,that's all folks..!

 

Χωρίς να θέλω να προσβάλω θα μου επιτρέψεις να πω ότι μένω τουλάχιστον εμβρόντητος !!!!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και δεν έχουμε και γυναίκες στο noiz να κάνουμε κανά πείραμα...

 

μωρέ έχουμε απλά δεν ξέρω αν είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ έχουμε απλά δεν ξέρω αν είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ  :D

... με όλες τις βρωμιάρες εδώ μέσα... :P :P :P

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι φιλοι θα πω οτι δεν διαφωνω με οσα γραφετε περι καθαροτητας και πιθανων επιμειξιων κλπ. Θα ηταν παραλογο να ισχυριζεται καποιος οτι ειναι 100% σιγουρος απογονος του Περικλη...

(εγω με ριζες απο Κωνσταντινουπολη, Μικρασια, Ποντο και Κυπρο ειμαι μαλλον απογονος του Μωαμεθ.... ;D)

 

Απλα να πω κι εγω οτι οπως κι εσεις λετε οτι δεν τραβατε κανενα ζορι με τα περι Βορρα-Νοτου αλλα εχετε παρατηρησει τετοιες συμπεριφορες απο ...βορειους, τα ιδια λεω κι εγω οτι εχω παρατηρησει/βιωσει απο ...νοτιους!

 

Κακα τα ψεματα. Κομπλεξ υπηρχε, υπαρχει και δυστυχως θα υπαρχει και στις δυο πλευρες.

 

Απο τη μια εχουμε ατομα που εχουν ερθει απο παντου και κατοικουν στην πρωτευουσα και νομιζουν οτι κατι εχουν καταφερει με ο,τι αυτο συνεπαγεται, και απο την αλλη ανθρωπους που ζουν στην επονομαζομενη συμπρωτευουσα (Ω τι ειρωνια-marketing...) οπου (θεωρητικα και πρακτικα) βιωνουν μια στανταρ "αδικια" επισης με ο,τι αυτο συνεπαγεται, αλλα και επαναπαυονται σ' αυτο το μοτιβο οτι για τα παντα φταινε οι "αλλοι" απο "χαμω".

Το ολο συστημα των media-πολιτικης-(κ)οπαδικου αθλητισμου κλπ τρεφει αυτη την ανισοτητα/ανισορροπια και κανεις δεν ξερει που μπορει να οδηγησει.

Βεβαια το γεγονος οτι γινομαστε και παλι "Ενα" οταν κερδιζουμε στη Eurovision, οταν κερδιζει η Εθνικη ή καποιος αθλητης παιρνει μεταλιο στους ...Φαρμακευτικους αγωνες, μου φερνει παντα στο μυαλο την φραση "διαιρει και βασιλευε"...

 

Γενικως,

 

Γνωριζω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ανθρωπους εκ Θεσσαλονικης οπως επισης και ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΜΑΛ@ΚΕΣ...

Γνωριζω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ανθρωπους εξ Αθηνων οπως επισης και ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΜΑΛ@ΚΕΣ... 

 

;)  ;)  ;)

 

κοινως...  δεν χρειαζεται αποδειξη της ΔΕΗ για τον τοπο κατοικιας για να πιστοποιηθει το ποιον του καθενος.  ;D

 

Αν εγω βρεθω στην Αθηνα πιθανα θα με καταΛΛαβουν απο την προφορα, οπως αντιστοιχα αν ενας Αθηναιος βρεθει εδω. Τωρα αν ειναι καποιος κολλημενος θα ασχοληθει μ'αυτο και ισοπεδωτικα θα βγαλει συμπερασμα, ή θα το παραβλεψει και θα ασχοληθει με αλλα πιο ουσιαστικα πραματα.

 

Εχω μεγαλωσει κανοντας παρεα με παιδια απο την Αθηνα και εχω να λεω τα καλυτερα (και σε καποιες περιπτωσεις τα χειροτερα). Το ιδιο βεβαια και με ατομα απο την πολη μου...

 

 

Ας τα ξεπερασουμε επιτελους αυτα!!!

 

(σημειωση. εχω ΧΑΛΙΑ συνδεση σημερα και δεν μπορω να συμμετασχω ενεργα στη συζητηση. Αυριο παλι...)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(σημειωση. εχω ΧΑΛΙΑ συνδεση σημερα και δεν μπορω να συμμετασχω ενεργα στη συζητηση. Αυριο παλι...)

 

Άμα έμενες Αθήνα, δεν θα είχες αυτά τα προβλήματα, αλλά από Θεσσαλονίκη τι περιμένεις... ;;;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου